Category: Хроника

Maryland-696x456

Нова пукотница во САД: Во парк убиени три особи

Денес утринава по локално време пет луѓе се застрелани во парк во Edgewood во американската...

turcija

ТУРЦИЈА: Во бомбашки напад 12 ранети

Дванаесет особи се ранети во бомбашки напад на полициско возило во турција во јужната...

офелија

Ураганот Офелија ја погоди Ирска, една жена загина

Една жена загинала кога ураганот Офелија ги погоди Британските острови. Жена во дваесетите...

171015008.3_mn

(Фото) Пожарите и понатаму беснеат во Калифорнија, најмалку 40 мртви и над 100 исчезнати

Најмалку 40 особи загинале, а стотина се водат како исчезнати после шестдневната борба со...

pingvin

40.000 пингвини на Антарктикот починале од глад

Читава колонија од 40.000 пингвини на Антарктикот починале ова година од глад во катастрофални...

КОКСАКИ

Две деца од скопска градинка се заразени од Коксаки вирус

Во градинката се оградуваат од случајот и сметаат дека изворот на заразата не е од таму, туку...

сонома

Во пожарите во областа Сонома-Калифорнија исчезнале 200 луѓе

Област во винскиот регион на Калифорнија вчера објави дека е пријавено исчезнување на...

калифорнијапожар

Во Калифорнија пожар голта сё пред себе, има и загинати

Локалниот противпожарен командант изјавил дека големите пожари проголтале дури 1.500...

22222048_10155721133280996_6552161183202699562_n

(Фото/Видео) ЗБОГУМ ДОБРА ВИЛО: Погребана Дона Арес

На градските гробишта Хумци во Бихаќ вчера беше погребана познатата фол пеачка Дона Арес. На...

59c8c21ed1952

Нападнат дом на муслиманско семејство во Манчестер

Полицијата во Манчестер,Велика Британија,покрена истрага за откривање на...

Donna_ares_avaz

БИХАЌ: После тешка болест, почина Донна Арес

Денес во Бихаќ во 41 година од својот живот почина познатата фолк пеачка Азра Колаковиќ,...

гинекологија

Четири бебиња починале во една вечер на Клиниката за гинекологија

Четири новороденчиња починале на Клиникаата за гинекологија ноќта меѓу четврток и петок...

мијанмар

Страотни информации од Мијанмар, се убиваат цивили, бебиња потопуваат по реките, и спречува хуманитарна помош

Како пренесува новинската агенција  Ројтерс, будистичките приврзаници во Мијанмар се...

палестинци уривање

Израелска војска 118-пати го срушила палестинското село Аракиб

Член на Комитетот за одбрана во Аракбиб Азиз Ет-Тури за Анадолија потврдил дека израелските...

grave-skeletons

(Фото) Во Шкотска откриена масовна гробница на над 400 деца

Во близината на домот за сирачиња Смилиум парк во Шкотска откриен масовна гробница во која...

Bahami Irma

(Видео) Ураганот го исцица океанот, мештаните во шок: Повеќе го нема! Како да пресуши! Ова е грозно!

Ураганот Ирма моментално е на пат кон Флорида, ама она што остави зад себе на Бахамите ги...

мијанмаркартаж

Сё поголема криза на границата на Мијанмар и Бангладеш, ОН предупредува на бројка на бегалци преку 300.000

ОН ова недела објави извештај во кој се проценува дека би можело околу 300.000 Рохинџија...

рохинџа

Моментален биланс на убиени, прогонети и силувани жени во Бурма

На основа податоците со кои располага Assembly of Rohingya Associatons од Бангладеш, а кои се објавени на...

Untitled

И Централната Африканска република- Геноцидот врз муслиманите сеуште е во тек

Според информациите кои доаѓаат и објавуваат по социјалните мрежи , а посебно не на...

986786-1216561436

Arabnews: Палестинско семејствто протерано од Јерусалим од нивиот дом во кој живееле 50 години

ЕРУСАЛИМ.5.септември.(Arabnews): Израелската полиција во вторникот исфрли палестинското...

рохинџа

Arabnews: Продолжува геноцидот врз Рохинџа муслиманите, 87.000 пребегнале во Бангладеш

COX’S BAZAR, Бангладеш.(Arabnews) Вкупно 87.000 претежно бегалци од Рохинѓи пристигнале во Бангладеш,...

arakan

(Видео) Продолжуваат злосторствата врз муслиманите во Аракан

Вооружените сили и будистичките монаси продолжуваат со нападите врз муслиманите во...

рохинџа

Муслиманите на Мијанмар учат дова за спас од геноцид (Видео)

„Господару наш, слушни ги нивните дови и помогни им, извади ги од состојбата во која се...

ox3

Мијанмар: Во нападите на војската во три дена убиени речиси три илјади муслимани

Портпаролката на Европскиот совет др.Анита Шуг изјавила  денес во Женева дека на подрачјето...

ИЗРАЕЛТЕРОР

ЕУ го осуди уривањето на Палестинските училишта

ЕРУСАЛИМ: (arabnews) Европската унија во четвртокот ги осуди израелските мерки против трите...

позармека

МЕККА: Пожар избувна во хотел, евакуирани 600 аџии.

МЕККА (WAM) Пожар денес избувнал во Мекка,  во хотел од 15 спрата, во кој предстојувале околу  600...

%d bloggers like this: