-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

ДИПЛОМАТИЈА / Ердоган ќе патува за Москва. Осма средба со Путин за само 13...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе ја посети Русија во јануари, каде што ќе разговара со Владимир Путин. Како јавува турска агенција, лидерите ќе разговараат...

„Задоволни сме што ФЕТО во Пакистан е прогласена за терористичка организација”

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес изјави дека Турција ќе продолжи да се солидаризира со Пакистан, јавува Anadolu Agency (AA). „Турција е со Пакистан денес...

Ердоган го пречека ирачкиот претседател во Турција на официјални разговори

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, со свечена церемонија го пречека ирачкиот претседател Берхем Салих, јавува Anadolu Agency (AA). Церемонијата, која се одржа во претседателската...

Во Иран за прв пат една жена сунитка назначена за амбасадорка

Во Иран за прв пат една жена сунитка е назначена за амбасадорка. Според веста на иранската државна телевизија, првиот потпретседател на Иран Исхак Џухангири за...

ЕРДОГАН: Ги згазивме и ќе ги газиме сите терористички организации кои се втурнати на...

Претседателот на Република Турција Реџеп Тајип Ердоган денес изјави дека Турција ги уништи и уништува сите терористички организации кои и излегуваат на патот на...

Сирија ја дочека новата година, во надеж,светлина, музика и огномет

Новата година во Сирија носи надеж за подобро утре. Напатениот народ на Сирија никогаш не ја изгубил надежта. Им посакуваме се најдобро во 2019...

Новогодишна порака на Ердоган: „Турција зад себе ги остави ерите на кризи и пучеви“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по повод Новата година, упати честитка до народот на Турција и остатокот од светот, и порача дека во изминатиот...

Турција и Русија сакаат заеднички од терористи да ја очистат територијата на Сирија

Во Москва утрово започна состанокот на министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу и министерот за одбрана, Хулуси Акар со руските колеги Сергеј...

МИТ со успешна акција од Азербејџан го донесе припадникот на ФЕТО, Мехмет Гелен

Турската разузнавачка служба (МИТ) изведе операција против терористичката организација ФЕТО во Азербејџан и во Турција го донесе Мехмет Гелен, учител и припадник на ФЕТО,...

Ердоган: „Турција е против поделба на Сирија, утре состанок во Москва“

Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска во Истанбул порача дека „работата на Турција во Сирија се завршува кога сите терористички организации ќе...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!