-2 C
Struga
Saturday, January 18, 2020

АМЕРИКАНСКА ЦЕЛ: Да се смени Ердоган

Билатералните односи меѓу САД и Турција моментно се на работ на вжештување. Непосреден повод за последните несогласувања е турското отфрлање на ослободувањето на американскиот...

Може ли да преживее Саудиската Визија 2030 ?

Од 2016 година, Саудиска Арабија се обидува да ги надмине агресивните економски реформи кои нема да зависат од флуктуациите на цените на нафтата и...

Настанот што ќе ја промени деценијата: Како зад кулисите е испланирана и започната арапската...

Во декември 2010 година, разузнавачките служби на САД, тајно делувајќи низ неколку невладини организации, иницираа и предизвикаа големи промени на Блискиот Исток и Северна...

СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО НА ДВЕТЕ ЕВРОПСКИ СИЛИ: Предстои ли блескава иднина на сојузот Турција-Русија ?

Политичките односи меѓу Турција и Русија отсекогаш биле посебна приказна за себе и тие постојано предизвикуваа контроверзи, бидејќи во текот на историјата се движеле...

Пентагон се подготвува за подземно војување во урбани средини

Во блиска иднина, војните ќе се вода во градските подрачја, кои обично имаат систем на подземни комуникации, веруваат во Пентагон. Заради тоа, САД одвојуваат...

Создаваат ли Москва и Ријад нов нафтен картел наместо ОПЕК ?

Русија и Саудиска Арабија ја разгледуваат можноста за поблиска соработка во областа на нафтениот бизнис и влијанието врз светскиот пазар. Дали овие напори се...

АНАЛИЗА: САД немаат минерали и метали – Светот е на работ на нова војна...

Сега е јасно дека политиката на администрацијата на Доналд Трамп, не сметајќи го Законот за сузбивање на активностите на непријателските држави со санкции, е да...

Што сака Турција на Балканот ?

Пишува: Ибрахим Калин, портпарол на Претседателството на Република Турција Односите на Турција со Балканот и јужна Европа отсекогаш биле интересни за некои. Што сака Турција...

IFIMES : Дали ЕУ, НАТО и Грција ја “туркаат“ Македонија во прегратките на Русија

Парламентарните избори во Република Македонија (РМ) се одржаа на 11 декември 2016 година. Новата Влада на Република Македонија беше назначена на 31 мај 2017...

Сте слушнале ли за Чамите – “Европски Рохинџии“ од Грција?

Исто како што Рохиџиите се соочуваат со изумирање или како што ОН нарекуваа "етничко чистење", народот Чам се соочи со истата судбина пред еден век...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!