Category: Македонија

ermiramehmeti

Нападнат автомобилот на Ермира Мехмети: Џабе ви е се, пак сте лузери!

Поранешната пратеничката на ДУИ, Ермира Мехмети, предмалку објави фотографија на нејзиниот...

gruevskiproglas

Прогласот на Груевски: Опасен потег на очаен губитник!

Аналитичарите не се изненадени од точките во Прогласот на ВМРО-ДПМНЕ и посочуваат дека тоа...

%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%98%d0%b01

Македонски рашомон

По изборите Македонија на пат кон излез од кризата или во ќорсокак? Првичното задоволство...

20161216_2_20743742_17071570_web-copy

(Фото) СКОПЈЕ: Собир за солидарност со сирискиот народ во Алепо

СКОПЈЕ (АА) – Во организација на Сојузот на албански ученици на Македонија, со слоганот...

груевски

Судот не ги прифаќа доказите (бомбите) на СЈО против Груевски

Во Кривичниот суд денеска се одржа подготвително рочиште за предметот поднесен од СЈО за...

%d0%b3%d0%bb%d0%b0%d1%81%d0%b0%d0%bd%d1%98%d0%b5

Буре барут се тркала од македонските изборни резултати

Во двата политички блока имаме пат-позиција, безброј комбинации за составување влада и една...

zaev11-552x426_c

(ВИДЕО) Заев: Конечните резултати допрва следуваат, само со корекција во ИЕ6, бројот на мандати ќе е 50:50

Почитувани граѓани, Уште еднаш ја честитам историската победа на граѓаните на Македонија на...

20161213_2_20665509_16938452_web-copy

Зекири: Албанците гласаа за СДСМ, за нејзината визија и понуда

Парламентарните избори на 11 декември во Македонија, како резултат на големиот интерес во...

slavenje-izbori

Сите слават, народот збунет

Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ прославуваат изборна победа по првичните резултати од...

izborislavenje

Пат ситуацијата ја заострува кризата

Медиумите на германски јазик известуваат за тесен исход на предвремените парламентарни...

dik

ДИК: Излезноста до 17 часот е 60,38%

Според Државната изборна комисија до 17 часот излезноста на македонските граѓани на...

20161211_2_20632179_16874380_web-copy

Избори во Македонија: До 13 часот излезноста изнесува 34,83 проценти

Државната изборна комисија на втората прес конференција соопшти дека излезноста на...

glasanje

Изборен молк, гласаат болните, затворениците и дијаспората

Денеска во Македоја е предизборен молк во пресрет на неделните, четврти во...

duelzaevgrujo

Дуел Заев – Груевски: Демократијата да ја победи мафијата!

Во „четворката“ ќе се соочат два концепта: едниот за длабоки демократски промени, другиот...

glasanje

Каква Македонија очекувате по изборите?

„Иста“, „подобра“, „пропадната“. Ова се дел од одговорите на граѓаните за нивните надежи...

izbori

Најскапа изборна кампања во историјата на Македонија

Над еден и пол милион евра чини кампањата на партиите и двете коалиции кои учествуваат на...

%d0%b3%d0%bb%d0%b0%d1%81%d0%b0%d0%bd%d1%98%d0%b5

Машко-женски дуел: Милошоски и Шеќеринска во битка за „петка“

Бишата вицепремиерка за евроинтеграции во чиј мандат Македонија доби кандидатски статус,...

20161203_2_20486653_16621047_web-copy

Македонскиот штанд меѓу најпосетените на Дипломатскиот базар во Сараево: Гравче тавче главен специјалитет

уристичкиот потенцијал на Македонија, најпознатите производи и гастрономијата претставени...

pari

Парите пред избори „бегаат“ од Македонија

Одливот на капитал од РМ е проблем, веројатно поттикнат и од финалето на политичката криза....

drvozasaduvanje

Ден на апсурдот: Еден ден се сади, 364 дена се сечи

Ретко кој веќе верува дека „Денот на дрвото“ навистина и донесе на Македонија над 35 милиони...

dolar

Ново задолжување во предизборни цели

Во ек на предизборната кампања владата се задолжува за над 100 милиони евра. Задолжувањето е...

%d0%b3%d1%80%d1%83%d0%b5%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8

Федерализација: Илузија преку која Груевски си бара спас

Федерализација: Илузија преку која Груевски си бара спас Токму Груевски и Ахмети водат...

%d0%bf%d0%b5%d0%bd%d0%b7%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b8

Лаги за пензионерите: Реалното на ВМРО-ДПМНЕ, нереално за ММФ

Партиските ветувања на ВМРО-ДПМНЕ за зголемување на пензиите се нереални. Извештајот на ММФ...

makedonsko-zname

Македонија Изборниот двобој започна- битка „за“ или „против“ власта

Првите митинзи покажаа дека на терен секоја вечер ќе се соочуваат две поделени Македонии и...

%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%b2-copy

Иванов упати честитка по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на 22 Ноември –...

glasanje

Тргнуваат партиските карвани – едни со желби за промени, други со панцири

Денеска официјално почнува изборната кампања за предвремените парламентарни избори на 11-ти...

%d bloggers like this: