0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Турскиот Мастиф ги освојува срцата на љубителите на горостасните кучиња чувари

Горостасното турско куче, Аксарајски малаклиси, исто така познат како и турски мастиф, ги освојува срцата на љубителите на силните кучиња ширум светот, објави агенцијата...

Израел му се заблагодари на Трамп за санкциите кон Иран

Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман, му се заблагодари на американскиот претседател Доналд Трамп за воспоставувањето санкции кон Иран, јавува Anadolu Agency (AA). „Храбрата одлука...

Универзитетот „Харвард“ ја откажа конференцијата на саудискиот принц Турки бин Фаисал

Американскиот Универзитет „Харвард“ ја откажа конференцијата на саудискиот принц Турки бин Фаисал, со објаснување дека поради случајот со Кашоги не е вистинско време за...

Турција ја отповика својата амбасадорка од Уганда

Турција ја отповика својата амбасадорка во Уганда, после објавувањето на фотографија на која се гледа како таа за време на прославата на турскиот национален...

Бразил ќе ја премести амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Бразил ќе ја премести својата амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим, објави новоизбраниот бразилски претседател од екстремната десница, Јаир Болсаонаро, со што...

Муслимани за семејствата на жртвите од теористичкиот на пад на Еврејската синагога собраа повеќе...

Муслиманите во САД собраа повеќе од средата собраа повеќе од 200.000 американски долари за семејствата на жртвите од терористички напад врз синагогата Питсбург, извршен во...

Турски претприемач одгледува скорпии за производство на противотров

Турски претприемач одгледува стотици скорпии во подрумот од неговата куќа за производство на противотров, јавува Anadolu Agency (AA). Али Јилмаз (48) од југоисточната област Шанлиурфа,...

Турција започна со копање на првите дупнатини во Средоземното Море

Првиот турски брод за подводно дупчење „Фатих“, денес започна со спроведувањето на своето прво длабоко дупчење во близина на брегот на Анталија, на медитеранското...

Претседателот Иванов на церемонијата на отворање на третиот аеродром во Истанбул

На денешното отварање на аеродромот Истанбул во Турција присуствуваа голем број на претседатели и представници на држави. Ердоган на патот до салата во која се...

На новиот аеродром во Истанбул слетаа авиони на Turkish Airlines

Авиони на Турската авиокомпанија "Туркиш ерлајнс" (ТИЈ) слетаа на новиот аеродром во Истанбул, чија прва фаза ќе биде отворена денес, објави агенцијата Анадолу (АА). Првата...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!