-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Турција тестираше бомба од еден тон што ја надминa брзината на звукот

Турција спроведе многу значајно тестирање на еднотонската бомба МК-84 за општа намена, која ја надмина брзината на звукот и успешно ја проби целта од...

Ердоган: „Не очекувајте и не барајте правда од ОН“

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денес изјави дека не треба да се очекува правда од Обединетите нации, јавува Anadolu Agency (AA). „Не очекувајте никаква правда од...

МО на Турција: Ги отфрламе неоснованите и невистинити клевети на Нетанјаху

Министерството за одбрана на Република Турција ги отфрли клеветите на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на сметка на турската војска, нагласувајќи дека тие се неумесни,...

ЕРДОГАН: Арапите и Сириските Курди нема да ги оставиме на терористите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска во Анкара изјави дека неговата земја не ги оставила сириските Арапи во рацете на терористите на ИСИС и...

Ердоган: “Нетанјаху чукна на погрешна врата. Ердоган е гласот на угнетените, а Ти гласот...

По повод синоќешната објава од страна на премиерот на Израелскиот режим, Бенјамин Нетанјаху во која го обвинува турскиот претседател Реџеп Тајип Ердган, во која...

Претседателот Ердоган добитник на наградата “Глобална муслиманска личност за 2018 година”

На претседателот Реџеп Тајјип Ердоган доделена му е наградата "Глобална муслиманска личност за 2018 година", а поради  неговото влијание и силата како лидер во...

„Нашите политики за поддршка на мирот на Балканот ќе продолжат”

Портпаролот на претсдетелот на Република Турција, Ибрахим Калин изјави дека и најмалиот проблем или тензија, што ќе се појави на Балканот нема да остане...

Организацијата за исламска соработка (ОИК) со посебен фонд за помош на Палестинските бегалци

Организацијата за исламска соработка (ОИК) планира да формира посебен фонд за помош на повеќе од пет милиони палестински бегалци, јави агенцијата Анадолу (АА). Раководството на...

Русија не е против новото име, но не поддржува членство на Македонија во НАТО

Русија нема ништо против Договорот од Преспа за името, но се противи на членството на Македонија во НАТО, изјавил рускиот амбасадор во Грција, Андреј...

Белата куќа: САД ги повлекуваат војниците од Сирија

Белата куќа соопшти дека Соединетите Американски Држави (САД) почнаа да ги повлекуваат своите војници од Сирија во моментите кога преминуваат во нова фаза на...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!