Category: Македонија

bujar-osmani-750x406

Османи: Владата ќе го пречека Хан со акциски план за итните реформски приоритети

Владата подготвува драфт агенда со мерките и активностите кои треба да се преземат во...

20170618_2_24296998_23262336_Web (Copy)

(Фото/Видео) Чавушоглу- Димитров: Македонија највеќе ја заслужува интеграцијата во ЕУ

СКОПЈЕ (АА) – Во рамките на официјалната работна посета на Република Македонија,...

thumbs_b_c_4f6e22fd4fd8592c1234938c9c9a341f

Министерот за надворешни работи на Турција се сретна со претседателот Иванов

СКОПЈЕ (АА) – Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, кој...

thumbs_b_c_ae6cdf935aa048c3afc09ccfd4a47f78

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу пристигна во Скопје

СКОПЈЕ (АА) – Министерот за надворешни работи на Република Турција Мевлут Чавушоглу,...

19145918_1633756956683510_4817047214985719152_n

СДСМ: ВМРО одби да се реши проблемот со струшката депонија пред 4 години

Наместо да покажува лажна загриженост, ВМРО-ДПМНЕ треба да објасни зошто уште во 2013 година...

maxresdefault-116-1021x5801-670x381

(ВИДЕО) Суспендиран припадникот на обезбедувањето на Собранието кој не го послуша Џафери

Припадникот на собраниското обезбедување кој вчера не одговори на барањето на спикерот...

20170616_2_24274093_23216645_Web (Copy)

Во Скопје започна фестивалот „Баскерфест”

СКОПЈЕ (АА) – Со музички настап на децата од „Oragne Kids club”,  во Скопје започна 12. издание...

tarvari

Таравари:Тодоров ден пред заминување ги поскапел лековите, неговата одлука е поништена

Се укинува решението за дополнување на новите референтни цени на лековите, објави денеска...

IMG_8488 (Copy)

СДСМ: Проблемот со депонијата интензивно се решава, ВМРО-ДПМНЕ да престане да прикажува лажна загриженост!

Проблемот со струшката депонија се решава интензивно со сета рапсоложлива механизација....

zaev

(ВИДЕО) Заев: Инвестиции и се потребни на Македонија и силно сме насочени кон создавање стабилна деловна клима!

Почитувани граѓани, почитувани мои сограѓани од Струмица почитуван амбасадор на САД, Џес...

19060212_1324599637593463_4421241781267810514_n

Отворена новата фабрика на „Адиент“ во ТИРЗ – Струмица

Во присуство на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, министерот за...

dom

ДОМ Е и ОСТАНУВА дел од коалицијата со СДСМ

ДОМ се чувствува повикан да појасни некои елементарни работи во врска со пратеничките групи...

nikoloskiposeta

Министерот Николовски го посети скопскиот регион кој беше погоден од невремето

– По силното невреме што вчера го зафати скопско – кумановскиот регион, веднаш, утрово...

talatsobranie

(ВИДЕО) Инцидент во Собранието – Џафери побара обезбедувањето да го отстрани Ѓорчев од говорница

Откако пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, без одобрение од спикерот зеде...

19093056_651659321689253_1394818932358735628_o

(Фото) Претседателот на собранието Талат Џафери приреди ифтар

Претседателот на собранието на Република Македонија, г-дин Талат Џафери, вечерва приреди...

20170614_2_24232239_23151983_Web (Copy)

Димитров: Сакаме поддршка од грчката Влада за да нѐ охрабри на патот по кој сакаме да одиме

АТИНА (АА) – Грчкиот мнистер за надворешни работи, Никос Коѕиас, истакна дека во случај на...

20170614_2_24230146_23148977_Web (Copy)

Средба Шекеринска – Коблер: Членството во НАТО и во ЕУ предуслов за стабилност на Балканот

СКОПЈЕ (АА) – Членството на државите од регионот во колективните безбедносни системи е од...

Untitled

Заев: Очекувам позитивен исход од средбата Димитров – Коѕиас

СКОПЈЕ (АА) – Претседателот на Владата на Македонија, Зоран Заев, очекува позитивен исход...

20170614_2_24226907_23144157_Web (Copy)

СКЗМ и Трговската комора на Унгарија потпишаа Меморандум за соработка

СКОПЈЕ (АА) –  Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија (СКЗМ) и Трговската комора...

zaev-izjava

Заев: Останувам на располагање да дадам придонес за целосно расветлување на прислушувањето!

Почитувани претставници на медиумите, почитувани граѓани, Денеска сум присутен во...

gruevski-mijalkov

Јанева: Дошле или не на распит, ќе поднесеме обвиненија против Груевски и Мијалков

Експремиерот Никола Груевски, неговиот поранешен шеф на кабинет, Мартин Протоѓер,...

19143340_1986306311590898_656645229095384999_o-1

Средба на министерот Николовски со гранскиот независен синдикат на полицијата

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска, на нивно...

20170613_2_24211777_23119868_Web (Copy)

Експертска дебата: Политичката нестабилност е главна пречка за економски раст на земјите во регионот

СКОПЈЕ (АА) – Во Скопје во организација на фондацијата Фридрих Еберт (Friedrich-Ebert-Stiftung) на...

zaev

Заев: Постои можност СЈО да стане посебно одделение во ЈО

Постојат неколку опции како да му се овозможи на Специјалното јавно обвинителство за си ја...

zvrlevski

Зврлевски разрешен од позицијата државен јавен обвинител

Со мнозинство од 8 гласа „За“ и само еден „против“, и тоа на претседателот Петар Аневски,...

ДНЕВНИК

Згаснува „Дневник“, фирмата оди во ликвидација

„Дневник“, првиот приватен дневен весник во Република Македонија, чиј прв број излезе на 20...

%d bloggers like this: