11.3 C
Struga
вторник, ноември 13, 2018

Путин на 19 ноември во посета на Турција

Советникот за надворешна политика на Кремљ, Јуриј Ушаков, соопшти дека на 19 ноември рускиот претседател, Владимир Путин, ќе допатува во Турција за да учествува...

Пратеничката на ЕП, Теокарус, прогласена за непожелна личност во Албанија

Пратеничката од Европскиот парламент (ЕП), Елени Теокарус, прогласена е за непожелна личност во Албанија поради нејзиното учество и нејзините изјави на погребалната церемонија на...

Во Македонија и во светот одбележани 80 години од смртта на Ататурк

Со едноминутен молк и со интонирање на химната на Република Турција, во амбасадите на оваа земја во Скопје, Тирана, Приштина, како и во амбасадите...

Еврејски лидер ги критикуваше нападите врз џамиите

Претседател на Советот на Централниот еврејски комитет во Германија Јозеф Шустер, еден од најеминентните еврејски лидери во таа земја, предупреди на пораст на нетолеранцијата...

МУБАРЕК / Со акшам утре настапува Мевлуд месец – Месецот на раѓањето на пратеникот...

Муслиманите од целиот свет ќе го прославуваат мубарек месецот на раѓањето на последниот пратеник Мухамед а.с. кој започнува утре со акшам.(9.11.2018)г. Мухамед а.с. е роден...

„Горда сум што освоив победа како муслиманка од Палестина“

Рашида Тлаиб, која стана прва муслиманка што влезе во Пратеничкиот дом, победувајќи на изборите во кои беше кандидатка во американската сојузна држава Мичиген, истакна...

Ердоган: „Американските санкции кон Иран не ги сметаме за правилни“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека американските санкции кон Иран не се правилни, јавува Anadolu Agency (AA). По состанокот на парламентарната група на...

АНТИИСЛАМСКИ ЧИН / Со одлука на институциите: Се забранува кланање во џамијата Таџ Махал,...

Властите во Индија забранија обавување на молитва (кланање) во џамијата Таџ Махал, освен во петокот за време на џума-намаз. Одделот за археолошки истражувања на Индија...

Ердоган: „Покрај сите завери во нашата земја чекориме напред кон нашите цели“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес говорејќи за визијата на Турција за 2023 година, кога се одбележува стогодишнината на Република Турција, изјави дека и...

„Турција ја намали надворешната зависност во одбранбената индустрија на 35 отсто“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес истакна дека Турција ја намалила својата странска зависност во одбранбената индустрија од 80 на 35 отсто, јавува Anadolu...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!