8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Потпишан договор за масовно производство на турскиот борбен тенк

Значаен договор за масовно производство на првиот турски борбен тенк е потпишан денеска, пренесува Anadolu Agency (AA). Претседателството на одбранбената индустрија и произведувачот на оклопните...

Американскиот претседател не ја знае разликата помеѓу Балтикот и Балканот

Американскиот претседател Доналд Трамп, не ја знае разликата меѓу Балтикот и Балканот. Според "Ле монд" а пренесува index.hr, Трамп во април се состанал со лидерите...

Повеќе не е симбол на надеж: На лидерката на Мјанмар одземена и` е наградата...

Организацијата за човекови права "Амнести интернешенел"(Amnesty International) и ја одзеде престижната награда за човекови права која во 2012 година и беше доделена на лидерката...

На новиот аеродром во Истанбул слетаа авиони на Turkish Airlines

Авиони на Турската авиокомпанија "Туркиш ерлајнс" (ТИЈ) слетаа на новиот аеродром во Истанбул, чија прва фаза ќе биде отворена денес, објави агенцијата Анадолу (АА). Првата...

Турскиот хеликоптер T625 ќе биде претставен на „Bahrain Airshow“

Турската индустрија за воздухопловство и вселена (TUSAŞ), од 14 до 16 ноември ќе учествува на интернационалното „Bahrain Airshow“, на кое ќе го претстави хеликоптерот...

Јапонски воени ловци, пресретнале руски извидувачки авион

Јапонски борбени авиони полетале за да го прсренат рускиот извиднички авион Ил-38 во близина на поморската граница на двете држави, објави вчера јапонското Министерство...

Израел му се заблагодари на Трамп за санкциите кон Иран

Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман, му се заблагодари на американскиот претседател Доналд Трамп за воспоставувањето санкции кон Иран, јавува Anadolu Agency (AA). „Храбрата одлука...

Јеменски новинар со чевел погодил поранешен министер

Јеменски новинар со чевел го погоди на поранешниот министер за информации во бунтовничката влада во Јемен Абдул Салам Али Габер во Саудиска Арабија. Како пренесува...

После средбата со Путин, Хабиб на средба и со Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров

Хабиб Нурмагомедов е првата тема во светот на боречките вештини после спектаклот во Лас Вегас и победата против контроверзниот Ирец Конор Мекгрегор. По освојувањето на титулата УФЦ,...

Израелците го повикуваат Нетанјаху да поднесе оставка

Голем број Израелци денес излегоа на протести пред израелскиот парламент Кнесет во Ерусалим, повикувајќи го израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, да поднесе оставка во врска...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!