Category: Балкан и Свет

спејсер

Протест на секретарот за медиуми на Белата куќа: Шон Спајсер поднел оставка

Шон Спајсер, секретар за односи со медиумите на Белата куќа поднел оставка, јавува СНН...

francija

Франција упати повик до Британија: Платете ги долговите кон ЕУ

ПАРИЗ (АА) – Министерката за економија на Франција, Бруно ле Мари, рече дека е Британија...

ц

Евакуирани стотина луѓе: Гори и во Црна Гора, се чека меѓународна помош

Пожари кои зафарија повеќе градови на Црна Гора активни биле и во текот на ноќта. Најтешка е...

1000_1500359244pozar_dalmacija4

Хрватска: Пожари беснеат во Далмација, и војската на готовс

ЗАГРЕБ (AA) – Пожарите што во текот на ноќта избувнаа во местата недалеку од Сплит сѐ уште...

pozar

Црна Гора: Поради пожар во Тиват евакуирани 300 луѓе

ПОДГОРИЦА (AA) – Силен пожар утрово го зафати ’Ртот Весло во општината Тиват, од кадешто се...

donald-777x437

Историски пад на рејтингот на Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп во моментов го има најнискиот рејтинг за еден...

поплави

Поплавите во кина однесоа 8 жртви, 120.000 евакуирани

Најмалку осум особи го изгубиле животот во поплавите и клизиштата кои ја погодиле областа...

20170713_2_24713132_24025923_Web

Русија: Убиецот на опозицискиот лидер Немцов доби 20 години затвор

МОСКВА (АА) – Осудениот убиец на рускиот опозициски лидер Борис Немцов доби казна затвор...

20170712_2_24688915_23985058_Web

Италија: Трст подготвен да ги пречека премиерите од Западен Балкан

САРАЕВО (АА) – Во Трст сè е подготвено за денешниот четврти Самит на премиерите од Западен...

140328052.12_xl

Анџелина Џоли : Со мајките на Сребреница сум, геноцидот не смее да се заборави

Британската фондација “Remembering Srebrenica”,со седиште во велика Британија, вечерва во Лондон...

20170711_2_24669781_23953632_Web

(Фото/Видео) Во Поточари погребани 71 жртва од геноцидoт во Сребреница

ПОТОЧАРИ (AA) – На гробиштата во Меморијалниот центар Сребреница – Поточари, денес е...

20170710_2_24647921_23913085_Web

(Фото/Видео) Учесниците на „Маршот на мирот“ денес пристигнуваат во Поточари

ПОТОЧАРИ (АА) - Повеќе од 5.000 учесници на „Марш на мирот“ денес, во попладневните часови ќе...

20170710_2_24648849_23914489_Web

Протест против ромската заедница во Бугарија

АСЕНОВГРАД (АА) – Бугарските националисти одржаа протест против ромската заедница во...

20170709_2_24637703_23896017_Web (Copy)

(Фото) Посмртните останки на 71 жртва од геноцидот во Сребреница пристигнаа во Поточари

ПОТОЧАРИ (АА) – Камионот со 71 ковчег во кои се наоѓаат посмртните останки на жртвите од...

hrvatska-incident

Срамотен инцидент во Хрватска : Влетал во поворка и на гостите од Турција им го одтргнал знамето

Имено, како јавува Радио-Ѓаково, во текот на минувањето на големата поворка од...

20170708_2_24625040_23868440_Web

(Фото) Од Незук тргна Марш на мирот: Повеќе од 5.000 лица оддадоа чест на невино убиените Сребреничани

НЕЗУК (AA) – Повеќе од 5.000 лица тргнаа утрово од Незук кон Поточари, учествувајќи на овон начин...

20170707_2_24613807_23843195_Web

Самит Г-20: Продолжија судирите меѓу демонстрантите и полицијата

БЕРЛИН (АА) – Во германскиот град Хамбург продолжија судирите меѓу демонстрантите и...

20170707_2_24611778_23838967_Web

Демонстрации против Самитот Г20: Запалени возила и канти за отпадоци

БЕРЛИН (AA) – Во Хамбург во Германија, каде се одржува Самитот Г20, организирани се протести...

20170707_2_24604563_23825355_Web

Хрватскиот Парламент ја одбележа годишнината од геноцидот: Трагедијата во Сребреница сѐ уште трае

ЗАГРЕБ (АА) – Во малата сала на хрватскиот Парламент беше одбележана 22. годишнина од...

600_1499371803hamburg-G20

ХАМБУРГ: Со водени топови и бибер спрејови против демонстрантите

Германската полиција користела водени топови и бибер спрејови како би ги растерала...

20170706_2_24588109_23798057_Web

ЕУ и Јапонија потпишаа договор за слободна трговија

АНКАРА (АП) – Четиригодишните преговори меѓу Европската Унија и Јапонија завршија со нов...

20170706_2_24576866_23777618_Web

Во Лондон одржани протести против исламофобијата

ЛОНДОН (АА) – Во главниот град на Велика Британија, Лондон, се одржаа протести против...

ракета

КОАЛИЦИЈАТА МУ ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ НА КИМ: САД и Јужна Кореа испалиле балистички ракети во Јапонското море

САД и Јужна Кореја одржале вежба со балистички ракети откако Северна Кореја тестирала...

rusija

Русија ги продолжи контрасанкциите против западните земји

АНКАРА (АА) – Москва ги продолжи контрасанкциите против голем број западни земји, се вели...

20170704_2_24543409_23729185_Web

Поплави во Кина: 56 загинати, 22 исчезнати

ПЕКИНГ (АА) – Поројните врнежи од дожд во источниот дел на Кина предизвикаа поплави во...

20170703_2_24527667_23707213_Web

Франција: Уапсено момче кое планирало да го убие Макрон

ПАРИЗ (АА) – Француските власти минатата недела уапсија машко лице кое планирало на...

%d bloggers like this: