0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Турско МНР: Кинеската политика на асимилација над Ујгурите е срам за човештвото

Политиката на системска асимилација која кинеските власти ја спроведуваат над ујгурските Туркијци е голем срам за целото човештво, порача портпаролот на Министерството за надворешни...

САД бараат докази за присуството на руски безбедносни сили во Венецуела

САД се запознаени со известувањата дека "руските безбедносни сили" се распоредени во Венецуела, па сега американската влада се обидува да ги пронајде потврдувањата на...

Самопрогласениот претседател на Венецуела Хуан Гуаидо, подготвен да ја одобри воената интервенција на САД

Хуан Гуаидо, самопрогласен привремен претседател на Венецуела, на 8 февруари изјави дека е подготвен, доколку е потребно, да ја одобри воената интервенција од страна...

Србија подготвена ја започнува изградбата од својот дел од гасоводот “ Турски тек“

Србија е подготвена да започне со изградба на својот дел од гасоводот Турски тек од границата со Бугарија до границата со Унгарија, изјави претседателот...

Германија и Франција се договорија околу “Северниот тек 2“

Вчера, пишувавме за денешниот состанок во Брисел, како своевиден ден "Дан-Д", на кој требаше да се донесе одлука за донесување измени на правилата во...

Во пресрет на денешното гласање за “Северен тек 2“ Париз му зададе нож во...

Франција неочекувано и` ја ускрати поддршката на Германија во изградбата на гасоводот “Северен ток 2“, известува дописникот на Süddeutsche Zeitung. Во претстојното гласање за...

Венецуелската криза го подели светот на два табора

Актуелната политичка криза во Венецуела го подели светот на два табора. Тензиите дополнително пораснаа кога Гваидо, претседателот на венецуелскиот Парламент, на 23 јануари се...

РУСКО МНР: САД донесоа одлука за воена интервенција во Венецуела

Вашингтон веќе активно го развива сценарио за воена интервенција во Венецуела, изјави портпарол на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на конференцијата за...

Американскиот притисок даде плодови – Германија се обврза дека ќе плаќа повеќе пари за...

И покрај намалувањето на даночните приходи, Германија, сепак, и вети на Северноатлантската алијанса дека ќе ја зголеми распределбата на воените трошоци на 1,5 отсто...

ЕРДОГАН: Вашата демократија е да се тера избраниот, а да се поддржи некој кој...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го критикуваше зголемениот притисок врз претседателот на Венецуела Николас Мадуро и запрашал како е можно да се тера некој...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!