-2 C
Struga
Saturday, January 18, 2020

Кој беше во стварност Џамал Кашоги? Човекот кој со еден потег можеше да ја...

Саудискиот новинар-дисидент Џамал ​​Кашоги со денови е централна тема на надворешна политика, откако влезе во саудискиот конзулат во Истанбул и никогаш повеќе не излезе од него. Иако...

АНАЛИЗА: Договор на Ердоган и Путин за Идлиб

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера во Сочи разговараа за ситуацијата во Сирија, особено за провинцијата Идлиб. По неколку рунди...

СИРИЈА: Дали Русија и Иран попуштија пред Ердоган, или ова е затишје пред бура...

Судејќи според извештаите од Сирија, офанзивата кампања во провинциите Идлиб и Хама, која се подготвува повеќе од еден месец, е одложена и покрај значајната...

Може ли обновеното Руско-Германско партнерство да го намали Американското влијание?

Русија и Германија две се најголеми и најважните европски земји. Нивните врски низ историјата варирале од повеќе искрени и профитабилни пријателства и сојузи кон...

Како ќе се носи Европа со победата на Дамаск во Сириската војна?

Војната во Сирија влегува во својата последна фаза. Најочигледниот исход е победата на сириската влада, што за Европската Унија претставува серија политички предизвици. Може...

КАКО ЕВРОПСКИОТ КОЛОНИЈАЛИЗАМ УНИШТИ ДЕЛОВИ НА СВЕТОТ: Измама на Арапите и експлоатација на Блискиот...

Речиси секојдневно на телевизиски екрани и онлајн портали гледаме протести и терористички акции насочени од радикални групи на Блискиот Исток. Често актелните конфликти и...

Започнува Саудиско-Иранската борба за влијание во Пакистан

Токму сега еактуелна одлуката на саудискиот државен обвинител за смртната казна за саудиската државјанка од шиитската ориентација на исламот - Есра ал-Гамгам, заради учеството...

Во ек на најголемо натрупување на руски воени бродови пред брегот на Сирија, на...

Како што истакнуваат аналитичарите во интервју за Ројтерс, дополнителни руски воени бродови го преминале Босфор од Црното Море и сега веќе можат да бидат...

Америчка нафтена револуција која го промени светот: Како Standard Oil и General Motors наметнаа...

Втората светска војна беше најстрашната војна во историјата на човечкиот род, во која загинаа повеќе од 50 милиони луѓе. Вистински и најголем победник на...

ЗАКОНОТ ЗА НАЦИОНАЛНОСТА : Крај на Израелската “демократија“

Дека Израел е апартхејдска држава, тоа е познато уште од нејзиното основање. Палестинците се тргнати настрана, а со изградбата на ѕидот физички се одвоени...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!