25 C
Struga
Saturday, August 24, 2019

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА- Крах на односите Турција-САД, Американците го повлекоа нуклеарното оружје, преминува ли Турција...

САД започна со повлекувањето на нуклеарното оружје до Турција, тврди порталот EurActiv повикувајќи се на два независни извори. Нуклеарното оружје од несигурна Турција САД...

Сте слушнале ли за Чамите – “Европски Рохинџии“ од Грција?

Исто како што Рохиџиите се соочуваат со изумирање или како што ОН нарекуваа "етничко чистење", народот Чам се соочи со истата судбина пред еден век...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Aramco највредната компанија на светот, спој на исламската автократија и модерниот американски...

Aramco или со полн наслов Нафтена Компанија на Саудиска Арабија, ја претставува најголемата државна саудиска нафтена и гасна компанија. Често се нарекува и како...

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) Ни пријатели ниту непријатели, за односите на Турција и Иран

Дипломатските односи помеѓу Турција и Иран имаат важни последици за Блискиот Исток. Двете неарапски муслимански земји имаа значајна улога во регионот каде доминираат Арапи....

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: САУДИСКА ВИЗИЈА 2030 :Може ли неискусниот млад принц да направи историја ?

Година дена откако влезе во владејачкиот круг на Саудска Арабија, Мохамед бин Салман, многу брзо тргна во економска револуција на својата земја. FOTO: Salman (SPA) И...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА :ГЕНОЦИД ВО БОСНА И ИСЛАМОФОБИЈА: Зошто историјата се дели на пред и...

              Пишува: Hatem Bazian, thebosniatimes/dubai-portal.com.mk Зошто историјата се дели на пред и после 11.септември, а не на пред и после босанскиот геноцид? Дали е можно религијата...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Западот ги укина санкциите кон Иран, Историски момент,триумф на дипломатијата,и почеток на...

Пристигна историскиот момент на кој Иран чекаше со години - после потврдувањето од страна на агенцијата за атомска енергија (IAEA) на ОН  дека Иран ги...

СКЛУЧИ ПАКТ СО КУРДИТЕ: Рускиот и Ирански сојузник Асад тргнува во војна против Турција

Силите на сириските Курди и сириските власти постигнале договор заеднички да им пружат отпор на турските сили во северозападниот сириски регион Африн, каде што Турција моментно...

(НЕДЕЛНА АНАЛИЗА) НОВ ПРОБЛЕМ ЗА САУДИЈЦИТЕ: Иран преку Оман шверцува оружје во Јемен

После пораснувањето на затегнатоста во односите помеѓу формално блиските партнери Саудиска Арабија и Египет, Саудијците сега се соочуваат со уште еден незгоден проблем и...

Пристапување на Русија кон ЕУ и создавање на единствена супер сила која може да...

Во претходна анализа зборувавме за економската шок терапија која е изведена врз Русија во 90-те, и заради тоа од тука не дојде до очекуваното...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!