25 C
Struga
Saturday, August 24, 2019

Две суперсили натрупуваат војски, а нивни судир во војна би можел да го повлече...

Спорот помеѓу Кина и Индија околу висоравнината Доклам на Хималаите би можел во крвава војна да го вовлече и Зпадот, тврди угледниот Politico. Во рамките...

(Видео) НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: ПАТОЛОГИЈА НА ИЗРАЕЛСКИОТ РЕЖИМ!

Израелски представник при ОН: Во ред е да се киднапираат палестински деца бидејќи ’терористите не заслужуваат ништо друго освен таков третман’ Минатата година Journal of...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Капитализмот ги уништи сите вредности,голема носталгија за социјализмот во источна Европа

Стагнирачкиот економски раст и последиците од транзицијата во многу пост-комунистички држави предизвика нов и непредвиден феномен: социјалистичко-комунистичка носталгија, односно растечко мислење за периодот пред...

Кој беше во стварност Џамал Кашоги? Човекот кој со еден потег можеше да ја...

Саудискиот новинар-дисидент Џамал ​​Кашоги со денови е централна тема на надворешна политика, откако влезе во саудискиот конзулат во Истанбул и никогаш повеќе не излезе од него. Иако...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Четврти севернокорејски нуклеарен тест: На кого сё Пјонгјанг му испраќа порака?

Севернокорејскиот четврт нукеларен тест претставува изненадувачки потсетник дека Ким Јонг Ун сака да создаде атомски арсенал по секоја цена. За среќа, остатокот од светот...

Продолжува ли “Патриотскиот вандализам“ !?

Кога човек едноставно не може да се соочи со реалноста, тој едноставно може да стане или не, едноставно опасност за самата средина и општество. За...

Трамп го пали Блиско Источниот оган (1)

Трамп, со својот план, Арапите ги става во перспектива на директен конфликт со сириската армија, но и со Иранците и Русите. Вечната формула на Американско-арапскиот сојуз,...

Три настани заради кои САД може да покрене светска војна

Ако се видат најчитаните теми во изминатите денови, тогаш тоа е скандалот со приватноста на Фејсбук и веста дека некој ја удрил Бејонсе, но никој не знае кој ....

Трамп вечерва одлучува за Иран, а никој не смее да го види нуклеарниот арсенал...

Во изминатите неколку недели во светската политика доминира тема за тоа каква ќе биде одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп за нуклеарен договор со Иран. Повлекувањето...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Сирија низ 20-от век, Османлиска Сирија, Таен договор на Французинот и Британецот,...

Сирија низ 20-от век. Дваесет и првиот јануари, 1994 година требаше да изгледа како и секој петок, џума -,ден  и кога повеќето продавници  се затворени,...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!