8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

ПРИНЦ САЛМАН: Некои сакаат да направат раздор меѓу Саудиска Арабија и Турција, ама нема...

Саудискиот принц Мохамед бин Салман изјави дека неговата земја ќе соработува со Турција во врска случајот со убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги, јави агенцијата Анадолу (АА). "Ќе...

МУБАРЕК / Со акшам утре настапува Мевлуд месец – Месецот на раѓањето на пратеникот...

Муслиманите од целиот свет ќе го прославуваат мубарек месецот на раѓањето на последниот пратеник Мухамед а.с. кој започнува утре со акшам.(9.11.2018)г. Мухамед а.с. е роден...

Извештај на СНН: Саудиска Арабија се подготвува да го признае убиството на Кашоги

Саудиска Арабија се подготвува да го признае убиството на исчезнатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги во текот на испитувањето кое тргна во погрешна насока, потврдува извештајот на СНН...

Заедничка декларација на лидерите по Самитот за Сирија во Истанбул

Ва заедничката декларација објавена по четирилатералниот самит за Сирија во Истанбул, лидерите на Турција, Русија, Франција и Германија укажаа на потребата од продолжување на...

Ердоган оствари телефонски разговор со семејството на Кашоги

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со семејството на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги и му изрази сочувство, пренесува Anadolu Agency (AA). Според информациите...

(Фото/Видео) ТУРЦИЈА: Свечено отворен најголемиот аеродром на светот.

Денес, во Истанбул на Денот на Република Турција, по повод одбележувањето на 95-годишнината, официјално беше отворен новиот аеродром, проектиран како најголем во светот. На отворањето присуствуваа...

Италија: Делегација на Турција ја напушти меѓународната конференција за Либија

Делегација предводена од потпретседателот на Република Турција, Фуат Октај, се повлече од денешната меѓународна конференција за Либија што се одржува во италијанскиот град Палермо,...

Еврејски лидер ги критикуваше нападите врз џамиите

Претседател на Советот на Централниот еврејски комитет во Германија Јозеф Шустер, еден од најеминентните еврејски лидери во таа земја, предупреди на пораст на нетолеранцијата...

Ердоган: „Не ни требаат бирократи кои се плашат за позицијата“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес во Анкара порача дека на Турција не ѝ требаат бирократи кои се плашат за своите позиции, туку оние...

Во Македонија и во светот одбележани 80 години од смртта на Ататурк

Со едноминутен молк и со интонирање на химната на Република Турција, во амбасадите на оваа земја во Скопје, Тирана, Приштина, како и во амбасадите...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!