0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Keur Mbonatt Yi – Село во Сенегал кое им припаѓа само на желките

Името „Keur Mbonatt Yi“, според локалниот јазик во Сенегал значи ‘село на желки’ и претставува природен резерват, во кој живеат околу 250 желки чиј...

Турска фирма произведува дизел-мотори кои штедат гориво

Турска компанија изработува и извезува дизел-мотори со кои се штеди гориво по цена со која ги победи своите конкуренти, пишува Anadolu Agency (AA). Дизел-моторот со...

Албански дипломат: Рама не сака членство на Албанија во ЕУ

Албанскиот дипломат од кариера Агим Нешо, гостувајќи во еимисијата „360 степени“ на тиранската телевизија Ора њуз, го обвини албанскиот премиер Еди Рама дека не...

Расте бараноста на турскиот чај во Европа

Турција во првиот месец (јануари) од оваа (2019) година реализира извоз на чај во 42 земји во светот, а поготово во европски земји како...

Турски бизнисмен пред својот хотел во Холандија поставува „Боинг 747“

Голем авион ќе биде сместен во градината на хотел во Холандија, кој е најголемиот хотел во земјите на Бенелукс, јавува Anadolu Agency (AA). Хотелот е...

Истанбул: Петгодишно девојче спасено под урнатините на зграда

Петгодишното девојче Хава Текгоз помина 18 часа заглавено под урнатините на зградата која вчера во попладневните саати се сруши во истанбулската населба Картал, јавува...

#PelosiClap / Видео кое се шири на социјалните мрежи: Саркастичен аплауз за Трамп

Синоќешниот говор за состојбата на нацијата кој синоќа американскиот претседател конечно го одржа во Конгресот, имаше многу интересни моменти. Но, можеби најинтересен беше моментот...

Лавров: Русија излегува од договорот за Нуклеарно вооружување

Русија ќе го напушти Договорот за нуклеарните сили за среден дострел за средно ниво (ИНФ) во рок од шест месеци, во рамките на реципрочниот...

Фудбалерка во Шведска изложена на закани после нејзиното преминување во Ислам

Фудбалерка во Шведска претрпела многу непријатности и навреди откако преминала на исламот, пренесе агенцијата Анадолу. Имено, 19-годишната Ронја Андерсон била изложена на бројни тешки закани...

Светската рекордерка Ерџумен изведе историско нуркање во водите на Антарктикот

Светската рекордерка во слободно нуркање, Шахика Ерџумен, во рамките на третата турска научна експедиција на Антарктикот, првпат нурна во студените води на Антарктикот, јавува...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!