-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

„Македонија цврсто стои покрај Турција во значајната борба против тероризмот”

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, истакнувајќи дека целта за зголемување на билатералната трговска размена меѓу Турција и Македонија е реална цел,...

ТНТ: Цановски ќе бара отштета од 40 милиони евра за уривањето на „Космос“

Сопственикот на комплексот „Космос“, бизнисменот Фијат Цановски, на денешното рочиште за случајот „Т.Н.Т.“ на СЈО, пред судот кажа дека уривањето било политичко и дека...

„Турскиот претседател Ердоган на 23 јануари ќе престојува во посета на Москва“

Портпаролот на турското Претседателство, Ибрахим Калин, денес потврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 23 јануари ќе престојува во еднодневна посета на Москва,...

Трамп се предомисли: Нема да ја уништи Турската економија

Турскиот весник Дејли Сабах денес (15-ти јануари) пишува дека американскиот претседател Доналд Трамп, по телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган минатата ноќ,...

Трамп се закани со уништување на Турската економија

Американскиот претседател Доналд Трамп ја предупреди Анкара да не ги напаѓа сириските Курди, во спротивно Турција ќе биде "економски опистошена". Одлуката на Трамп од 19-ти...

Закани со смрт кон грчки пратеници заради договорот од Преспа

Обвинителот на грчкиот Врховен суд денес наредил започнување на кривична истрага заради заканувачки пораки до членовите на десничарската партија Независни Грци (АНЕЛ), во кои...

Заради геноцид над Рохингја муслиманите покрената постапка за одземање на признанието на Су Кји

Повикувајќи се на "шокантни хуманитарни злоупотреби", кои се извршени над Рохингја муслиманите во Мјанмар, властите на градот Лондон настојуваат да и го одземаат признанието...

Чавушоглу: Одлуката за купувањето на рускиот ПВО систем С-400 е конечна !

Турција е подготвена да ја разгледа понудата на САД за набавката на ПВО и ПРО системот Патриот, но смета дека е неприфатливо тоа да...

Ердоган: Лидерот на ФЕТО, Ѓулен, ќе дојде во Турција порано или подоцна

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека се ближи крајот на припадниците на терористичката организација ФЕТО во Турција и пошироко, јавува Anadolu Agency...

„Наскоро ќе направиме чекори за неутрализирање на терористичките организации во Сирија”

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави: „Наскоро ќе направиме чекори за неутрализирање на терористичките организации во Сирија. Ако постојат други терористи кои...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!