11.3 C
Struga
вторник, ноември 13, 2018

Дали судирот со Вашингтон, представува претешка задача за “мирниот“ претседател Рохани ?

Ова прашање меѓу коментаторите, ирански и странски, повторно се отвори откако многумина почнаа да се плашат од избувнувањето на воен конфликт меѓу Иран и...

СПЕЦИЈАЛНА РЕПОРТАЖА ОД ИРАН : Техеран е подготвен цврсто да се спротивстави на американските...

Како што се и очекуваше, САД воведоа санкции за иранскиот извоз на нафта и гас, а иранската влада, исто така, одговори со отфрлање на...

(Фото) Зошто состанокот на големата четворка во Истанбул за Сирија е повеќе важен од...

За време на вчерашниот самит во Истанбул, оддржан е самитот за Сирија, состанокот кој го собра досега "најмоќниот состав" - беа турскиот претседател Ердоган, рускиот претседател...

САУДИСКАТА НАФТА КАКО ГЛОБАЛНО ОРУЖЈЕ: Може ли притиснатото кралство, да го шокира светот како...

Саудиска Арабија се наоѓа во криза каква што не памети - барем не, нејзиниот млад принц Мохамед бин Салман (роден во 1985 година). Во...

СЕГА СЁ Е НА ТУРЦИЈА: Таа со еден потег може да ја одреди иднината...

Саудиска Арабија, по неколку дена молчење и негирање, порача дека Џамал ​​Кашоги сѐпак е  убиен во просториите на нивниот конзулат во Истанбул, но тврдат дека...

Кој беше во стварност Џамал Кашоги? Човекот кој со еден потег можеше да ја...

Саудискиот новинар-дисидент Џамал ​​Кашоги со денови е централна тема на надворешна политика, откако влезе во саудискиот конзулат во Истанбул и никогаш повеќе не излезе од него. Иако...

АНАЛИЗА: Договор на Ердоган и Путин за Идлиб

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера во Сочи разговараа за ситуацијата во Сирија, особено за провинцијата Идлиб. По неколку рунди...

СИРИЈА: Дали Русија и Иран попуштија пред Ердоган, или ова е затишје пред бура...

Судејќи според извештаите од Сирија, офанзивата кампања во провинциите Идлиб и Хама, која се подготвува повеќе од еден месец, е одложена и покрај значајната...

Може ли обновеното Руско-Германско партнерство да го намали Американското влијание?

Русија и Германија две се најголеми и најважните европски земји. Нивните врски низ историјата варирале од повеќе искрени и профитабилни пријателства и сојузи кон...

Како ќе се носи Европа со победата на Дамаск во Сириската војна?

Војната во Сирија влегува во својата последна фаза. Најочигледниот исход е победата на сириската влада, што за Европската Унија претставува серија политички предизвици. Може...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!