Category: Неделна Анализа

гас

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: “Гасовод на смртта и пробивањето на шиитската полумесечина“ – Енергетски причини за војната во Сирија

После нападите на ИСИЛ во Париз, бегалската криза и уривањето на рускиот воен авион од...

мецка

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: “Каде коњите се тепаат, ждребињата страдаат“ Кои се сириските Туркмени и нивните бригади?

Пред неколку денови турските воздухопловни сили соборија руски авион СУ-24. Најнормално е да...

путин

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Уривање на Рускиот воен авион – и испраќање на најостра порака до Москва некогаш.

Ќе има големи последици заради денешното уривање на рускиот воен авион за кој се тврди дека...

afrika francija

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Привидна слобода на Африка: Франција собира колонијален данок од 14 африкански земји и годишно добива 500 милијарди $!

Четиринаесет Африкански земји некогашни француски колониее, иако одамна стекнаа...

југославија израел.

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Прва ’држава’ со која Југославија ги прекина дипломатските односи беше “Израел’!

Јосип Броз Тито никогаш не бил поборник на модерната израелска политика. Туку ’државата’...

светска

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА :Дали терористичкиот напад во Париз е вовед во трета светска воја, многумина мислат Да!

Новиот извештај на руското министерство за одбрана тврди дека нападите во Париз на петок...

RUSSIA-MAY1-PROTEST-LABOUR

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Капитализмот ги уништи сите вредности,голема носталгија за социјализмот во источна Европа

Стагнирачкиот економски раст и последиците од транзицијата во многу пост-комунистички...

turcija iran

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА : Турција во обновата на Иран

  Анадолија отсекогаш имала важна стратешка позиција, од времето на Хитит и Александар...

катар

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Необична позиција на Катар: Судир и оддалечување од земјите на GCC и приближување кон Иран

  Сё повеќе е потврдено мислењето дека петромонархиите на Персискиот залив најмногу...

РУСИЈАБРИТАНИЈААМЕРИКА

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Зошто Вашингтон и Лондон инсистираат на наводен “терористички напад“,на рускиот авион на Синај?

Денес египестките власти во рамките на истрагата за паѓањето на рускиот патнички авион А321...

сиријабегалци

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Стратешката депопулација како окрутен план за долгорочно уништување на неподобни држави кои сметаат при реализација на грандиозни проекти.

Знаеме што претставува депопулација- одстранување или намалување на една популација преку...

гасовод Сирија

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Енергетска позадина на Сирискиот судир.

Анализирајќи ја геополитичката димензија на сириските судири, познатиот американски...

crna gora

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Кризата во Црна Гора како продолжени на борбите за Балканот

Синоќа во Подгорица поприлично беше напнато – избувнаа жестоки суриди помеѓу полицијата...

бегалче

“Умре (почина) Европа !“ (Фото)

Во длабокот блато по кое газат заплаканите бегалски дечиња на ничија земја помеѓу Србија и...

германија протест

Кој и подготвува обоена револуција на Германија: “ Илјадници германци потпишале петиција за повлекување на НАТО војската од Германија

Во Германија покрената е петиција со која се бара НАТО силите да се повлечат од ова земја...

сирија

Битката за Сирија е само дел од војна,за “глобална власт“,Кој ќе ја контролира Евроазија, ќе го контролира целиот свет.

Многумина наивно судат за сириската криза- посебно кога станува збор за откривање на...

гадафи

Четири години подоцна: На кого му сметал жив Гадафи?

Резултати од  уривањето на либискиот претседател Моамер Гадафи се раст на тероризмот и...

liban

Битката меѓу Саудиска Арабија и Иран го разорува Блискиот исток

Главниот град на Либан, Бејрут, е затрупан со смет, што ги предизвикува граѓаните да...

исил

Неделна Анализа: Демократски поход на Блискиот исток.

Анализа за сё она што се случува ширум Европа, и како после сето тоа Брисел да прогледа....

%d bloggers like this: