8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Груевски ги разјаснил работите – Брисел му возврати со санкции

Наспроти предвидувањата дека меѓународната заедница, со проблем повеќе по брегзит, ќе има уште помалку време за Македонија, се чини таа конечно преминува од јалов...

Нетанјаху: Договорот помеѓу Израел и Турција е многу блиску

Повикувајќи се на неименувани дипломатски извор, израелскиот весник "Haaretz" јавува дека шефот на израелската влада Нетајнаху на состанокот со пратениците на американскиот Конгрес најави...

Груевски ги урива сите мостови зад себе

Поранешниот германски амбасадор во Македонија Клаус Шрамајер во интервју за ДВ оценува дека состојбата во Македонија е прилично безнадежна и дека безредијата се можеби...

Албанците тргнаа во освојување, “Република Косово“ и во Црна Гора

Припадниците на движењето “Самоопределување“ во вторникот направиле тежок инцидент, кога навлегле на неколку километри длабоко на територијата на Црна Гора и тука поставиле...

“Не е само Париз тој за кого треба да се молиме, туку тој е...

Само на еден ден пред терористичките напади во Париз, Исламската држава ја презеде одговорноста за двојниот бобмашки напад во Бејрут во четвртокот во кој...

Започна ли „трета интифада“ на Палестинците?

На Блискиот Исток повторно зачестуваат акти на насилство: Палестинци со ножови напаѓаат Израелци, па потоа биваат застрелани. Набљудувачите се прашуваат дали е тоа наредното...

Американците повеќе се плашат од мир отколку од војна

За сите години на постоењето на САД немало ниту една деценија која поминала без војни или учество на американската војска во вооружени конфликти, пишува...

Холандските туристи најбројни и со најмногу субвенции

Во последните 10 години односно од 2008 до 2017 година над 200.000 туристи од Холандија оствариле речиси еден милион ноќевања во Македонија, покажува најновата...

Инаугурацијата на Путин-Кој е повикан, кој не е, и барање на симболика каде ја...

Утре, попладне на 7-ми мај, ќе се одржи инаугурација на рускиот претседател Владимир Путин, кој убедливо го освои својот четврти мандат на претседателските избори во...

Социјала и сиромаштија- идеално поле за манипулација

Фактот дека во Македонија има највисок ризик од сиромаштија и од социјална исклученост споредено со земјите од ЕУ и Србија е поразителен за граѓаните,...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!