Category: Македонија

20170623_2_24387552_23422866_Web

Министерот Спасовски и амбасадорот на Словачка, Безак, го посетија прифатниот центар „Винојуг“ во Гевгелија

ГЕВГЕЛИЈА (АА) – По повод осмата ротација на припадниците на словачката полиција кои...

skopje

Брима Галуп: Заев со поголем рејтинг од Груевски

Најновиот политички барометар на БРИМА  Галуп покажува дека по изборот на новата Влада...

20170622_2_24367287_23385107_Web

Скопје: Отворен Центар за вработување на младите лица со хендикеп

СКОПЈЕ (АА) – Стопанската комора на Македонија и „Полио Плус“ – движењето против...

20170621_2_24356920_23364174_Web

Со настап на турскиот музичар Омер Фарук Текбилек започна фестивалот „Скопско лето”

СКОПЈЕ (АА) – Со концерт на познатиот турски музичар и композитор Омер Фарук Текбилек и...

димитров-николоски

Димитров: Кого ќе претставува Николоски во Брисел- РМ или ВМРО

Министерот за надворешни работи Никола Димитров изјави дека е запрена постапката за...

20170621_2_24347734_23346570_Web

Македонија и Грција потпишаа договор за бизнис вмрежување

СКОПЈЕ (АА) – Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Александар...

20170620_2_24326312_23309955_Web (Copy)

„Скопско лето“ започнува со концертот на Омер Фарук Текбилек

СКОПЈЕ (АА) – Денес во Скопје се одржа прес-конференција по повод 38. издание на фестивалот...

20170620_2_24331281_23317472_Web (Copy)

Министерот Спасовски на министерска конференција во Будимпешта

СКОПЈЕ (АА) – Република Македонија со својата геопозиција во регионот може да биде една од...

20170620_2_24331796_23317974_Web (Copy)

(Видео) „Македонија отвора ново поглавје, насочена кон европската иднина“

СОФИЈА (АА) – Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека го поддржува членството на...

пет-до 12

Министерката Царовска се сретна со претставници на Граѓанската иницијатива „5 до 12“

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска одржа работна средба со...

ГРУЕВСКИ

Груевски на средба со Жбогар за интеграцијата на Македонија во ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска остварил средба со амбасадорот на ЕУ во...

67F1D041-CC00-49D7-BBA1-CE74300E139A_cx10_cy12_cw90_w1023_r1_s

Договорот со Бугарија на Илинден

Од догороворот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија остана да се договори мал детал...

Toni-Mihajlovski-640x360

ЗНМ: Дисциплинска казна и кривично гонење на актерот Тони Михајловски

Здружението на новинари на Македонија денеска поднесе барање за кривично гонење до...

zaev-lisjen

Средба на премиерот Заев со кинеската амбасадорка Лисјен

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со...

bujar-osmani-750x406

Османи: Владата ќе го пречека Хан со акциски план за итните реформски приоритети

Владата подготвува драфт агенда со мерките и активностите кои треба да се преземат во...

20170618_2_24296998_23262336_Web (Copy)

(Фото/Видео) Чавушоглу- Димитров: Македонија највеќе ја заслужува интеграцијата во ЕУ

СКОПЈЕ (АА) – Во рамките на официјалната работна посета на Република Македонија,...

thumbs_b_c_4f6e22fd4fd8592c1234938c9c9a341f

Министерот за надворешни работи на Турција се сретна со претседателот Иванов

СКОПЈЕ (АА) – Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, кој...

thumbs_b_c_ae6cdf935aa048c3afc09ccfd4a47f78

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу пристигна во Скопје

СКОПЈЕ (АА) – Министерот за надворешни работи на Република Турција Мевлут Чавушоглу,...

19145918_1633756956683510_4817047214985719152_n

СДСМ: ВМРО одби да се реши проблемот со струшката депонија пред 4 години

Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година...

maxresdefault-116-1021x5801-670x381

(ВИДЕО) Суспендиран припадникот на обезбедувањето на Собранието кој не го послуша Џафери

Припадникот на собраниското обезбедување кој вчера не одговори на барањето на спикерот...

20170616_2_24274093_23216645_Web (Copy)

Во Скопје започна фестивалот „Баскерфест”

СКОПЈЕ (АА) – Со музички настап на децата од „Oragne Kids club”,  во Скопје започна 12. издание...

tarvari

Таравари:Тодоров ден пред заминување ги поскапел лековите, неговата одлука е поништена

Се укинува решението за дополнување на новите референтни цени на лековите, објави денеска...

IMG_8488 (Copy)

СДСМ: Проблемот со депонијата интензивно се решава, ВМРО-ДПМНЕ да престане да прикажува лажна загриженост!

Проблемот со струшката депонија се решава интензивно со сета рапсоложлива механизација....

zaev

(ВИДЕО) Заев: Инвестиции и се потребни на Македонија и силно сме насочени кон создавање стабилна деловна клима!

Почитувани граѓани, почитувани мои сограѓани од Струмица почитуван амбасадор на САД, Џес...

19060212_1324599637593463_4421241781267810514_n

Отворена новата фабрика на „Адиент“ во ТИРЗ – Струмица

Во присуство на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, министерот за...

dom

ДОМ Е и ОСТАНУВА дел од коалицијата со СДСМ

ДОМ се чувствува повикан да појасни некои елементарни работи во врска со пратеничките групи...

%d bloggers like this: