-5 C
Struga
Saturday, January 18, 2020

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Зошто Вашингтон и Лондон инсистираат на наводен “терористички напад“,на рускиот авион на...

Денес египестките власти во рамките на истрагата за паѓањето на рускиот патнички авион А321 над Синајскиот полуостров започнаа со процерка на камерите на египетскиот...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Стратешката депопулација како окрутен план за долгорочно уништување на неподобни држави кои...

Знаеме што претставува депопулација- одстранување или намалување на една популација преку исфрлање или униптување. Стратешката депопулација претставува истата работа само што во овој случај...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Енергетска позадина на Сирискиот судир.

Анализирајќи ја геополитичката димензија на сириските судири, познатиот американски истраживач и новинар ,William Enghdal, го поставил прашањето: Што ги поврзува Израел, Турција и Катар...

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА: Кризата во Црна Гора како продолжени на борбите за Балканот

Синоќа во Подгорица поприлично беше напнато - избувнаа жестоки суриди помеѓу полицијата и анти-владините демонстранти кои излегоа на улиците барајќи итно заминување на премиерот,...

“Умре (почина) Европа !“ (Фото)

Во длабокот блато по кое газат заплаканите бегалски дечиња на ничија земја помеѓу Србија и Хрватска, умре идејата за обединување на Европа. На бодликавата жица...

Кој и подготвува обоена револуција на Германија: “ Илјадници германци потпишале петиција за повлекување...

Во Германија покрената е петиција со која се бара НАТО силите да се повлечат од ова земја како последен протест против американската доктрина на...

Битката за Сирија е само дел од војна,за “глобална власт“,Кој ќе ја контролира Евроазија,...

Многумина наивно судат за сириската криза- посебно кога станува збор за откривање на позадината и мотивот на силното ривалство во Советот за Безбедност на...

Четири години подоцна: На кого му сметал жив Гадафи?

Резултати од  уривањето на либискиот претседател Моамер Гадафи се раст на тероризмот и бегалската криза, која ја  дестабилизира Европа. Архивите на Триполи укажуваат, дека покрај...

Битката меѓу Саудиска Арабија и Иран го разорува Блискиот исток

Главниот град на Либан, Бејрут, е затрупан со смет, што ги предизвикува граѓаните да протестираат. Меѓутоа, тоа не е единствената причина поради која Либан...

Неделна Анализа: Демократски поход на Блискиот исток.

Анализа за сё она што се случува ширум Европа, и како после сето тоа Брисел да прогледа. Милионски турски печатени медиуми направија опсежна анализа...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!