-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Уште едно училиште во Турција ѝ дозволи на мачка да „седне“ во училишна клупа

Основното училиште „Селим Ерен“ во Кушадаси, во турската област Ајдин, доби необичен „ученик“, мачката Памук, која учениците ја нашле на улица и на која...

(Фото) Зимска идила на улиците на Москва

Улиците покриени со снег и ниски температури не ги спречуваат граѓаните на Москва, ама и на многу туристи да уживаат во убавината која ја...

„Муслиманите се неодделив дел од европскиот континент”

„Муслиманите во Европа имаат длабоки историски корени и се составен и неодделив дел од европскиот континент“, се порачува во Заедничката декларација со чија објава...

ММА/ Првиот човек на УФЦ потврди: Нурмагомедов и Мекгрегор повторно во кафез

Првиот човек на УФЦ, Дана Вајт, убеден е дека реванш борбата меѓу Хабиб Нурмагомедов и Конор Мекгрегор ќе се одржи оваа година, објави "Дејли...

В. Британија: Новиот анализатор на здив може да открие карцином во рана фаза

Новиот тест за здивот наскоро би можел да стане најраната алатка за откривање на карциномот, како резултат на тестирањето на новата направа што започна...

Студентска иновативност: Електричен велосипед кој го прочистува воздухот

Студентите генерално важат за генератори на промени и двигатели на севкупниот општествен развој. Во прилог на оваа општоприфатена теза оди приказната за шестемина студенти...

БЕЛГИЈА: Во Фламанскиот регион стапи во сила забраната за халал колење на добиток

Во фламанскиот регион во Белгија, започна примената на забраната за колење на животни според исламските прописи, халал начин, јави агенцијата Анадолу (АА). Одлуката за забрана...

Забрана за рекламирање на „џанк фуд“ во Турција од 1 јуни

Турција го забрани рекламирањето на прехранбени производи што спаѓаат во категоријата „џанк фуд“ како и воведување на промотивни подароци во слични продукти како, на...

Меркел со новогодишна порака: Германија во 2019 година мора да преземе уште поголема одговорност...

Германската канцеларка Ангела Меркел во своето новогодишно обраќање изјави дека Германија ќе продолжи да се залага за глобалните предизвици во 2019 година и дека...

„Турција и Русија ќе продолжат заедно да ја јакнеат безбедноста на Евроазија“

Рускиот претседател Владимир Путин упати новогодишна честитка до претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, и изрази уверување дека Турција и Русија ќе продолжат заедно да...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!