8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Путин: Сириската криза е можно да се реши исклучиво по дипломатски пат

Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин изјави дека кризата во Сирија може да се реши исклучиво по дипломатски пат, јавува Anadolu Agency (AA). Во Истанбул...

Акар се сретна со неговиот руски колега Шојгу

Министерот за одбрана на Турција, Хулуси Акар, оствари средба со рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, јавува Anadolu Agency (AA). Пред четирилатералниот Самит за Сирија,...

Путин и Саудискиот крал Салман, разговарале по телефон, Путин поканет да ја посети Саудиска...

Рускиот претседател Владимир Путин и саудискиот крал Салман бин Абдулазиз разговараа по телефон во четвртокот вечерта, соопшти Кремљ. Во соопштението се наведува дека двајцата лидери разговарале за случајот...

Чавушоглу: „Палестина и Кудс се нашата црвена линија“

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушогу, истакна дека Палестина и Ерусалим (Кудс) се црвената линија на Турција, јавува Anadolu Agency (AA). „На...

Франција со сигнали за воведување санкции кон Саудиска Арабија

Портпаролот на Владата на Франција, Бенжамин Гриво, по состанокот на седницата на Владата, даде изјави за медиумите. Тој истакна дека истражувањата во врска со убиството...

Саудиски министер Џубеир: Ќе бидат уапсени сите одговорни за смртта на Кашоги

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир, зборувајќи за убиството на новинарот Џамал ​​Кашогги, изјавил дека во Турција е испратен тим и дека ќе...

Телохранителот на Бин Салман, деловите од новинарот Кашоги ги однел во Ријад (Видео)

Турските власти веруваат дека телото на убиениот новинар Џамал ​​Кашоги и изнесено од Турција и дека еден од телохранителите на саудискиот принц, престолонаследникот Мохамед...

Америка ќе се повлечи од нуклеарниот договор со Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се повлечат од нуклеарниот договор што го потпишаа Вашингтон и Москва во советското време пред 30 години. Трамп,...

САД не ја признаваат Палестина како држава

Соединетите Американски Држави не ја признаваат Палестина како држава, изјавија претставниците на таа земја, со тоа противеејќи се на потегот на Генералното собрание на...

ОН повикаа на укинување на имунитетот на официјалните претставници на саудискиот Конзулат

Шефицата за човекови права на Обединетите нации (ОН) денес повика на укинување на дипломатскиот имунитет на официјалните претставници на саудискиот Конзулат во Истанбул, поради...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!