10.9 C
Struga
Sunday, September 27, 2020

Захарова: „Русија и Западот во една од најниските точки на полето за информации од...

Русија (Russia) и Западот (West) се наоѓаат на една од најниските точки во информатичката насока од Студената војна, изјави портпаролот на Министерството за надворешни...

Објавен тендерот: За новогодишно украсување на Град Скопје ќе се потрошат 200.000 евра

Град Скопје денеска го објави тендерот за новогодишно украсување на улиците, булеварите и плоштадите низ градот. Проценетата вредност на договорот е 200.000 евра без...

Мухаммед Салах повикува на поддршка за правото на образование на бегалците

Светски познатиот фудбалер и напаѓач на Ливерпул (Liverpool), Мухаммед Салах (Mohamed Salah), во вторникот ги повика светските лидери да обезбедат секое дете да добие...

Израел уште пред десет години имал канцеларија за заштита на интересите во Бахреин

Медиумите на хебрејски јазик откриваат дека ционистичкиот режим уште пред 10 години во Бахреин имал канцеларија за заштита на своите интереси. Израелските медиуми известуваат дека...

Во продажба билетите за првиот лет со летачко-такси

Претходно оваа недела на Берлинскиот фестивал „Гринетх“, Волокоптер, пионер на градска воздушна мобилност (УАМ), објави дека започна првата јавна продажба во светот за резервирање...

Протести во Дизелдорф против ограничувањата наметнати поради коронавирус

Стотици луѓе демонстрираа во центарот на Диселдорф во неделата против владините ограничувања воведени заради коронавирусот. Луѓето мавтаа со натписи со паролите „крај на паниката, пандемијата...

Амазон во Канада и САД ќе вработи 100.000 луѓе

ЊУЈОРК (АА) - Компанијата за онлајн трговија „Амазон“ соопшти дека поради зголемениот обем на работа, во Соединетите Американски Држави (САД) и Канада ќе вработи...

Браун: „Следната војна за САД ќе биде слична на Втората светска војна“

Новиот началник на генералштабот на американското воено воздухопловство, Чарлс Браун, верува дека САД нема да ја води идната војна далеку од своите брегови и...

САД: Предизборна кампања со Калашников

Се појавуваат со автоматско оружје и пукаат со куршуми или патрони со боја на демонстранти од движењето Black Lives Matter. Десничарските граѓански гарди во...

Вилијам Вокер, за 7.000 евра месечно, ќе го советува Тачи

Поранешниот шеф на мисијата на ОБСЕ (OBSE) на Косово (Kosovo), Вилијам Вокер (William Walker), одлучи да стане советник на претседателот на привремените институции на...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!