Category: Балкан и Свет

аеродром

Вооружени особи во униформи го окупираа аеродромот во Крим.

Вооружени лица во воени униформи го завзеле аеродромот во главниот град на автономната...

russian-troops-tank_794755c

Русија распореди 150 000 војници на Украинската граница-велат дека тоа било само вежба

Русија стави 150 000 војници под борбена тревога во рамките на маневрите во близина на...

Русија: Maневрите на војската во никој случај не се поврзани со Украина !?

    Ненадејната проверка на борбената готовност на руската армија во регионот, што се...

janukovic

Сеуште не се знае каде се крие Јанукович

Откога Јанукович ја напушти земјата Украина навлезе во период на големи неизвесност Се уште...

20140201_eup505

Брок: ЕУ на Украина ќа му дајт 20 милјарди евра.

[highlight]ТЕКСТОТ Е НАПИШАН НА НАШ ГОВОРЕН МАЈЧИН ЈАЗИК[/highlight] После формирањето на новата влада...

ukraina

Битката за Украина меѓу Западот и Русија, се префрли во дипломатијата

Русија соопшти дека ја прекинува помошта на Украина по соборувањето на Јанукович Шефот на...

фирми

Турција: во Јануари отворени нови 5802 нови фирми- компании.

Според извештајот кој во петокот го објави Сојузот на стопанската комора и берзата на...

Е опрал женаму прет Таџ Махал!

[highlight]ТЕКСТОТ Е НАПИШАН НА НАШ ГОВОРЕН МАЈЧИН ЈАЗИК[/highlight] Њу Делхи – Полицијата во...

Турција ја зголемува својата воздухопловна сила

Авионот за предупредување и контрола од воздух „Орел на мирот“ (Barış Kartalı) во Коња свечено...

дзамија љубљана

Соопштение за јавноста поврзано со изградбата на Исламскиот Културен центар во Љубљана.

После поставувањето на камен темелник за почеток на изградбата на џамијата во Љубљана...

гадафи

Денес продолжува судењето на синот на Муамер Гадафи

Судењето на Сејф-ул Ислами Гадафи, син на некогашниот либиски лидер Муамер Гадафи, ќе биде...

Украинските демонстранти заробија 67 полицајци.

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшпти дека демонстрантите заробиле 67...

andaluzija

Потомците на муслиманите од Андалузија бараат Шпанско државјанство.

Во настојување да ги сочуваат спомените на Al – Andalus,, муслиманските здруженија ги повикаа...

125

125-годишен Палестинец: Турците се како злато.

Палестинецот Реџеб Теван (125), кој живее во Газа, сведок е на пет различни историски периоди,...

ЕРДОГАН-ИЗБОРИ

Ердоган ја отвори предизборната кампања на АК Партијата

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на денешниот собир во Анкара го прогласи почетокот на...

tenzii

Тензии помеѓу Мароко и Алжир.

Министерството за внатрешни работи на Мароко извести дека Алжирски војници отвориле оган...

свајцарија

Швајцарија го превзеде првиот чекор за ограничување на престојот на странците

Министерката за правда на Швајцарија Симонета Сомаруга го извести својот хрватски колега...

ердоган4

Ердоган: Со законски средства против “Паралелната држава”

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата влада ќе посегне по правните...

p1

Протести и во Подгорица

Група демонстранти денеска се обидоа да влезат во зградата на Владата во Подгорица, но...

фермани

Директорот на Архивот на БиХ: Османлиските фермани не изгореа.

Продолжуваат активностите на утврдување на штетата која е направена во државниот архив на...

Турци

Турците на Косово ќе добијат документи на својот Турски мајчин јазик.

Турците кои се наоѓаат во ново настанатите општини на косово населени со Турци и чиј јазик е...

Gaza

Премиерот Ердоган има благороднички и восхитувачки став.

Портпаролот на палестинската влада во Газа Ихаб Ал-Гусејн рече дека ставот на премиерот...

Мирот и стабилноста на БИХ е приоритетно прашање за Турција

Министерот за надворешни работи Ахмет Давутоглу во Сараево беше примен од страна на членот...

протести

Протестите мво Босна и Херцеговина навлегоа во 7-от ден

Иљадници демонстранти излегоа на улиците на неколку града во Босна и Херцеговина со барање...

тунел

Турција: Завршени работите на 5-от најголем тунел во светот, и почеток за нови 190 илјади работни места.

Завршени се  работите на петтиот најголем по должина тунел во светот Суруч. Турскиот...

Се излеа реката Темза во Лондон

Реката Темза се излеа и поплави неколку градови, по што на неколку места го надмина рекордот...

%d bloggers like this: