Category: Македонија

policija-ukim

Власта тренира строгост

Професор Ферид Мухиќ вели дека употребата на сила против академски граѓани е заштитен знак...

Spasovski300616

Спасовски се потпиша во книгата на жалост за жртвите од терористичкиот напад во Турција

Соопштение за јавност Почитувани, Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, денеска...

parlament

Огромен дефицит, ново задолжување, нов универзитет

Буџетски дефицит од околу 360 милиони евра. Сè уште не се знае колку ќе изнесува новата...

Zaev-Intervju

ЗАЕВ: Спремни сме за избори

http://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2016/06/5/51/51ee6e9b-66a6-4ea9-8e71-5ba632f2da0e_hq.mp4 Радио Слободна Европа: Господине...

denar

Ребаланс за плати и пензии

Капиталните проекти повторно „настрадаа“ за социјален мир. Со ребалансот на буџетот се...

zaevpismo

Честитка од претседателот Заев, по повод Меѓународниот ден на балканските Египќани

Соопштение за јавност Почитувани, По повод 24 Јуни – Меѓународниот ден на балканските...

sdsmpress

Опозицијата нема да учествува во работата на Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

Почитувани граѓани, Сите рокови се пробиени. Трпението на граѓаните е при крај. Длабоката...

sarenaminting

(Атмосфера) Голем граѓански протест: Заедно до слобода и правда!

Like this:Ми се допаѓа Вчитувам...

zaev-360

(ВИДЕО) Заев: Груевски мора да сфати, не се умира ако се оди пред суд, дури и во затвор, за луѓе е тоа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вчерашното интервју за емисијата „360 степени“, зборуваше и...

makedonija-nato-540x248

Власта ја оддалечи Македонија од НАТО

НАТО од Македонија очекува да го реши спорот со името со Грција и политичката криза, која...

sarena protest

Преговорите прекинати, народот на улица

Од СДСМ велат дека партиските преговори се прекинати, а Шарената револуција повика на...

zaevspasovski

Партиите немаат друг избор освен преговори

Во јавноста не се соопштуваат детали од последните преговори на четирите најголеми партии...

stavreski

Ставрески си замина, долговите останаа!

Веста за оставката на Ставрески прозвуче изненадувачки за јавноста, но не и за упатените....

lideri21-540x250

Преговори, ултиматуми, политички игри!

Неделава е можнa лидерска средба. Oтворено е прашањето за седницата на Уставниот суд за...

silegov

Шилегов: Уставниот суд веднаш да се изјасни за Законот за СЈО

Запрашан дали наредната недела треба да се очекува да има лидерска средба, помеѓу партиите,...

zaev

Заев: Се променија времињата… некогаш не носеа со лисици на рацете за да не видат и нашите деца

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку својата Фејсбук страница го искоментира денешното давање...

лидери

Се крчка рамката за нови партиски преговори

Враќањето на меѓупартискиот дијалог беше иницирано од германскиот специјален пратеник за...

Ademi nagrada 2

СЛОВЕНИЈА: Едмонд Адеми добитник на наградата „Амбасадор на знаењето“

Членот на Извршниот Одбор на СДСМ, Едмонд Адеми, во Брдо при Крањ, Република Словенија, ја...

zaev33

Заев: Владеење на правото, регуларни избори час поскоро и Влада што ќе ги спроведе

Соопштение за јавност Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оствари средба со...

bundestag

Македонија нема многу време

Комисијата за надворешна политика на германскиот Бундестаг расправа за ситуацијата во...

zaevpress1

Заев: Објавувам план за излез од кризата, нашиот мотив е Македонија!

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, Над Македонија се раѓа новото...

cestitkazaev

Честитка од претседателот Заев, по повод почетокот на Рамазанските пости

  По повод почетокот на Рамазанските пости претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во свое...

Шарената револуција со нов план за излез од политичката криза

http://flashvideo.rferl.org/Videoroot/Pangeavideo/2016/06/4/40/4054898a-baa4-411f-913d-998ce08d7498.mp4 На денешните протести на  Шарена...

revolucija sarena

Поделбите ја достигнуваат точката на вриење

На сите политички фактори им е јасно дека поделбите ја достигнуваат точката на вриење....

protestialbanci

За да не се зборува за демократија, се крои Македонија

Не постои договор меѓу македонската опозиција со партиите на Албанците за федерализација...

paricnik

Македонија: Како да се преживее со плата од 200 евра?!

Платите во Македонија можеби растат најдинамично, но и натаму се најниски во регионот....

%d bloggers like this: