Category: Занимливо

abas

АБАС: САД повеќе нема да бидат дел од Израелско-Палестинскиот мировен процес

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска во Истанбул изјави дека САД го загубиле...

rohani

Рохани повика на единство на Палестинците и муслиманите за заштита на статусот на Ерусалим

Иранскиот претседател Хасан Рохани ги повика Палестинците и нивните политички групи да...

decamobilen

Франција ги забранува мобилните телефони во училиштата

Француската влада ќе им забрани на учениците во основните и средните училишта да користат...

evrei

Повеќе од 100 еврејски научници ја осудија одлуката на Трамп

Повеќе од 100 еврејски научници од Северна Америка потпишаа соопштение во кое ја осудуваат...

абас

Вашингтон изразил жалење заради одбивањето на Абас да се сретне со Пенс

Вашингтон изразил жалење заради одлуката на палестинскоиот претседател Махмуд Абас да не...

евреиортодоксни

Њујорк: Ортодоксни Евреи протестираа против одлуката на Трамп

Претставници на еврејската организација Neturei Karta од Њујорк, која е позната по учеството на...

египетзнаме

Египетски имам одбил да се сретне со Мајк Пенс

Еден од највисоките египетски исламски лидери, имам на џамијата, Ал Азхар, одбил да се сретне...

Kina

Кина дефинитивно и децидно е против американската одлука за Кудс

Кинеското Министерство за надворешни работи реагира на соопштението на Вашингтон за...

Jerusalem Temple Mount Golden Dome Israel

Изгаснати светлата на Ал Акса

Паралелно со провокативната одлука на американскиот претседател Доналд Трамп во врска со...

Jerusalem Temple Mount Golden Dome Israel

Европа го отфрла потегот на Трамп во врска Ерусалим за главен град на Израел

Бројни државници го осудија признанието на Трамп на Ерусалим за главниот град Израел, а...

СЕФ

Паника во „Шпаркасе Банка“, граѓаните ги празнат сефовите

По објавата на МВР дека петмина граѓани пријавиле дека им недостасуваат пари и предмети кои...

turskainvesticija

Потпишан договор за нова турска инвестиција

Директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони, Александар Младеновски...

печурки

Франција од Русија увезе печурки со радиоактивен цезиум

Француските власти пронајдоа траги од радиоактивен елемент на цезиум на печурки увезени од...

БРЕКСИТ

Велика Британија Брекситот ќе ја кошта 50 милијарди евра?

“Се ‘уште нема конечен договор за износот што Лондон мора да го плати по излезот, ама...

НАРОДЕНПРАВОБРАНИТЕЛ

99 отсто од лековите од паралелен увоз се од Турција и не се безбедни

Поранешната власт од непознати причини во 2о13 година направила измени на Законот за лекови...

хамбургер

Градоначалникот на Лондон забрани киосци за брза храна во близина на училишта

Според одлуката на градоначалникот на Лондон Садик Кан,киосците за брза храна ќе бидат...

пчела

ФРАНЦИЈА: Судот под итно суспендирал продажба на 2 инсектициди опасни по пчелите

Според итно барање на претставници на здруженијата за заштита на животната средина,...

ajfel-1000x555

Париз со почит кон загинатите во Египет, Ајфеловата кула вечерва во мрак

Градоначалникот на Париз Ан Идалго најави дека светлата во Ајфеловата кула на полноќ ќе...

подморница

Русија се вклучи во потрагата по исчезнатата аргентинска подморница

Аргентина ја прифати помошта на Русија во потрагата по воената подморница која исчезнала во...

Untitled

(Видео) Изгубен замок пронајден во најголемото турско езеро

Турско езеро Ван, најголемото во таа земја, и до сега заради легендата поврзана за митско...

геј

ЕУ започна со разгледување на признавањето на геј браковите

Европскиот суд на правдата денес почна да го разгледува признавањето на браковите од ист...

stadion

Исчезнал за 3 секунди: Американците срушија стадион стар само 25 години (Видео)

После 25 години стана застарена градба која ја замена прекрасен нов стадион на Mercedes-Benz со...

svedska kula

Шведска компанија гради кула во која ќе расте зеленчук, а ќе го одгледуваат роботи

До 2050 година, се очекува на земјата да живеат 9,6 милијарди луѓе, а 66 отсто од нив ќе се населат...

erdogan1

Ердоган на трилатерален останок на Турција, Русија и Иран

На 22 ноември турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ќе отпатува за рускиот град...

хоџа

Внукот на Енвер Хоџа признал дека шверцувал кокаин

Апелациониот суд на Албанија ја намали затворската казна на внукот на покојниот...

Untitled

(Видео) Патнички авион за време на полетување погоден од гром

Авион на холандската авиокомпанија KLM  погододен бил од гром во моментот на негово...

%d bloggers like this: