-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

САД: Меѓународниот аеродром во Луисвил именуван по Мухамед Али

Во знак на сеќавање на легендарниот боксерски шампион Мухамед Али, меѓународниот аеродром во американскиот град Луисвил е именуван по него, јавува Anadolu Agency (AA). Управниот...

Турската фондација Маариф во Пакистан презеде училишта поврзани со теористичката организација ФЕТО

Турската фондација Маариф презеде три училишни објекти во пристанишниот град Карачи, кои беа поврзани со терористичката организација ФЕТО, јави агенцијата Анадолу (АА). Церемонијата за преземање...

„Туширање“ на книгите, по што тие убаво мирисаат

Универзитетот „Анадолу“ (АУ) веќе 3 години ги чисти книгите од библиотеката во Универзитетскиот кампус со системот „туш за книги“ (Book Shower), по што книгите...

Ердоган: „Турција нема да бара дозвола од никого за да се бори против тероризмот“

урскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за рускиот дневен весник „Комерсант“ истакна: „Турција нема да бара дозвола од никого за да се бори против тероризмот.“ Тој...

Ердоган: „Турција е земја на сите нејзини жители и сите наши браќа во светот“

Турција е земја на сите луѓе кои живеат во неа, но и на сите наши браќа кои живеат надвор од границите на Турција, порача...

Калин: „Голема грешка е да се споредуваат сириските Курди со ПКК“

Турција синоќа го предупреди американскиот претседател Доналд Трамп поради споредувањето на сириските Курди со терористичката организација ПКК и нејзиниот сириски огранок, ПЈД/ПКК, јавува Anadolu...

Предвремени избори: ДУИ се изјасни против, СДСМ допрва ќе се изјасни

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) со став, СДСМ допрва ќе расправа во партиските органи и тела пред да се произнесе по барањето на ВМРО...

Грција: Партијата АНЕЛ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменост ја напушта коалициската Влада

Грчкиот министер за одбрана и челникот на партијата Независни Грци (АНЕЛ), Панос Каменос, најави излегување од коалициската грчка Влада, јавува Anadolu Agency (AA). Каменос утринава...

Палестинец 18 години во затвор чувал подарок за својата ќерка

Имадудин ес Сафтави во 2000 година купил кукла со која сакал да ја израдува својата двегодишна ќерка Сара. Но овој Палестинец го следела таква...

Турција: Несекојдневна традиција на капење на коњи и крави во топлите бањи на Битлис

Природните извори на топла вода во селото Будакли во близина на Битлис во југоисточна Турција во текот на целото лето угостува стотици луѓе кои...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!