Category: Балкан и Свет

20170612_2_24181822_23069616_Web (Copy)

Косово: Политичките партии ги прославуваат првичните резултати од изборите

ПРИШТИНА (АА) – Илјадници приврзаници на коалицијата ПАН (ПДК-ААК-НИСМА), чиишто кандидат...

20170611_2_24177606_23057260_Web (Copy)

Косово: Србите од Грачаница од изборите очекуваат подобро не само за својата заедница туку за цело Косово

ГРАЧАНИЦА (АА) – Во Грачаница денес како и во сите други косовски општини се гласа на...

20170610_2_24163523_23027734_Web (Copy)

(Фото) Напаѓачите од Лондон најпрво се обиделе да изнајмат камион од 7,5 тони

ЛОНДОН (АА) – Сторителите на терористичкиот напад во Лондон на 3 јуни, денот кога го...

каталонија

СЕ ОДВОЈУВААТ ОД ШПАНИЈА? Каталонија најави: Ќе организираме референдум за независност на 1-ви октомври

Иако шпанската влада вети дека ќе направи сё што е во нејзина можност да го спречи...

20170609_2_24141575_22986492_Web (Copy)

Британските конзервативци го изгубија мнозинството во парламентот, се бара оставка од премиерката Меј

ЛОНДОН (АА) – Конзервативната партија на британската премиерка Тереза Меј се соочи со...

20170608_2_24123904_22959222_Web (Copy)

(Фото) Бомбашки напад врз амбасадата на САД во Украина

КИЕВ (АА) – Во Киев, главниот град на Украина, изведен е бомбашки напад врз кампусот на...

1000_1496864928srbija_1

(Фото) Потоп во Србија: Незапаметено невреме поплави села во Србија, има мртви и повредени

Една жена настрадала од последици на невремето кое вчера попладне го погоди Вршац и...

20170607_2_24107864_22935075_Web (Copy)

Рускиот министер Лавров: Кризата меѓу Катар и одделни арапски земји да се реши со дијалог

МОСКВА (AA) – Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, смета дека кризата...

20170606_2_24090154_22910923_Web (Copy)

Минута молк и цвеќе за жртвите во Лондон: Тероризмот нема религија

ЛОНДОН (АА) – Пријатели, познаници и граѓани во британската престолнина Лондон им оддадоа...

20170606_2_24077801_22892580_Web (Copy)

Откриен идентитетот на двајца од тројцата напаѓачи во Лондон

ЛОНДОН (АА) – Британската полиција го соопшти идентитетот на двајца од напаѓачите на...

20170605_2_24066317_22875396_Web (Copy)

Поради нападот нови претреси и приведувања на британската полиција

ЛОНДОН (АА) – Британската полиција ја продолжи истрагата за терористичкиот напад во кој...

20170604_2_24049816_22845082_Web (Copy)

Почина седмата жртва во терористичкиот напад во Лондон

ЛОНДОН (АА) – Уште едно лице, повредено во терористичкиот напад минатата ноќ во срцето на...

20170604_2_24048431_22842441_Web (Copy)

Во нападите во Лондон загинаа шест лица, убиени тројца напаѓачи

ЛОНДОН (АА) – Британската полиција соопшти дека се убиени три лица кои се сомничат за...

20170603_2_24041765_22827020_Web (Copy)

(Фото) На Брдо кај Крањ се собраа лидерите на земјите од регионот

САРАЕВО (AA) – Лидерите на земјите од регионот се собраа денеска во Брдо кај Крањ на...

20170603_2_24036389_22815736_Web (Copy)

Копенхаген: Полицијата пукаше во вооружено лице во близина на забавен парк

КОПЕНХАГЕН (AA) – Во данската престолнина Копенхаген неутрализирано е лице кое наводно со...

20170602_2_24028018_22793533_Web (Copy)

„Харли Дејвидсон“ повлекува околу 46.000 мотоцикли

ДЕТРОИТ (АА) –  „Harley Davidson“ (Харли Дејвидсон) објави дека повлекува околу 46.000 мотоцикли во...

20170602_2_24023165_22781990_Web (Copy)

(Фото) Мигрантите евакуирани од напуштена зграда на аеродромот во Атина

АТИНА (АА) – Грчката полиција денес евакуираше стотици мигранти и бегалци од...

20170601_2_24009157_22750368_Web (Copy)

Одржани антивладини протести на вработените во здравство и социјална грижа во Белгија

БРИСЕЛ (АА) – Вработените во здравствениот сектор и во секторот за социјалната заштита во...

isam-mustafa

Косовскиот премиер упати честитки до новоизбраниот премиер на Македонија, Заев

ПРИШТИНА (АА) – Премиерот во заминување на Косово, Иса Мустафа, упати честитки до...

thumbs_b_c_926aef309b4d1fec3d2878e30bf76939

Австралија ќе им ги укине пасошите на педофилите

МЕЛБУРН (АА) – Австралија ќе им ги укине пасошите на лицата осудени за сексуална...

thumbs_b_c_48f10f6e384d63ff843307768daba7b6

Мексиканските новинари протестираат и бараат правда за убиените и исчезнатите колеги

МЕКСИКО СИТИ (АА) – Стотици новинари се собраа синоќа на протестите во главниот град на...

1000_1496153557taksisti_spanija_(4)

Штрајк на таксистите во Шпанија: Големи гужви во Мадрид и Барселона

Голем број на таксисти во Шпанија денес оддржа штрајк во знак на протест против...

600_1496066524mirage-2000

Грчки воен авион се урна во Егејското Море

АТИНА (АА) – Воен авион од типот „Mirage 2000“ (Мираж 2000) на грчките воздухопловни сили се урна...

20170529_2_23940824_22631847_Web (Copy)

(Фото/Видео) Американците го одбележуваат Денот на сеќавањето, празник со големи намалувања

ЧИКАГО  (АА) – Американците денес го одбележуваат националниот празник Ден на сеќавањето,...

592ae3d4-72c4-41d6-806c-5bd40a0a0a80-rusija-post-sovjetski-avion-700x402

Русите успешно го тестираа својот прв пост-советски патнички авион

Русија го направи својот прв пост-советски патнички авион МС-21 и испешно го тестирала,...

баша

Тирана: Бројот на затруените учесници на митингот на албанската опозиција се зголеми на 140 особи

Бројот на луѓето кои побарале лекарска помош заради труење после вчерашниот митинг на...

%d bloggers like this: