-5 C
Struga
Saturday, January 18, 2020

СЕГА СЁ Е НА ТУРЦИЈА: Таа со еден потег може да ја одреди иднината...

Саудиска Арабија, по неколку дена молчење и негирање, порача дека Џамал ​​Кашоги сѐпак е  убиен во просториите на нивниот конзулат во Истанбул, но тврдат дека...

СИРИЈА: Дали Русија и Иран попуштија пред Ердоган, или ова е затишје пред бура...

Судејќи според извештаите од Сирија, офанзивата кампања во провинциите Идлиб и Хама, која се подготвува повеќе од еден месец, е одложена и покрај значајната...

СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА ДВЕТЕ ЕВРОПСКИ СИЛИ: Предстои ли блескава иднина на сојузот Турција-Русија ?

Политичките односи меѓу Турција и Русија отсекогаш биле посебна приказна за себе и тие постојано предизвикуваа контроверзи, бидејќи во текот на историјата се движеле...

АМЕРИКАНСКА ЦЕЛ: Да се смени Ердоган

Билатералните односи меѓу САД и Турција моментно се на работ на вжештување. Непосреден повод за последните несогласувања е турското отфрлање на ослободувањето на американскиот...

Како ќе се носи Европа со победата на Дамаск во Сириската војна?

Војната во Сирија влегува во својата последна фаза. Најочигледниот исход е победата на сириската влада, што за Европската Унија претставува серија политички предизвици. Може...

САУДИСКАТА НАФТА КАКО ГЛОБАЛНО ОРУЖЈЕ: Може ли притиснатото кралство, да го шокира светот како...

Саудиска Арабија се наоѓа во криза каква што не памети - барем не, нејзиниот млад принц Мохамед бин Салман (роден во 1985 година). Во...

Настанот што ќе ја промени деценијата: Како зад кулисите е испланирана и започната арапската...

Во декември 2010 година, разузнавачките служби на САД, тајно делувајќи низ неколку невладини организации, иницираа и предизвикаа големи промени на Блискиот Исток и Северна...

АНАЛИЗА: САД немаат минерали и метали – Светот е на работ на нова војна...

Сега е јасно дека политиката на администрацијата на Доналд Трамп, не сметајќи го Законот за сузбивање на активностите на непријателските држави со санкции, е да...

(Фото) Зошто состанокот на големата четворка во Истанбул за Сирија е повеќе важен од...

За време на вчерашниот самит во Истанбул, оддржан е самитот за Сирија, состанокот кој го собра досега "најмоќниот состав" - беа турскиот претседател Ердоган, рускиот претседател...

КАКО ЕВРОПСКИОТ КОЛОНИЈАЛИЗАМ УНИШТИ ДЕЛОВИ НА СВЕТОТ: Измама на Арапите и експлоатација на Блискиот...

Речиси секојдневно на телевизиски екрани и онлајн портали гледаме протести и терористички акции насочени од радикални групи на Блискиот Исток. Често актелните конфликти и...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!