Category: Македонија

katica

Македонија: Недопирливите против мафијашката држава

Германскиот неделник „Шпигел“ објавува текст посветен на македонските специјални јавни...

izbiracki

Избирачки список: јавашлак, криминал или од сѐ по нешто?

МВР, кое ги има сите податоци за матичната евиденција на граѓаните, најдобро може да утврди...

eu parlament

ЕП: Прво фер избори и реформи, па преговори

Доколку Македонија го надмине политичкиот ќорсокак, во земјата наскоро се одржат слободни и...

plata

Примањата на просторот на поранешна Југославија: Најмали плати во Македонија, Србија и БиХ

Најголемата просечна плата на просторот на поранешна Југославија, според податоците од...

satvreski

Нека има пари до избори, после ќе видиме

Државата заради претстојните избори сака да го искористи максимум планираниот буџетски...

SATOR-OREL

Народот наспроти сценаријата на партиите

Партиите повторно користат националистичка реторика и ќе распламтуваат меѓуетнички...

oliver

Спасовски- Полицијата во Бутел постапи најпрофесионално

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска им оддаде признание на полицајците...

oliver

Спасовски: Злоупотребата на етничките и верските симболи може да ги поткопаат процесите за фер, слободни и демократски избори

Злоупотребата на етничките и верските симболи кое е актуелно деновиве, може да имаат не само...

zaev

Нема никаков поткуп, случајот е комплетно наместен

Изјава за медиуми Зоран Заев, претседател на СДСМ Скопје, 03.03.2016 Многу пати имам давано...

zaev

(ВИДЕО) Заев: Никаде во светот не постои суд којшто не сака да утврди правда

Изјава за медиуми на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Почитувани граѓани, Никаде во светот...

POPIS

Уште едни избори без попис!

Спроведувањето на пописот, без одложување, тактизирање и политиканство треба да биде врвен...

zaev

Заев: Следуваат најзначајните избори за Македонија

Обраќање на претседателот на СДСМ, Зоран Заев на Меѓународната конференција „Обезбедување...

oliver

(ВИДЕО) Спасовски: Никој не смее да го искористи вчерашниот инцидент за поголеми тензии

Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ и министер за внатрешни работи, во врска со...

zaev

(ВИДЕО) Заев: Заедно со граѓаните ќе го браниме Уставот

Изјава за медиуми на Зоран Заев, Претседател на СДСМ: Најнапред да ја искористам приликата...

boris

Борис Трајковски: Претседателот кој и недостига на Македонија

Во оваа криза страшно недостасува толеранцијата што ја промовираше Трајковски и грижата за...

zaev

(ВИДЕО) Заев: Со пречистен список и регулација на медиумите на 5 јуни промените во Македонија конечно ќе се случат

Изјава за медиуми на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Денеска сум во Кочани, поручек покасно...

glasanje

Поттик за изборен криминал

Најновата одлука на Уставниот суд, порака до сите кои направиле некаков изборен криминал...

Заев: Уште еден пораз на Груевски! Ништо повеќе не зависи од него, тој е минато!

„Полноќната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за одложено распуштање на Собранието, е уште еден...

trajko

Да се распушти Собранието или не, прашање е сега

Ако Собранието се распушти до полноќ земјата ја очекуваат тешки денови на кризи од секаков...

zaev

Потврдено е сё, фер избори на 24-ти април не може да има!

Прес конференција, СДСМ Зоран Заев, претседател на СДСМ Скопје, 22.02.2016 год. Почитувани, Во...

parlament

Парламентот пред клучна одлука: избори или одложување?

Засега нема индиции дека е обезбеден консензус за одложување на изборите, а до утрово ни...

izbori

ДВ: 5 јуни – можен нов датум за избори?!

Веќе неколку дена се вложуваат напори да се најде излез од сегашната компликувана ситуација...

izbori

Денови на одлука: Безусловни избори или услови за избори?

Дел од партиските лидери со амбасадорите на САД и ЕУ прават последен обид во договарањето на...

medzuetnicki

Меѓуетничка предизборна коалиција ќе им пресуди на Груевски и Ахмети!?

Опцијата за македонско-албанска предизборна коалиција е можна и веќе се заговара! Растот на...

kapija

Споменик на двоглавата пропаганда: едната на Груевски, другата на Ахмети!

И споменикот на двоглав орел во Чаир, и „патриотските“ реакции за Едвард Темелко, имаат...

ambasadori

Нема напредок, нема избори во април

Изминуваат последните денови во кои треба да се договорат медиумските реформи и да се...

%d bloggers like this: