Category: Балкан и Свет

novinari

Француска новинарка ранета во Мосул почина во Париз

ПАРИЗ (АА) – Новинарката на француската телевизија Вероник Роберт, која пред пет дена беше...

20170623_2_24381360_23408854_Web

Самит на лидерите на ЕУ: Тероризмот е најголем проблем за жителите на Европа

БРИСЕЛ (АА) – Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, на Самитот на лидери...

20170622_2_24371001_23391239_Web

Грција: Протест на вработените во комунална хигиена

АТИНА (АА) – Вработените во комунална хигиена одржаа протест поради можноста да останат...

20170621_2_24346321_23344203_Web

Најмалку 10 лица се повредени при турбуленција на авион на летот Панама – САД.

ХЈУСТОН (АА) – Најмалку 10 лица се повредени при турбуленција на авион на летот Панама –...

2_14979521530

(Видео) Во Аргентина пронајдена досега најголема ризница на нацистички артефакти

Припадниците на федералната полиција на Аргентина, во седиштето на Интерпол во Буенос...

20170620_2_24337258_23327899_Web (Copy)

Брисел: Спречен терористички напад

БРИСЕЛ (AA) – Полицијата ја евакуираше Централната станица во Брисел по дојавата за...

20170619_2_24301723_23272028_Web

ОН: Нападот во близина на џамијата во Лондон е терористички напад

ЊУЈОРК (AA) – Обединетите нации (UN) го осудија терористичкиот напад во близина на џамијата...

20170618_2_24291615_23252934_Web

Колумбија: Во експлозија во трговски центар загинаа три жени

БОГОТА (АА) – Најмалку три лица загинаа во експлозија во трговски центар во Богота,...

KOL

Од Горбачов до Буш: светот се збогува со Хелмут Кол

Тој не беше само канцелар на германското единство, туку и пионер на Европската унија. Смртта...

20170617_2_24282767_23234709_Web

Во Австралија протест против нуклеарното оружје: Не сакаме друга Хирошима

МЕЛБУРН (АА) – Граѓаните во австралискиот Мелбурн протестираа за забрана на хемиско...

еузнаме

ЕВРОЗОНАТА СОГЛАСНА: Грција ќе добие уште 8,5 милијарди евра финансиска помош.

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најавил излегување на земјата од финансиската криза, откако...

20170616_2_24265474_23203789_Web (Copy)

Русија тврди дека е убиен лидерот на ИД, Абу Бакир ал-Багдади

МОСКВА (АА) – Русија тврди дека во воздушни напади е убиен лидерот на ИД, Абу Бакир...

marinlepen

Европскиот парламент го укина имунитетот на Марин Ле Пен

ПАРИЗ (АА) – Европскиот парламент денес на барање на француските обвинители го укина...

20170614_2_24235010_23155445_Web (Copy)

Пукотница во Вирџинија: Републиканскиот конгресмен не е животно загрозен, напаѓачот е во притвор

ВАШИНГТОН (АА) – Членот на Претставничкиот дом на Конгресот на САД од редовите на...

20170613_2_24211672_23119695_Web (Copy)

Кенија: Во Најроби се урна станбена зграда, најмалку 15 исчезнати

НАЈРОБИ (АА) – Најмалку 15 лица се пријавени за исчезнати откако денес рано изутрина се...

20170613_2_24212345_23120669_Web (Copy)

Грчките власти прогласија вонредна состојба на Лезбос по земјотресот

АТИНА (АА) – Грчките власти денес прогласија вонредна состојба на островот Лезбос, по...

MAKRON

И повторно победник е Емануел Макрон

Еден месец по неговиот триумф на француските претседателски избори, 39-годишниот политичар...

20170612_2_24188004_23081196_Web (Copy)

Вучиќ: Јас би сакал Aлбанците на Косово да гласаа поинаку

БЕЛГРАД (АА) – Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес изјави дека е задоволен од...

20170612_2_24181989_23070165_Web (Copy)

(Видео) КОСОВО: Движењето Самоопределување ги прославува изборните резултати

ПРИШТИНА (АА) – Илјадници приврзаници на коалицијата ПАН (ПДК-ААК-НИСМА), чиишто кандидат...

20170612_2_24181822_23069616_Web (Copy)

Косово: Политичките партии ги прославуваат првичните резултати од изборите

ПРИШТИНА (АА) – Илјадници приврзаници на коалицијата ПАН (ПДК-ААК-НИСМА), чиишто кандидат...

20170611_2_24177606_23057260_Web (Copy)

Косово: Србите од Грачаница од изборите очекуваат подобро не само за својата заедница туку за цело Косово

ГРАЧАНИЦА (АА) – Во Грачаница денес како и во сите други косовски општини се гласа на...

20170610_2_24163523_23027734_Web (Copy)

(Фото) Напаѓачите од Лондон најпрво се обиделе да изнајмат камион од 7,5 тони

ЛОНДОН (АА) – Сторителите на терористичкиот напад во Лондон на 3 јуни, денот кога го...

каталонија

СЕ ОДВОЈУВААТ ОД ШПАНИЈА? Каталонија најави: Ќе организираме референдум за независност на 1-ви октомври

Иако шпанската влада вети дека ќе направи сё што е во нејзина можност да го спречи...

20170609_2_24141575_22986492_Web (Copy)

Британските конзервативци го изгубија мнозинството во парламентот, се бара оставка од премиерката Меј

ЛОНДОН (АА) – Конзервативната партија на британската премиерка Тереза Меј се соочи со...

20170608_2_24123904_22959222_Web (Copy)

(Фото) Бомбашки напад врз амбасадата на САД во Украина

КИЕВ (АА) – Во Киев, главниот град на Украина, изведен е бомбашки напад врз кампусот на...

1000_1496864928srbija_1

(Фото) Потоп во Србија: Незапаметено невреме поплави села во Србија, има мртви и повредени

Една жена настрадала од последици на невремето кое вчера попладне го погоди Вршац и...

%d bloggers like this: