13 C
Struga
среда, ноември 14, 2018

Владата ги „наградува“ општините што неодговорно се задолжувале

Одлуката на Владата за подмирување на половина од неизмирените обврски на општините со пари од државната каса е проблематична, бидејќи во суштина со парите...

СНОУДЕН ТВРДИ: Израелска компанија помогна во убиството на новинарот Џамал Кашоги

Во обраќање по пат на видео-линк до група израелски новинари и други гости, Сноуден, кој се наоѓа во Русија, ја критикуваше сё големата израелска...

ТУСК: Излегувањето на Полска од ЕУ е можно, и Касчински го има тој план,...

Не е важно дали властите во Варшава планираат да ја извадат земја од Европската унија или не, самиот процес и разговорите во таа насока...

Израел се заканува со удари на Сириските С-300 – МОСКВА: Сите три системи подготвени...

Израелскиот министер Зе`ев Елкин вчера предупреди дека израелските сили би можеле да ги гаѓаат руските прптив-воздушни системи С-300 во Сирија, дури и ако со тоа...

Алноста за пари, го убива фудбалот: Баерн, Реал, Барселона,Јувентус, Милан…. зад грб на УЕФА...

Бундеслига без Баерн? Без Реал Мадрид и Барселона?! Неделникот Шпигел откри дека најбогатите клубови подготвуваат план да формираат ексклузивна лига, а причините, според германските...

Иран наместо Боинг и Ербас ќе го купува рускиот Супер Џет 100 ?

Откако американскиот претседател Доналд Трамп донесе одлука за еднострано повлекување на САД од меѓународен договор за развој на иранската нуклеарна технологија и враќање на...

Убиството на Џамал Кашоги, и зошто Путин сèедно ќе оди во Ријад

Вчера, сите светски агенции ја објавија веста дека новинарот Џамал ​​Кашоги бил убиен и распарчен, а неговите остатоци се растворени во киселина, што е...

Американските санкции против Иран стапија на сила – Кој на крајот ќе ја плати...

"САД ќе бидат оние кои на крајот ќе ја платат цената за повлекување од иранскиот нуклеарен договор", коментирајќи го новиот курс на администрацијата на...

Даночните измени ќе удрат по штедачите, земјоделците, берзанските играчи, банките

Министерството за финансии го објави предлог-законот за данок на личен доход со кој се воведува прогресивен наместо рамен данок кај повеќе категории обврзници односно...

Прогресивниот данок може да предизвика одлив на мозоци и компании

Владата не ги послуша апелите на компаниите кои се занимаваат со информациско-комуникациски технологии и иновации и најави дека од 1 јануари 2019 година ќе...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!