6.9 C
Struga
Friday, May 24, 2019

Одбрана локација за населба на Голанската висоравнина која ќе го носи името на Трамп

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денес дека е избрана локацијата за ново населено место на Голанската висорамнина, која ќе биде именувана по американскиот претседател...

Половина граѓани на САД пензијата можат само да ја сонуваат

Пензионирањето повеќе е фантазија одколку реалноста за многу луѓе во САД. Околу 42 проценти од Американците имаат помалку од 10.000 заштедени долари за пензионирање, пишува...

Коосновачот на Фејсбук, Крис Хјуз: „Време е да прекинеме со Фејсбук“

Коосновачот на социјалната мрежа Фејсбук, Крис Хјуз, тврди дека првиот човек на Фејсбук, Марк Закерберг, ги монополизирал социјалните мрежи и порача дека дошло време...

Истанбул: Голем број муслимани ја посетуваат наметката на пратеникот Мухаммед а.с

Во џамијата Хирка-и Шериф во истанбулската општина Фатих, за посетителите денес беше изложена наметката на пратеникот Мухамед, и која верниците ќе можат да ја...

МРТ е во банкрот – нема ниту имот, ниту опрема, во залог дадени и...

Државната комисија за спречување корупција ќе проверува дали има основа да поведе постапка против директорот на МРТ по сериозните наводи за незаконско работење што...

Aеродромот во Франкфурт затворен поради дрон

На најголемиот аеродром во Франкфурт, Германија, поради дрон авионскиот сообраќај беше запрен на 45 минути, пренесува Anadolu Agency (AA). Портпаролот на аеродромот истакна дека поради...

САД на Малезија ѝ вратија 57 милиони долари од корупцискиот скандал

Властите на Соединетите Американски Држави (САД) ѝ ја вратија на Малезија првата транша од вкупно 200 милиони долари, кои од таа земја се извлечени...

Американско друштво на хемичари, чили пиперчињата и џумбирот ги прогласи за убијци на ракот

Научниците објавија дека конзумирањето ѓумбир и чили пиперчињата може да ги убијат клетките на ракот и да ги намали туморите Според научниците од "Американското здружение...

Во Нигерија 43 отсто од децата се работници

Четириесет и три отсто од детската популација во западноафриканската земја Нигерија работат во различни области како рударство, земјоделство и рибарство, јавува Anadolu Agency (AA). Денис...

Германската полиција го затвори еден од најголемите сајтови за илегална трговија „Вол стрит маркет“

Германската полиција затвори еден од најголемите сајтови за илегална онлајн трговија во таканаречената темна мрежа  (Даркнет) и уапси тројца мажи за незаконско управување, соопштија...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!