8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

„Лицата вмешани во убиството на Кашоги ќе бидат судени во С. Арабија“

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адил ел Џубеир, истакна дека лицата вмешани во убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги ќе бидат судени...

Претседателот Ердоган телефонски разговараше со Канадскиот премиер Трудо

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со премиерот на Канада, Џастин Трудо, јавува Anadolu Agency (AA). Ердоган и Трудо укажаа на важноста на разјаснување...

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ: Санкции и ембарго на оружје за Саудиска Арабија

Европскиот парламент денеска донесе одлука дека е малку веројатно де убиството на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул да се спроведе...

ПРИНЦ САЛМАН: Некои сакаат да направат раздор меѓу Саудиска Арабија и Турција, ама нема...

Саудискиот принц Мохамед бин Салман изјави дека неговата земја ќе соработува со Турција во врска случајот со убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги, јави агенцијата Анадолу (АА). "Ќе...

Ердоган оствари телефонски разговор со семејството на Кашоги

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараше со семејството на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги и му изрази сочувство, пренесува Anadolu Agency (AA). Според информациите...

Претседателот Ердоган на врвот од листата на највлијателни муслимани во светот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е рангиран на прво место на 500 највлијателни муслимани во светот, јавува Anadolu Agency (AA). Во 10. едиција на годишникот...

Ердоган: „Време е за практично спроведување на големиот идеал на Турција“

урскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес истакна дека големиот идеал на Турција треба да се спроведе во практика, јавува Anadolu Agency (AA). Говорејќи на свеченоста...

ТУРЦИЈА: “Ја градиме сопствената иднина“, Ердоган отвори нов стадион и изведе почетниот удар (Видео)

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денес претстојуваше во Дијарбекир, каде што се одржа церемонија на свечено отворање на градскиот стадион Дијарбакир, а воедно и затварање на Фестивалот...

ТУРЦИЈА: Отворена рафинеријата “СТАР“ инвестиција вредна 6,3 милијарди долари

Во Алиага, во близина на Измир, Турција, денес свечено беше отворен мега инвестициски проект, "Rafinerija Star", објави агенцијата Анадолу (АА). Церемонијата на отворање се одржа...

Турција ќе подржи секој договор со Косово

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ќе поддржи секаков договор на Србите и Албанците во дијалогот за Косово, соопшти канцеларијата на српскиот премиер. Имено, српскиот претседател...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!