Category: Балкан и Свет

putin

Почна најголемата криза на Путин

Путин смета дека е во право за се‘ и, со оглед на падот на рубљата, настапува со пароли за...

Путин: Западот мисли дека е империја, а сите останати нејзини вазали

Западот мисли дека е империја, а сите други нејзини вазали, изјавил претседателот на Русија...

evropa

Европскиот парламент ја прифати резолуцијата за признавање на Палестина како држава.

Европскиот Парламент вчера ја прифати резолуцијата со која начелно се подржува...

ungarija

Жестоки антивладини демонстрации во Унгарија

Демонстрантите ја обвинуваат владата дека не ги исполнува предизборните ветувања Протести...

европски парламент

Европскиот парламент не гласа за признавањето на Палестина

Европските застапници денес не гласаа за предлог заедничката иницијатива за признавање на...

pakis5

Масакр во училиште во Пакистан (фото)

Талибанци нападнале училиште во Пешавар, при што убиле над 100 деца. Најмалку 125 лица биле...

Судири во непосредна близина на главната Либиска граница, навлегуваат во Тунис.

Судирите помеѓу вооружените фракции на конкурентните либиски влади избувнаа во неделата во...

руски ловец

ИЗБЕГНАТА МЕЃУНАРОДНА ТРАГЕДИЈА: За малку судар на руски ловец со патнички авион.

Шведските власти денес соопштија дека во воздушниот простор над југот на Шведска речи за...

Нереди и во Швајцарија ( Цирих). Кражби, палења и обиди за убиства.

Над двестотини насилни демонстранти со железни палки, воглавном маскирани, синоќа во...

(Видео) Конвој со Американски борбени возила на границата со Русија !

(Видео) Конвој со Американски борбени возила на границата со Русија !

  Руската ТВ Станица РТ објавила видео снимка на товарен воз кој превезува голема...

azerbejdan-otro-reagovao-na-izjave-iz-eu-i-sa_trt-bosanski-34372

Азербејџан остро реагираше на изјавите на ЕУ и САД.

Портпаролот на Претседателството на Азербејџан Азер Гасимов одговорил на критиките...

suhoj-su-34-foto-yuoutube-1418243277-597839

СНИМЕНА БЛИСКА СРЕДБА НАД БАЛТИКОТ: Ф-16 сними вооружен руски SU-34! ( Видео)

Два SU- 34s летале јужно кон Каљинград, руските енклави помеѓу Полска и Литванија. Во еден...

Vitaly-Kuzmin1

ПУТИН ВО НАПАД: Руски борбени авиони , со опрема за превоз на нуклерни бомби над Балтикот!?

Над Балтикот биле забележани дури 28 руски борбени авиони во меѓународниот воздушен простор....

gazprom

Газпром основа нова компанија за гасоводот до Турција

Рускиот државен енергетски гигант Газпром соопшти дека ќе основа нова компанија за...

ДАМАСК

Израел ја бомбардираше Сирија. Бомбардиран Дамаск и главниот аеродром.

ДАМАСК – Израелски воздушни напади денес погодиа цели во Дамаск во близина на...

japan sneg

Снежна бура во Јапонија

  Постои опасност обилните врнежи од снег да предизвикаат лавини. Снежна бура во Јапонија...

хаити-путин

Илјадници жители на Хаити, бараат помош од Владимир Путин.

Повеќе илјадници луѓе се насобрале на антирежимските демонстрации во главниот град на...

Давутоглу во Грција пречекан со најголеми државни почести.

Премиерот на Република Турција Ахмет Давутоглу допатува во грчката престолнина Атина....

арктик

Русија подготвена за тотална војна на Арктикот.

САД – Влијателниот американски весник „Нешнл Интрест“ објави студија во која на...

руски авиони

Се урна руски Миг-29 во близина на Москва

Илустрација. Руски воен авион Миг-29 денеска се урна во близина на Москва, при што едниот од...

фергусон1

Фергусон испишан со графити и симболи на мирот: И животот на Афроамериканците вреди.

Протестите ширум САД не стивнуваат ни полсе реќиси две недели од одлуката на судот да не го...

плиновод

Путин: Не можеме да го градиме “Јужен тек“ Бугарија не дозволува

Рускиот претседател Владимир Путин денес во Анкара изјави , дека сега не може да продолжи со...

Швајцарците против ограничување на доселувањето

Граѓаните на Швајцарија денеска (30.11) се изјаснија против уште подрастично ограничивање на...

германија полиција

Фергусон во Германија – расизам во германската полиција?

Во Фергусон останува тензично по одлуката на поротата да не биде покренато обвинение против...

Вислсон кола

Демонстрантите во Фергусон не се во право: полицаецот Вилсон бил нападнат од убиеното момче.

Извештајот на ДНК анализите извршени во понеделникот навечер, после одлуката на сдијата да...

британска забрана на израелски призводи

Британски град воведе забрана за употреба на израелски производи (стока)

Собранието на лондоснкиот град Лејчестер ја воведе забраната за сите израелски производи....

%d bloggers like this: