2.6 C
Struga
сабота, јануари 19, 2019

Каде би можело да започне Третата Светска војна, и дали воопшто може да ја...

Светските медиуми и воените експерти сè повеќе зборуваат за избувнувањето на Третата светска војна, можните жаришта и сценарија. Влошувањето на односите меѓу Москва и...

ГЕОПОЛИТИЧКО ПРЕСЛОЖУВАЊЕ ВО РЕГИОНОТ: Обединета Албанија како клучна регионална сила на Балканот

На крајот на ноември, албанскиот премиер Еди Рама, на заедничката седница на Владата на Албанија и Косово, ја обелодени стратегијата за обединување на Албанците...

Преговори на Тирана и Приштина – Се отвара патот за обединување на Албанија и...

Албанскиот премиер Еди Рама смета дека воведувањето на 100% царини за стоки од централна Србија е "политички одговор" на Приштина, и дека Косово и...

Војна за Азовското море – Русија зароби три украински бродови и блокира акваториумот (Видео)

Вчера ескалираше ситуацијата во Азовското Море, дел од Црното Море во акваториум источно од Крим и јужно од делот на украинската територија, од кој...

Дали судирот со Вашингтон, представува претешка задача за “мирниот“ претседател Рохани ?

Ова прашање меѓу коментаторите, ирански и странски, повторно се отвори откако многумина почнаа да се плашат од избувнувањето на воен конфликт меѓу Иран и...

СПЕЦИЈАЛНА РЕПОРТАЖА ОД ИРАН : Техеран е подготвен цврсто да се спротивстави на американските...

Како што се и очекуваше, САД воведоа санкции за иранскиот извоз на нафта и гас, а иранската влада, исто така, одговори со отфрлање на...

(Фото) Зошто состанокот на големата четворка во Истанбул за Сирија е повеќе важен од...

За време на вчерашниот самит во Истанбул, оддржан е самитот за Сирија, состанокот кој го собра досега "најмоќниот состав" - беа турскиот претседател Ердоган, рускиот претседател...

САУДИСКАТА НАФТА КАКО ГЛОБАЛНО ОРУЖЈЕ: Може ли притиснатото кралство, да го шокира светот како...

Саудиска Арабија се наоѓа во криза каква што не памети - барем не, нејзиниот млад принц Мохамед бин Салман (роден во 1985 година). Во...

СЕГА СЁ Е НА ТУРЦИЈА: Таа со еден потег може да ја одреди иднината...

Саудиска Арабија, по неколку дена молчење и негирање, порача дека Џамал ​​Кашоги сѐпак е  убиен во просториите на нивниот конзулат во Истанбул, но тврдат дека...

Кој беше во стварност Џамал Кашоги? Човекот кој со еден потег можеше да ја...

Саудискиот новинар-дисидент Џамал ​​Кашоги со денови е централна тема на надворешна политика, откако влезе во саудискиот конзулат во Истанбул и никогаш повеќе не излезе од него. Иако...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!