-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Прототип на првиот Турски автомобил ќе биде готов во 2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган рече дека прототипот на првиот домашен автомобил во Турција ќе биде завршен во 2019 година, пренесе агенцијата Анадолу (АА). -...

Боздаг: „Ердоган ќе победи во првиот круг од претседателските избори“

Вицепремиерот и портпарол на Владата на Република Турција, Бекир Боздаг, денес изјави дека Турција е одлучна во барањето за испорачување и процесуирање на Фетула...

Турција ја осуди одлуката на Австрија за затварање на џамиите

Турското Министерство за надворешни работи ја осуди одлуката на австриските власти за затворање на седумте џамии, јави агенцијата Анадолу (АА). - Идеолошката поставеност на австриската...

Австриската влада затвора 7 џамии и протерува неколку имами

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави дека во рамки на кампањата за борба против „политичкиот Ислам“, Австрија ќе затвори седум џамии и ќе протера неколумина...

Турција го суспендира договорот за мигранти со Грција

Турција го суспендираше договорот за реадмисија со Грција, по одлуката на Атина за ослободување на четворица турски војници од притвор. "Постои мигрантски договор со...

Макрон: Ерусалим е главен град на Палестина и Израел, остануваме на договорот со Иран

Францускиот претседател Емануел Макрон, по состанокот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Париз, изјави дека преместувањето на Американската амбасада во Тел Авив во Ерусалим...

Турција е држава и на Курдите, нека некој не им бара на друго место

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека никој на Курдите не треба да им бара држава, бидејќи нивната држава е Република Турција. Преземајќи десетици илјади...

Ердоган во Турција ја укина Убер апликацијата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави дека платформата за резервација на автомобили со возачот "Убер" се укинува во Турција по силниот притисок од Истанбулските таксисти...

Ердоган за октомври го најави отварањето на третиот најголем аеродром на светот

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во турскиот град Коња изјави дека третиот аеродром во Истанбул ќе биде отворен на 29 октомври оваа година, со годишен...

Советот за безбедност на ОН го отфрли нацртот на САД за осуда на Хамас

Советот за безбедност на Обединетите нации  ја отфрли нацрт-резолуцијата на САД со која се повикува на осуда на Хамас кого Вашингтон госмета за одговорен за насилството...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!