8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Саудиец од “Тимот 15“ на наводни убијци на Кашоги, загинал во “сообраќајна несреќа“

Случајот на Џамал Кашоги сè уште не се спушта од насловната страница на светските медиуми. Турција отворено го обвинува саудискиот режим за ликвидација на...

Грчко-Турски воздушни борби над Егејското море

Најопасната точка на воздушен простор во овој момент не е ниту на небото во Балтикот, ниту на Северното Море или околу Британските Острови, ниту...

ММФ и официјално ја презеде контролата над Аргентина, поранешен гигант кој повторно е во...

Кога зборуваме за кризата во Латинска Америка, сите прсти се вперени во Венецуела, која е навистина во тешка ситуација поради фактот што, и покрај политиката на...

3 ЧАСА ОД АММАН ДО ДАМАСК ПОСЛЕ 8 ГОДИНИ: Гужви на граничниот премин, Јорданците...

Граничниот премин меѓу Сирија и Јордан беше официјално затворен од 2015 година, откако падна во рацете на милитантите, меѓутоа малку кој - освен вооружените екстремисти -...

Русија се подготвува за воспоставување на најголем центар за извоз на пченица на Блискиот...

Сирија планира да развие своја инфраструктура за транспорт на руската пченица во земјите од Блискиот Исток, додека Русија ќе го гради најголемиот трговски центар...

Унгарија може да го испрати Груевски во земја која не е членка на ЕУ

Унгарскиот европратеник од партијата на Зелените, Бенедек Јавор, во разговор со МИА вели дека според унгарските закони Никола Груевски треба да биде вратен во...

Лудилото на санкции продолжува: САД со санкции му се закануваат и на системот SWIFT

Еден ден откако САД соопштија дека воведуваат нови санкции против латиноамериканската "тројка на тиранија", како што Џон Болтон ги нарече Куба, Никарагва и Венецуела,...

Израелски командоси упаднаа во Газа и нападнаа Хамас – губитоци на двете страни

Вчера членовите на елитните израелски сили со цивилно возило влегле во појасот Газа и убија еден од командантите на палестинското движење Хамас на југ...

Трамп повторно им порача на НАТО сојузниците “ Платете ни за заштита, или бранете...

Веднаш по неговото враќање од Париз, каде што присуствуваше на 100-годишнината од крајот на Првата светска војна и се сретна со многу колеги од...

Саудиски опозиционери бараат принцот Ахмад да ја преземе власта

Интернет-порталот на Alkhaleej открива дека саудискиот опозициски блок, кој себеси се нарекува Алијанса за добро владеење, бара принцот Ахмад бин Абдул Азиз да ја...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!