0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Закон за јазици: Мали се шансите ДУИ да се согласи со СДСМ

Различното толкување на собранискиот Деловник, како што  пратениците од СДСМ  и ДУИ го дефинираат блокирањето на Собранието со Законот за јазици,  се заканува сериозно...

Американски дипломатски тешкаши со улатиматуми доаѓаат во Турција, ЕУ и Арапските земји

Следната недела американските дипломати ќе патуваат во главните градови на арапските земји, Турција и Европа, како би ставиле до знаење дека САД повеќе нема...

ПОДГОТВУВА УДАР: Турција распоредува ПВО системи на границата со Сирија

Турција заради вложувањето на ситуацијата на границата со Сирија започнала преговори со произведувачот на противвиздушните системи “Eurosam”, како би што побргу распоредила ракетни комплекси...

Русија на чекор на излегување од Парламентарното собрание на Советот на Европа

Вчера високи пратеници на Советот на Руската Федерација порачаа дека не ја гледаат причината Русија да соработува и да биде дел од Парламентарното собрание...

Говорот на омраза стана стандарден говор во Македонија – институциите со години беа глуви...

Перцепцијата во македонската јавност за борбата против говорот на омраза во земјава е дека таа е само деклатративна. Говорот на омраза е опфатен со...

Два руски бомбардери навлегле во воздушниот простор на САД.

  Два руски бомбардери, кои можат да бидат вооружени со нуклеарни ракети, наводно минатата недела го повредиле (нарушиле) воздушниот простор на САД и навлегле на...

ПАНИКА ВО РУСИЈА, ТОТАЛЕН КРАХ НА ПОВИДОК: Нафтата ја потопи рубљата, следува понатамошен одлив...

Рубљата денес дополнително ослабнала-паднала спрема еврото и доларот: едно евро вреди 80 рубљи, што претставува најлош курс на руската валута уште од декември 2014...

КУРЦ: Веднаш да прекинат преговорите со Турција, Балканот е приоритет

Австрискиот канцелар Себастијан Курц побара "веднаш да прекинат преговорите" за пристапот на Турција во ЕУ. Австрија претседава со ЕУ од 1-ви јули, а Курц...

Западот има ’Лоши намери’ ?! Ердоган: Турција и е потребна на ЕУ, а не...

На Европската унија  повеќе и е потребна Турција, отколку што на Турција и е потребна Европа, изјавил денес турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој го...

Шкариќ: Распишувањето на избори после распуштање на парламентот е кршење на уставот

Распишувањето на избори после распуштање на парламентот е кршење на уставот бидејќи со тоа веќе е завршен и самиот мандат на пратениците и на...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!