-2.6 C
Struga
Tuesday, January 21, 2020

Невреме доаѓа во Австралија, опасност од поплави бидејќи земјата не ја впива водата

Силно невреме со грмежи и пороен дожд, а на некои места и град, ги погоди регионите на Австралија кои со месеци се борат со...

Иран ги негира информациите дека го урнале Украинскиот авион: „Тоа научно не е можно“

Иранската цивилна авијација ги отфрлија како „научно невозможни“ извештаите на медиумите дека украинскиот патнички авион кој полета од Техеран бил соборен од нивна ракета,...

Чавушоглу се сретна со ирачкиот премиер Абдулмехди

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, се сретна со премиерот на Ирак, Адил Абдулмехди, јавува Агенција Анадолија (АА). Средбата на Чавушоглу со Абдулмехди беше реализирана...

Шефот на турската дипломатија Чавушоглу оствари телефонска средба со својот ирански колега

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, имаше телефонски разговор со иранскиот министер за надворешни работи, Џевад Зариф, пренесува Агенција Анадолија (АА). Чавушоглу...

ОН испратија 85 камиони со помош во северозападна Сирија

Обединетите нации (ОН) денеска испратија 85 камиони со хуманитарна помош во северозападната сириска покраина Идлиб, јавува Агенција Анадолија (AA). Камионите влегоа во Сирија преку граничниот...

Зборот „ИншАллах“ влезе во Речникот на германски јазик

Зборот „ИншАллах“, кој секојдневно е често користен од муслиманите, влезе во Речникот на германски јазик, пренесува Агенција Анадолија (АА). На интернет-страницата на најзначајниот речник на...

Владивосток: триесеттина автомобили пропаднале низ мраз (Видео)

Триесет автомобили на рибари делумно пропаднаа преку мразот на рускиот остров во Владивосток, никој не е повреден, изјави за „Спутник“ портпарол на Министерството за...

Руски сенатор: Нека Америка и го врати Тексас на Мексико

Алексеј Пушков, претседател на Советот за информативна политика на Советот на Федерацијата, ги коментираше зборовите на поранешниот командант на американската армија, генерал Бен Хоџис,...

Автопилотот на Тесла критички се испитува откако три лица загинаа во неодамнешни несреќи

Во три автомобилски сообраќајни несреќи во кои учествувале автомобили на „Тесла“ загинале три лица, се покрена прашањето за безбедноста поврзана со автопилотот  како карактеристика...

На злосторниците ги чека тешка одмазда

Откако американските сили нападнаа автомобил во кој се наоѓаше иранскиот генерал Касим Сулејмани, при што беше убиен и ирачкиот лидер на Хашд ал Шааби,...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!