Category: Неделна Анализа

дзамија тексас

(Видео) ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО ТРАМПОВАТА АМЕРИКА: Само на неколку часа после указот на Трамп запалена џамија во Тексас

Само на неколку часови после одлуката на американскиот претседател за забрана на влегување...

NORTHERN_THUNDER_PARADE-e1461694579716-960x400

39 ЗЕМЈИ, САМО ЕДНА ЦЕЛ: Будење на “муслиманскиот НАТО пакт “

Идејата зa формирање на муслимански НАТО не е нова, ама започна да се реализира кога...

rohindza1

ГЕНОЦИД НАД МУСЛИМАНИТЕ: Ова е првиот геноцид во 21.век, Рохинџа муслиманите пред исчезнување

После последниот бран на насилства на безбедносните сили на Мјанмар, прогоните и убиствата...

%d0%b5%d1%83

БАЛКАНОТ НА ЧЕКАЊЕ: Крај на проширувањето на Европската Унија каков што го познававме

За прв пат во најновата историја на Европската Унија (ЕУ) ова година заврши без донесување на...

%d0%b0%d1%80%d0%b0%d0%bf

Точка на раздор помеѓу Арапите и Евреите: Статусот на Ерусалим може да предизвика големо насилство

После усвојувањето на резолуцијата на ОН во која се осудува изградбата на израелските...

%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%bc%d0%be%d0%b8%d0%b7%d1%80%d0%b0%d0%b5%d0%bb

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Како Трамп провоцира ХАОС помеѓу Израел и Палестина

Од многуте изјави на новоибзраниот претседател на САД, со помош на кои сака да ја смени...

%d1%80%d0%b0%d0%b3%d1%85%d0%b0%d0%b4

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Прво интервју на ќерката на Садам Хусеин: Мојот татко беше борец, и знаше дека неговиот крај нема да биде лесен

Рагхад Садам Хусеин, нејзината сестра и нивните деца во декември 2006 година се собрале пред...

%d0%b0%d0%bb%d0%b5%d0%bf%d0%be3

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Силите на Асад ги раздвојуваат децата и мажите: Станува ли Алепо нова Сребреница?

Последните делови на Алепо под контрола на опозицијата се наоѓаат пред паѓање. Силите на...

nasir_khan_0

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Ционистичка измама за “Мировниот процес“ во Палестина

Пишува: Насир Кан. Палестинската управа е под контрола на Израел и има власт само на...

gadafi-785x375

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Либија за времето на Моамер ел Гадафи – Диктаторска или држава за пример?!

Иако беше претставен како бескрупулозен дикаттор Моамер ел Гадафи од Либија која беше една...

%d0%ba%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%b0-%d0%be%d0%bc%d0%b0%d0%bd

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) НОВ ПРОБЛЕМ ЗА САУДИЈЦИТЕ: Иран преку Оман шверцува оружје во Јемен

После пораснувањето на затегнатоста во односите помеѓу формално блиските партнери...

%d0%b5%d1%80%d0%b4%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%bd-%d0%b7%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%84

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Ни пријатели ниту непријатели, за односите на Турција и Иран

Дипломатските односи помеѓу Турција и Иран имаат важни последици за Блискиот Исток. Двете...

%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b8%d0%bd-%d0%b1%d0%bb%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b8%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%be%d0%ba

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Најава на нова голема ескалација на Блискиот исток: Што доколку Либија и Ирак побараат Русија да интервенира и ако Америка тргне кон Рака?

Русија би можело да ја разгледа можноста за воена интервенција во Либија и Ирак, доколку...

%d1%82%d1%83%d1%80%d0%ba%d0%bc%d0%b5%d0%bd%d0%b8

(Неделна Анализа) Кои се ирачките Туркмени и зошто сакаат своја провинција?

Во екот на борбата за Мосул, во ирачката јавност се расправа и за улогата на ирачките...

%d0%b5%d1%80%d0%b4%d0%be%d0%b3%d0%b0%d0%bd-%d0%bf%d1%83%d1%82%d0%b8%d0%bd1

(Неделна Анализа ) РАЃАЊЕ НА МОЌНИОТ СОЈУЗ Еве што договорија Ердоган и Путин

Несогласувањата останаа далеку зад Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган. Лидерите на Русија...

vol-strit

( Неделна Анализа ) Финансиска измама на векот: Како банкарите од Вол Стрит во 2008 предизвикаа економска криза која и понатаму го тресе светот ?

Финансиската криза која во 2008 година го потресе глобалниот пазар и разори светскато...

%d0%b8%d1%81%d0%bb%d0%b0%d0%bc%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b0%d0%bd%d0%b3%d0%bb%d0%b8%d1%98%d0%b0

ЗАБОРАВЕНАТА МУСЛИМАНСКА ИСТОРИЈА НА АНГЛИЈА: Про-исламската политика на Елизабета ја одбила католичката инвазија

FOTO: (Wikipedia)к Од доаѓањето на престолот во 1558, Елизабета веднаш тргна во воспоставување на...

obama-netanjahu

(Неделна Анализа) Новиот американско-израелски одбрамбен договор, му покажува на Израел каде му е местото

САД и Израел потпишаа договор за овозможување на финансиска помош од 38 милијарди долари кои...

%d0%b3%d0%b0%d0%b4%d0%b0%d1%84%d0%b8

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Враќањето на Гадафи

Имајќи ја во предвид сё полошата ситуација во Либија, сё повеќе луѓе се свртуваат кон...

siromastija-sad

(Неделна Анализа):Сиромаштијата не е “привилегија“ само за Третиот свет: За американскиот поразувачки јаз кој се зголемува

Поразителен е фактот дека САД, најбогатата земја на светот, има најголем јаз помеѓу богатите...

turkey_1_0

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ЕВРОАЗИСКИ БЛОК ВО ТУРЦИЈА: Ердоган и Кемалистите против Ѓулен и САД.

Вечерта, околу 11.часот 15.јули медиумите објавија дека во Турција се случува државен удар. Во...

turkeynato_3_0

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Зошто Турција треба да го напушти НАТО ?

Пропаднатиот пуч од 15.јули во Турција, кои се обидоа да го изведат припадниците на ФЕТО...

јарабулус судир

Анализа на голема ескалација: Турските тенкови влегоа во Сирија. Турција и САД штотуку тргнаа во меѓусебен судир

Од почетокот на судирите во Сирија 2011 година овој конфликт преполн е со “Рубикони“, линии...

тито

ТИТОВО ШОК ПИСМО ДО ЈУГОСЛОВЕНСКИТЕ НАРОДИ “ Признавам бев диктатор-не дозволив Русите и Американците да ни се серат на главите!

“Писмо од Другарот Тито“ кое ќе ве натера да рамислете. “Се разбира во прашање е имагинарно...

ердоган-путин

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА- Крах на односите Турција-САД, Американците го повлекоа нуклеарното оружје, преминува ли Турција на Руска страна?

САД започна со повлекувањето на нуклеарното оружје до Турција, тврди порталот EurActiv...

potocarii

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА :ГЕНОЦИД ВО БОСНА И ИСЛАМОФОБИЈА: Зошто историјата се дели на пред и после 11.септември, а не на пред и после СРЕБРЕНИЦА?!

              Пишува: Hatem Bazian, thebosniatimes/dubai-portal.com.mk Зошто историјата се дели на...

%d bloggers like this: