Category: Балкан и Свет

мекејн

Мекејн: САД да ги вооружуваат Украинците

Американскиот сенатор Џон Мекејн оцени дека САД треба да им испратат оружје на Украинците и...

амбасада

Напад на Турската амбасада во Могадиш.

Во нападот на Турската амбасада во главниот град на Сомалија, повредени се двајца градежни...

(ФОТО) Снимки од поставените руски тенкови и авиони на границата со Украина.

Командантот на НАТО за Европа изјави дека Алијансата би можела да размести свои војници во...

SUD

Црна Дамка во историјата на човештвото.

Заедничка реакција од политичките партии во Големото национално собрание на Турција по...

сирија

Постигнат договор за прекин на огнот помеѓу Сирискиот режим и Слободната Сириска војска.

Помеѓу силите на Сирискиот режим и Слободната Сириска војска постигнат е договор за...

sadrusija

Предупредување од САД до Русија

Вашингтон го повтори барањето од Москва за повлекување на руските војници од границата со...

ЕГИПЕТ: Воениот удар на Ел Сиси и потоа.

Арапската Пролет го оконча 29 годишното владеење на Хосни Мубарак. Египет го избра новиот...

дон2

И, Доњецк се отцепи од Украина !!

  Представници на гардовите од регионот Донбас во источна Украина денес изгласаа...

дон2

И,Доњецк се отцепи од Украина..

  Представници на гардовите од регионот Донбас во источна Украина денес изгласаа...

мароко

Антивладини протести во Мароко.

Неколку илјади демонстранти денес протестирале против владата во Мароканскиот град...

малезија

Кинески брод открил “сигнал ” на дното на Индискиот Океан.

Еден кинески брод кој е во потрага на исчезнатиот боинг на Малезија Ерлајнс тврди дека...

електрана

Изградба на првата нуклеарна електрана во Турција почнува во мај.

Доколку извештајот за ефектите кои би влијаеле врз околината биде одобрен, изградбата на...

демонстранти

Улиците во Брисел претворени во воена зона.

Над десетина илјади протестанти се придружиле на протестите во Брисел, против мерките за...

ле пен

Le Pen го критикуваше изоставувањето на свинското месо од менијата во француските школи.

Француската политичка партија Национален Фронт ќе ги забрани измените во менијата за храна...

венеција

ВООРУЖЕНА ПОБУНА ВО ИТАЛИЈА: Во Венеција изработен тенк, Албанци помагале во наоружување!

Полицијта соопштила дека таа група изработила и оклопно возило со тежина од 40 тони со кое...

ПУТИН Е ПОДГОТВЕН ЗА НАПАД: Руските сили на границата со Украина чекаат само наредба!

БРИСЕЛ/СЕВАСТОПОЉ – Командантот на НАТО за Европа генерал Филип Бредлоу во интервју за...

иран русија

НА АМЕРИКАНЦИТЕ ОД ЗАД ГРБ: Иран склучува договор со Русија вреден 20 милијарди долари

Москва и Техеран уште во јануари расправале за можно склучување на договор со кој Русија да...

ердоган порака

Каква порака ни испраќа победата на Ердоган и Ак Партијата..

Муслиманскиот народ, кој го предводуваат искрени и на Аллах предани лидери, никој не може да...

erdogancestitki

Нема крај на честитките за големата победа на Ердоган..

Два дена по победата на локалните избори на партијата на премиерот Реџеп Тајип Ердоган...

ердоганцеститки

Пораки со честитки до Ердоган од светските лидери

Продолжуваат честитките на светските лидери до премиерот Ердоган по повод успехот на...

Изетбеговиќ му ја честиташе победата на Ердоган.

 - Од се срце Ви честитам на оваа величенствена победа која ја остваривте на локалните...

Ердоган: Нашите противници ќе платат за лагите

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган прогласи победа на вчерашните локални избори кои беа...

ердоганлокални

Премиерот Ердоган прогласи победа на локалните избори во Турција.

Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган после објавените прелиминарни резултати, синоќа им...

Египет: Притворена секретарката на Мухамед Мурси

Неџла Ејмен ес-Сиреф притворена е во Каиро. Студентската унија на Универзитетот ел-Езхер...

Референдум за автономија на кримските Татари

На вонредната седница на Националното собрание на кримските Татари донесена е одлука за...

Утре во турција се одржуваат Локални Избори

Гласањето во поголемиот број градови ќе започне во 08 часот и ќе трае до 17 часот На изборите...