Category: Македонија

zaev

Премиерот Заев в недела во официјална посета на БиХ

САРАЕВО (AA) – Претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, в...

thumbs_b_c_d88c4cb6da2b811a6646457e5e4ab432

Илдем: Стабилноста и безбедноста во регионот се од стратешко значeње за НАТО

СКОПЈЕ (АА) – Заменикот генерален секретар на НАТО за јавна дипломатија, Таџан Илдем, кој е...

gabriel

Киро Тодоровски: Немам намера да бегам, пасошот ми треба за работа

Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство...

zaevkomori

Заев: Условите за домашните и странските инвеститори ќе бидат исти

СКОПЈЕ (АА) – Премиерот на Македонија, Зоран Заев, на традиционалниот деловен појадок...

sekerinska

Шекеринска-Илдем: Владата е посветена на реформите за членство во НАТО

СКОПЈЕ (АА) – Помошникот генерален секретар на НАТО за јавна дипломатија, амбасадорот...

shenja

Осуда на заканите на симпатизери на ДУИ кон ТВ Шења

Здружеието на новинари на Македонија ги осудува заканите на симпатизерите на Демократската...

zaev

Законот за јазиците ќе биде донесен пред локалните избори

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека Владата ќе го донесе законот за јазиците пред...

komisija-dogovor-777x437

Премиерот Заев ги презентира деталите од нацрт договорот со Бугарија

Фото СДК.мк Членовите на собраниската Комисија за надворешни работи гласаа денешната...

dimitrov

На затворена седница ќе се разгледува договорот со Бугарија

Членовите на собраниската Комисија за надворешна политика денеска во 10 часот, на затворена...

real

Суперкуп: Пазарна инспекција не реагира, навивачите ќе спијат по куќи

Државниот пазарен инспекторат нема направено вонредни контроли во хотелите и мотелите во...

mijalkov-777x437-1

Мијалков: Невин сум, затоа не бегам!

„Нема зошто да бегам. Јас сум убеден во мојата невиност и верувам дека во понатамошната...

tevdoski

Ребаланс: Драстично кратење на кампањите, патувањата, рекламирањето

Комисијата за фнансирање и буџет ја започна расправата за ребаланс на Буџетот за 2017. Како...

thumbs_b_c_4a6449f046437e225a07f2b552271e57

Скопје: Се одржа „Дежурство за демократија” по повод сеќавање на 15. јули

СКОПЈЕ (АА) – Вечерва пред Амбасадата на Република Турција во Скопје се собраа стотици...

mitko-777x437

Телма: За време на насилствата, Чавков бил на 100 метри од Собрание

Раководителот на Оперативниот штаб на МВР за време на “крвавиот четврток“ во Собранието,...

zekiri

Зекири: Ќе работиме не 24 часа туку и 24 месеци непрекинато, криминалците нема да се спасат

Синоќа собраниската расправа за ребалансот на буџетот за 2017 година траеше  до 3 часот...

20170713_2_24709405_24018653_Web

Премиерот Заев на средба со високи представници на Светската Банка

СКОПЈЕ (АА) – Претседателот на Владата на Република Македонија, (2Л) Зоран Заев,...

20170713_2_24715766_24030240_Web

Анѓушев: Македонија има најголема придобивка од самитот во Трст

СКОПЈЕ (АА) – Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за...

renata-deskovska-mediumi

МОН подготвува нов Закон за високо образование

Автономијата на универзитетите и нивното финансирање, статусот на професорите и учеството...

20170712_2_24699732_24001689_Web

Заев на Самитот на лидерите на Западен Балкан: За Македонија ова е важен настан

СКОПЈЕ (АА) – Премиерот на Република Зоран Заев кој учеествува на четвритот Самит на...

болницаскопје

Нема нови директори во здравството: Ги кочи ли ДУИ кадровските смени?

ДУИ ги кочи кадровските смени во здравството бидејќи не сака да комуницира со Алијансата на...

20170712_2_24693153_23991367_Web

Средба Џафери-Бабиќ: Македонија и БиХ заемно се поддржуват на патот кон евроинтеграциите

СКОПЈЕ (АА) – Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска...

ucebnik-768x437

Дескоска го повлекува дискриминаторскиот учебник по „Општество“

Контроверзниот учебник за четврто одделение по „Општество“ за кој Народниот...

Untitled

Брисел има многу добра волја да тргне кон преговори со Македонија

Интервју со Едвард Кукан, европски пратеник од демо-христијанската група во Европскиот...

20170711_2_24663223_23938620_Web

(Фото) Жителите на велешко Горно Оризари бараат трајно решение за проблемот со водоснабдувањето

ВЕЛЕС (АА) – Во велешко Горно Оризари, кое се наоѓа на само седум километри од градското...

ЗАЕВ

Заев: Злосторството во Сребреница е дамка во колективната совест на човештвото

СКОПЈЕ (АА) – По повод одбележувањето на 22. годишнина од геноцидот над Бошњаците во...

20170711_2_24671718_23958729_Web

Рот: На Македонија ѝ се потребни реформи за да ја врати довербата во Европа

СКОПЈЕ (АА) – Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни...

%d bloggers like this: