-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Во Иран за прв пат една жена сунитка назначена за амбасадорка

Во Иран за прв пат една жена сунитка е назначена за амбасадорка. Според веста на иранската државна телевизија, првиот потпретседател на Иран Исхак Џухангири за...

ЕРДОГАН: Истанбулскиот канал, долг 45 км ќе биде светски бренд

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Истанбулскиот канал, по примерот на Суетскиот и Панамскиот канал, ќе биде "светски бренд". За време на говорот...

Реџеп Тајип Ердоган и официјално кандидат за претседател на Турција

Владејачката партија во Турција АКП и официјално го номинираше актуелниот лидер на таа земја, Реџеп Тајип Ердоган, за претстојните претседателски избори. Сите 316 членови на...

ЕРДОГАН: Манипулатори со валути сакаат да ја загрозат турската економија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави утринава дека манипулаторите на валутите се обидуваат да ја загрозат силната и стабилна економија на Турција. За време на...

Ердоган на отварањето на гасоводот ТАНАП: Ова е историски чекор за регионот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во обраќањето на свечената церемонија на отворање на Трансанадолскиот гасовод (ТАНАП) во Ескишехир, Турција, изјави дека ова е историски...

Одговор од Ердоган до Трамп: Турското правосудство донесе независна одлука во врска со Брансон

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган му одговори на американскиот претседател Доналд Трамп, преку својата сметка на социјалната мрежа Твитер. Ердоган истакна дека турското правосудство донесе независна одлука во...

Претседателот Иванов во посета на турскиот град Бурса

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги посети историските места во подрачјето на Изник кое се наоѓа во турскиот град Бурса, јавува Anadolu Agency...

КИЈЕВ : Порошенко воведува воена состојба, рaстат тензиите во односите помеѓу Русија и Украина

Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска потпиша декрет за одлуката на Националниот совет за безбедност и одбрана за воведување на воената состојба во Украина до...

Чавушоглу: Одлуката за купувањето на рускиот ПВО систем С-400 е конечна !

Турција е подготвена да ја разгледа понудата на САД за набавката на ПВО и ПРО системот Патриот, но смета дека е неприфатливо тоа да...

(Видео) ХАБИБ: Никој не зборува за навредувањето на мојата вера и семејство, ама појасот...

Хабиб Нурмагомедов синоќа во Лас Вегас го победи Конор Мекгрегор и ја одбрани титулата првак во лесна категорија. По натпреварот тој предизвика инцидент во публиката, а за сето...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!