0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Турција му отчита лекција на светот за тоа како се управува со криза

Светската унија на исламски научници (ИУМС) ја пофали позицијата на Турција во контекст на истрагата за убиството на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги, кој беше...

(Фото/Видео) ТУРЦИЈА: Свечено отворен најголемиот аеродром на светот.

Денес, во Истанбул на Денот на Република Турција, по повод одбележувањето на 95-годишнината, официјално беше отворен новиот аеродром, проектиран како најголем во светот. На отворањето присуствуваа...

ВО ЖИВО: Свечено отворање на Новиот аеродром во Истанбул

Церемонијата на отворање на првата фаза на еден од најголемите аеродроми во светот. На церемонијата присуствува турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, како и лидери од...

Заедничка декларација на лидерите по Самитот за Сирија во Истанбул

Ва заедничката декларација објавена по четирилатералниот самит за Сирија во Истанбул, лидерите на Турција, Русија, Франција и Германија укажаа на потребата од продолжување на...

„Лицата вмешани во убиството на Кашоги ќе бидат судени во С. Арабија“

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адил ел Џубеир, истакна дека лицата вмешани во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги ќе бидат судени...

Претседателот Ердоган телефонски разговараше со Канадскиот премиер Трудо

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со премиерот на Канада, Џастин Трудо, јавува Anadolu Agency (AA). Ердоган и Трудо укажаа на важноста на разјаснување...

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ: Санкции и ембарго на оружје за Саудиска Арабија

Европскиот парламент денеска донесе одлука дека е малку веројатно де убиството на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул да се спроведе...

ПРИНЦ САЛМАН: Некои сакаат да направат раздор меѓу Саудиска Арабија и Турција, ама нема...

Саудискиот принц Мохамед бин Салман изјави дека неговата земја ќе соработува со Турција во врска случајот со убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги, јави агенцијата Анадолу (АА). "Ќе...

Ердоган оствари телефонски разговор со семејството на Кашоги

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со семејството на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги и му изрази сочувство, пренесува Anadolu Agency (AA). Според информациите...

Претседателот Ердоган на врвот од листата на највлијателни муслимани во светот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е рангиран на прво место на 500 највлијателни муслимани во светот, јавува Anadolu Agency (AA). Во 10. едиција на годишникот...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!