Category: Интересно

20170621095616_93866

ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ МАКРОН НА ИФТАР: Должни сме на муслиманите да им осигураме равноправност

Исламскиот совет на Франција вчера навечер го отрганизирал традиционалниот ифтар во Париз,...

20170620_2_24335818_23324248_Web (Copy)

Во Скопје одбележан Светскиот ден на бегалците: Наградена приказната на новинарот на АА

СКОПЈЕ (АА) – По повод 20. јуни – Светскиот ден на бегалците, во Кулбот на новинари беа...

20170617_2_24286106_23241554_Web (Copy)

(Фото/Видео) „Марш за мир” во Келн: Муслиманите го осудуваат тероризмот и насилството

КЕЛН (АА) – Група на муслимани организира „марш за мир” во градот Келн, преку која го...

19092618_652470888274763_9109466100412607637_o

(Фото) Талат Џафери оствари средба со познатиот фудбалер Адмир Мехмеди

Претседателот на собранието на Република Македонија Талат Џафери  денес во својата...

саудиски конвој

ЈЕМЕН: Нападнат Саудиски хуманитарен конвој

Припадниците на шиитска милиција (хути) денес  го бомбардирале Саудискиот хуманитарен...

koningfilipiftar

Кралот на Белгија гостин на ифтарска трпеза

БРИСЕЛ (АА) – Кралот на Белгија, Филип, беше гостин на ифтарската трпеза во домот на едно...

6e133264-c3c8-4334-af67-245426a8775f_16x9_788x442

Телефонски разговор на Путин со кралот Салман во врска со Катар

МОСКВА (АА) – Рускиот претседател Владимир Путин оствари телефонски разговор со кралот на...

20170610_2_24165910_23033502_Web

Потпретседателот на турскиот Парламент Хамзачеби: Се надеваме дека Македонија ќе биде обединета во ЕУ и во НАТО

ЗАГРЕБ (АА) – Потпретседателот на турскиот Парламент, Мехмет Акиф Хамзачеби на четвртата...

кардави

Исламскиот научник Јусуф eл-Карадави ставен на „терористичка листа“

РИЈАД (АА) – Со заедничка декларација на Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати...

1054377597

И Јордан ги прекина дипломатските односи со Катар, најавува укинување на лиценцата на Ал Џезира

Властите на Јордан и` се придружија на Саудиска Арабија и другите земји и најавија...

20170607_2_24106726_22933720_Web (Copy)

Џавад Зариф: Во регионот се случуваат загрижувачки работи за кои Иран треба да се консултира со Турција

АНКАРА (АА) – Шефот на иранската дипломатија, Џавад Зариф, ги осуди утринските...

20170607_2_24103850_22929661_Web (Copy)

Иранскиот министер за надворешни работи денес во посета на Турција

АНКАРА (АА) – Министерот за надворешни работи на Иран, Мухамед Џавад Зариф, денес ќе...

20170606090218_18529

ТИЕ НЕ НИ ПРИПАЃААТ: Имамите во Лондон одбија да проучат посмртна молитва за терористите

Повеќе од 130 имами и муслимански верски водачи одбиле да проучат молитва на погребот на...

w645.png

Саудиска Арабија ги затвори канцелариите на Катарската телевизија Ал-Џезира

Саудиска Арабија вчера и` ја укина лиценцата на Катарската телевизија А-Џезира и затвори...

thumbs_b_c_04910d4e633ec3f00644ca6f5399b5a9

Катар ја оцени за неоснована одлуката на заливските земји за блокада на дипломатските односи

РИЈАД (АА) – Властите на Катар изразија шокираност и жалење поради одлуката на Саудиска...

20170604_2_24052668_22850098_Web (Copy)

Тензии во Западниот Брег, повредени двајца Палестинци

РАМАЛА (АА) – Двajца Палестинци се повредени во настанатите тензии во близина на градот...

20170603_2_24036505_22816079_Web (Copy)

(Фото/Видео) Меѓународен фестивал ја врати Москва во минатите времиња

МОСКВА (АА) – Меѓународниот фестивал на минатите времиња се одржува во рускиот главен...

20170602_2_24027056_22790944_Web (Copy)

Лекувањето на болни од рак на глобално ниво чини 113 милијарди долари

САН ФРАНЦИСКО (АА) – Трошоците за лекување на болните од рак на глобално ниво, минатата...

1000_1496336041pozar-u-rimu

Голем пожар во Рим: Горат автомобили, три згради евакуирани

Иако првобитно се мислело дека станува збор за мал чад од делови блиски до Ватикан,...

thumbs_b_c_a5e7658165f8f19d3de4eede664d6a04

Јапонија ќе создаде свој Глобален систем за позиционирање

ТОКИО (АА) – Јапонија ќе создаде свој глобален систем за позиционирање (ГПС), со цел да се...

dzorcev

(ВИДЕО) Спикерот Џафери до Ѓорчев: Не ти даде збор никој, седи на место!

На пратениците од ВМРО-ДПМНЕ тешко им оди да се навикнат дека се опозиција. Погледнете го...

Untitled

(Видео) ТРУДО: Ми беше задоволство првиот рамазански ифтар да го поминам со муслимани

“Ми беше чест и задоволство првиот рамазански ифтар да го поминам со муслимани. Граѓани кои...

redzepi

Реџепи: Гответе рационално, не фрлајте туку споделете ја храната

Се ближи Рамазан, месецот на постот и богобојазноста. Едни со нетрпение и радост го...

4

(Видео) Москва: Во организирањето на ифтарот помагаат и верници од други вери

Муслиманите во рускиот главен град Москва ги завршуваат подготовките за претстојниот месец...

20170525_2_23886321_22513294_Web (Copy)

(Фото) Во Скопје се одржа крводарителска акција „Дарувај крв, спаси нечиј живот”

Денеска во Старата скопска чаршија во просториите на Даут-пашиниот амам се организираше...

Vasko-Eftov

Канал 5 го избрка Васко Ефтов

Емисијата „Во центар“ на Васко Ефтов, почнувајќи од оваа недела веќе нема да се емитува на...

%d bloggers like this: