8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Ердоган на џеназе намаз на убиената жена и бебе : Уште еднаш го видовме...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера присуствувал на џеназето на Нурчан Каракаје Nurcan (25) и нејзиното 11-месечно бебе Мустафа Бедиран, кои загинаа во завчерашниот...

Ердоган: Во името на својот народ, му се заблагодарувам на емирот на Катар Ал...

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган му се заблагодари на Емирот и народот на Катар за поддршка. - Во име на мојот народ, му се заблагодарувам...

Озил се опрости од Германската репрезентација: Дали е тоа затоа што сум муслиман?

Германскиот фудбалер од турско потекло Месут Озил соопшти дека се опростил од германската фудбалска репрезентација. Озил на социјалната мрежа напишал дека одлучил да ја заврши...

(Видео) Турците започнаа со палење на американскиот долар

Откако турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган испрати повик до сограѓаните да ги продадаваат доларите и еврата кои ги поседуваат како знак за поддршка на...

Почина најбогатиот Бошњак на светот

Познатиот турски бизнисмен Шарик Тара, почесен директор на холдинг ЕНКА, почина на 88 години. Според наводите на управата на холдингот, тој е еден од...

Се ожени познатиот Сараевски имам Мухаммед еф. Велиќ

Познатиот сараевски имам Мухамед еф Велиќ вечерва вплови во брачните води. Велиќ и неговата избрана Медина Бабиќ, која е инаку од Кисељак, беа фотографирани на...

Турското куче Кангал, најсилното и најбараното овчарско куче во светот

По честите напади на волците на стадата овци во една фарма во близина на градот Сиена во регијата Тоскана во Италија и усмртувањето на...

Принцот Вилијам предизвика нервоза кај Израелците: Ерусалим е дел од окупираната Палестинска територија

Принцот Вилијам следната недела ќе ги посети Израел и Палестина, што ќе биде прва турнеја на представник на британското кралство на овие територии. Дури и...

Русија/Рамзан Кадиров за смртта на Меккејн : “ Тоа е Аллах-ова воља“

Веќе објавивме дека американскиот сенатор Џон Мекејн, поранешен виетнамски воен затвореник во Виетнамската војна, неконвенционален републиканец, кој беше претседателски кандидат на неговата партија во...

Прегрнати и добро сочувани: Брачен пар од Швајцарија пронајден исчезнат после 75 години

Брачниот пар која пред 75 години исчезнал во студените Алпи, верувале или не, била пронајдена неодамна. На 15 август 1942 година, чевларот Марселин Думмул и...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!