2.6 C
Struga
сабота, јануари 19, 2019

Венецуела потпиша договор со Русија за реструктуирање на долгот и обнова на економијата

Рускиот заменик-министер за финансии потврди дека јужноамериканската држава не побарала нов заем од Москва. Москва и Каракас потпишале договори за реструктуирање на венецуелскиот долг, што...

Пакистан се ослободи од отровната прегратка на ММФ

Посетата на министерот за енергетика на Саудиска Арабија Калид ал-Фалих на пакистанското пристаниште Гвадар, каде што изврши инспекција на рафинеријата за нафта, укажува на...

Иронија на политиката – “Северна Македонија“ и нејзиниот влез во НАТО не го сакаат...

Договорот со Македонија за повторното именување на земјата во "Република Северна Македонија", кој беше ратификуван од парламентот на Македонија, предизвика расцеп во грчката коалициска...

Заострување на односите: Германското МНР писмата на американскиот амбасадор ги нарече провокација

Американо-германските односи никако да дојдат на "зелената гранка". Во понеделникот, 14 јануари, германското Министерство за надворешни работи реагираше на писмата на американскиот амбасадор во...

“Северен тек 2” и отворените закани на американскиот амбасадор во Германија

Ако, порано од Берлин, бараше "добро да размисли" за изградба на гасоводот "Северниот тек 2", американскиот амбасадор во Германија, Ричард Гренел, минатата недела отворено...

Асад останува ! – Голем број на земји брзаат на воспоставување на дипломатски односи...

Арапските земји планираат повторно да ги отворат своите амбасади во Сирија и тоа да го направат што е можно побргу бидејќи се плашат од...

Бугарски и српски медиуми предвреме ѝ го сменија името на Македонија

Известувајќи во саботата и вчера за гласањето во македонското Собрание со кое се прифатија четирите уставни амандммани, со што, меѓудругото, македонските пратеници ја прифатија...

Одмаздада се сервира ладна – Неочекуваниот удар за американската економија доаѓа од Индија

Се до средината на оваа недела се веруваше дека взаемна царинска и трговска војна водат САД и Кина. На 11 јануари, агенциите потврдија дека Индија од 31.јануари...

Полска заради шпионажа го приведила директорот на продажбата на кинескиот гигант Huawei

Поради сомневање за шпионажа, полските власти го уапсија директорот за продажба на кинескиот гигант Huawei, како и поранешен висок полски функционер, пишува The Wall...

Американско “тактичко повлекување“ од Сирија и анти-ирански циркус во Варшава

Американскиот државен секретар Мајк Помпео признава дека неговото амбициозно ветување дека ќе ги "протера" иранските воени советници од Сирија е илузорно, но дека САД...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!