Category: Неделна Анализа

iran sankcii

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Западот ги укина санкциите кон Иран, Историски момент,триумф на дипломатијата,и почеток на големи промени на Блискиот исток

Пристигна историскиот момент на кој Иран чекаше со години – после потврдувањето од...

арамко

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Aramco највредната компанија на светот, спој на исламската автократија и модерниот американски капитализам

Aramco или со полн наслов Нафтена Компанија на Саудиска Арабија, ја претставува најголемата...

мадаја

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Madaya, Fu’ah i Kafriya: Изгладнувањето на цивилите како екстремно брутална тактика на сите завојувани страни во Сирија

Во светот неодамна беа пуштени страшни слики на жртви од опасадата на градот Мадаја, кој се...

oregon

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Русија ја префрлува борбата на американска територија: Топли поздрави од Москва до американските ант-владини милитанти во Орегон

Кога во Русија во периодот помеѓу 2011 и 2013 година периодично избувнуваа. примарно во Москва,...

оман

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Дали Оман ќе го спречи судирот помеѓу Ријад и Техеран, и како султанатот со дипломатија ги решава своите национални интереси

Султанатот Оман отсекогаш бил член на Советот за заливска соработка (GCC) и во најдобри односи...

grcija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Грција повторно на насловните страни: Започнува годината на политичка, економска, и општествена криза

Во следните денови, гфрчката влада ќе започне уште една рунда на сложени преговори со своите...

severna koreja

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Четврти севернокорејски нуклеарен тест: На кого сё Пјонгјанг му испраќа порака?

Севернокорејскиот четврт нукеларен тест претставува изненадувачки потсетник дека Ким Јонг...

oregon

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Што се случува во Орегон? Домашен тероризам во САД и толерирање на истиот: Вооружени екстремисти заземаат федерална зграда и закануваат на американската влада.

Што се случува во американската држава Орегон? Какви се оа вооружени луѓе кои ја преземаат...

евреи антиционисти

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Евреите против ционизмот – за дејствувањето на еврејските терористички ќелии против Државата Израел

За прв пат откако е формирана Државата Израел тајната служба Shin Bet употребила “посебни...

иранско саудиска студена војна

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА :Саудиско-Иранска Студена војна: За најопасниот судир на денешницава

Саудиското министерство за внатрепни работи објави дека Саудиска Арабија погубила 47 особи...

блиски исток судири

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Блискиот исток врие како никогаш досега:Се раскинуваат дипломатски односи,земјите избираат страни, а сунитско-шиитската војна е на повидок

Саудиска Арабија во задните неколку години направи низа на чекори кои не придонесоа во...

kineska vojska

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Се подготвува ли Кина за воена интервенција во Сирија?

Кога зборуваме за ангажманот на Кина околу сириската криза тогаш може да се каже дека досега...

ердоган-нетанјаху

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Процес на нормализација на односите на Турција и Израел: Гасот, регионалната политика, Хамас и другите прашања.

Израелските медиуми на 17.декември објавија дека Турција и Израел наскоро ќе ги...

main kamph

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Во новата година со Хитлер: Зошто Германија повторно го печати Mein Kampf?

По прв пат после 1945 година во Германија повторно ќе започне издавањето (печатење) на книгата...

напад на европа

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Напад на Европа преку нејзиниот мост кон Блискиот исток: Дали следните големи војни ќе се водат на Балканот !?

Даниел Сукман, американски стратег и воен автор, објавил поопширна анализа во весникот The...

кристална ноќ

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Одбројувањето започна, дали и на Муслиманите им се подготвува “Кристална ноќ?!“

Беше една студена ноемвриска вечер 1938 година. Немилосрдни луѓе со срца исполнети со омраза и...

русија-сад

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Повторно железна завеса на Дрина?! Русија и САД се борат за Балканот

Во средата 2.декември, шефовите на дипломатии на членките на НАТО ја повикаа Црна Гора да ги...

гас

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: “Гасовод на смртта и пробивањето на шиитската полумесечина“ – Енергетски причини за војната во Сирија

После нападите на ИСИЛ во Париз, бегалската криза и уривањето на рускиот воен авион од...

мецка

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: “Каде коњите се тепаат, ждребињата страдаат“ Кои се сириските Туркмени и нивните бригади?

Пред неколку денови турските воздухопловни сили соборија руски авион СУ-24. Најнормално е да...

путин

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Уривање на Рускиот воен авион – и испраќање на најостра порака до Москва некогаш.

Ќе има големи последици заради денешното уривање на рускиот воен авион за кој се тврди дека...

afrika francija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Привидна слобода на Африка: Франција собира колонијален данок од 14 африкански земји и годишно добива 500 милијарди $!

Четиринаесет Африкански земји некогашни француски колониее, иако одамна стекнаа...

југославија израел.

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Прва ’држава’ со која Југославија ги прекина дипломатските односи беше “Израел’!

Јосип Броз Тито никогаш не бил поборник на модерната израелска политика. Туку ’државата’...

светска

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА :Дали терористичкиот напад во Париз е вовед во трета светска воја, многумина мислат Да!

Новиот извештај на руското министерство за одбрана тврди дека нападите во Париз на петок...

RUSSIA-MAY1-PROTEST-LABOUR

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Капитализмот ги уништи сите вредности,голема носталгија за социјализмот во источна Европа

Стагнирачкиот економски раст и последиците од транзицијата во многу пост-комунистички...

turcija iran

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : Турција во обновата на Иран

  Анадолија отсекогаш имала важна стратешка позиција, од времето на Хитит и Александар...

катар

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Необична позиција на Катар: Судир и оддалечување од земјите на GCC и приближување кон Иран

  Сё повеќе е потврдено мислењето дека петромонархиите на Персискиот залив најмногу...

%d bloggers like this: