2.6 C
Struga
сабота, јануари 19, 2019

Чавушоглу: „ФЕТО вложува напори да ги затруе односите со Македонија”

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, денеска во Анкара се состана со министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, јавува Anadolu...

Ердоган во Анкара ја прими хрватската претседателка Грабар-Китаровиќ

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја прими во Анкара претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, јавува Anadolu Agency (AA). https://www.tccb.gov.tr/assets/video/2019A/2019-01-16-hirvatistan-01-karsilama.mp4 https://www.tccb.gov.tr/assets/video/2019A/2019-01-16-hirvatistan-02-basbasa.mp4 Ердоган со најголеми државни почести ја...

Лавров: „Русија ќе ги земе предвид интересите на Турција, и на сите страни во...

„Русија ќе ги земе предвид интересите на сите страни и соседите на Сирија, вклучувајќи ја и Турција, во врска со безбедносната зона со должина...

Лавров: Москва не е против новото име на Македонија, но процесот е сомнителен

Министерот за надворешни работи на Руската федерација, Сергеј Лавров, изјави дека Москва не е против новото име на Македонија, туку има сомнеж околу легитимноста...

(Видео) Медиуми: 80 илјади турски војници на границата со Сирија, на чекор на најголемата...

Турските медиуми Yeni Şafak во понеделникот, 14 јануари, пишуваше дека 80.000 турски војници се подготвени за интервенција во Сирија - најголема воена операција на...

Чавушоглу: Турција не се плаши од заканите на Трамп

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, порача денес дека Турција нема да ја заплашат заканите од американскиот претседател Доналд Трамп, објави агенцијата Анадолу...

Хасан: Интеграција во НАТО значи уште подобра иднина и просперитет за граѓаните на Македонија.

Нашата земја нуди многу можности за странските инвеститори во слободните зони и ние ќе работиме на понатамошен развој во иднина. Особено ќе се залагаме...

Помпео го поздрави Катарскиот допринос во борбата против тероризмот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги пофали властите на Катар за нивната поддршка на глобалната борба што САД (САД) ја спроведуваат против тероризмот, јави...

Борбата на Заев допрва почнува

Честитките упатени кон Заев за почеток на нова, голема иднина по Преспанскиот договор, мора да му станат и аларм за почеток на ставање и...

Захарова: „САД бараат изговор за да останат во Сирија“

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, проценува дека иако изгледа како Соединетите Американски Држави (САД) да ги повлекуваат своите сили од...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!