Category: Занимливо

20170623_2_24381268_23408726_Web

Anadolu Agency издаде прирачник за известување за тероризам

АНКАРА (AA) – Anadolu Agency (AA) издаде прирачник за известување за тероризам и за начинот на...

20170621_2_24343432_23338895_Web

Франција: На 52. Париски аеромитинг претставени најсовремените примероци од светот на авиоиндустријата

ПАРИЗ (AA) – Во Франција се одржува 52. „Paris Air Show“ (52. Париски аеромитинг), а на меѓународниот...

20170620_2_24325520_23308583_Web (Copy)

УНИЦЕФ прогласи сириска бегалка за амбасадорка на добрата волја

Меѓународниот фонд на ОН за деца (УНИЦЕФ) ја прогласи 19-годишната Музун Алмелехан, бегалка...

5249115785942708016ed2144870302_v4 big

ЖИТЕЛИТЕ НА ИСТАНБУЛ ЗБУНЕТИ: Босфор целосно ја сменил бојата

Изминатиот викенд вообичаената боја на водата во Босфорскиот мореоуз одеднаш се претворила...

thumbs_b_c_0b0c168dd931612da8ccc0c002289106

Утре во Франција ќе се одржи вториот круг гласање

Утре Франција ќе гласа на вториот круг од парламентарните избори, јавува Anadolu Agency (AA). Оние...

NIGERIJA

Во Нигерија не се школуваат 11 милиони деца

АБУЏА (АА) – Пратеникот на ОН за глобално образование, Гордон Браун, изјави дека речиси 11...

20170614_2_24234692_23155022_Web (Copy)

Свеченост на Меѓународниот аеродром Тузла: Слета милионитиот патник

ТУЗЛА (АА) – На Меѓународниот аеродром во Тузла слета милионитиот патник, откако...

20170613_2_24210303_23117607_Web (Copy)

(Фото/Видео) Проблемите на албино популацијата: Најмногу ни пречат погледите на улица

ИСТАНБУЛ (АА) – ШЕБНЕМ ЏОШКУН – Албино луѓето во Турција, како и во многу други земји, се...

593a964f3d1c4

Шефот на дипломатијата на Бахреин Ал Халифе денес во посета на Анкара

Министерството за надворешни работи на Турција соопшти дека шефот на дипломатијата на...

алдзезира

Саудиска Арабија: Доколку на ТВ-листата ја имате „Al Jazeera“, ви се заканува казна од 26,6 илјади долари

РИЈАД (AA) – Министерството за туризам и национално богатство на Саудиска Арабија упати...

том

МУЗИЧКАТА ИНДУСТРИЈА ГО БОЈКОТИРА ИЗРАЕЛ: Roger Waters и Thom Yorke завојуваа заради Израел и Палестина

Пред неколку месеци, група на музичари, изведувачи и активисти предводени од страна на Роџер...

20170606170943_30775

ПРИНЦ СО НАВЕДНАТА ГЛАВА ПРЕД ЕЗАНОТ: Принцот Хари на ифтар со муслиманска заедница

Принцот Хари пред два дена фотографиран е со наведната глава во текот на езан кој означува...

„Ердоган активно се вклучи во решавање на кризата меѓу Катар и арапските држави“

Турција: Воената база „Инџирлик“ и понатаму затворена за германските пратеници

АНКАРА (АА) – Заменик-премиерот и портпарол на Владата на Република Турција, Нуман...

thumbs_b_c_1cce9e06524953bb933063b68183fe94

Турција подготвена да помогне во нормализирањето на односите меѓу Катар и земјите од Заливот

АНКАРА (АА) – Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу,...

20170604_2_24049923_22845240_Web (Copy)

(Фото/Видео) САД: Демонстрации за започнување истрага за мешањето на Русија во претседателските избори

ЊУЈОРК (АА) – Демонстрантите на „Маршот за вистината“ организиран во околу 140 градови во...

thumbs_b_c_9dc26b6988fdad7ad5991844ef337f63

ТУРЦИЈА: Организиран ифтар за сирачиња од Сирија

ШАНЛИУРФА (АА) – Во Шанлиурфа град на југоистокот на Турција, организиран е ифтар за...

20170531_2_23978021_22691252_Web (Copy)

Во Истанбул запленета поголема количина на фосили и предмети од римскиот период

ИСТАНБУЛ (АА) – Во акција изведена во истанбулската населба Умраније се запленети фосили,...

20170530_2_23959364_22660280_Web (Copy)

Во Кина се прославува празникот Дуанву

ПЕКИНГ (АА) – Жителите во Кина го слават празникот „Дуанву“, којштo се смета за еден од...

20170528_2_23930083_22607641_Web (Copy)

(Фото) Муслиманите во Јапонија го дочекаа првиот ифтар

Припадниците на исламската вероисповед во Јапонија имаа можност својот пост да го завршат...

20170526_2_23900172_22538432_Web (Copy)

(Фото) Рамазанските фенери, симбол на месецот на постот Рамазан во Египет

Рамазанските фенери, кои се сметаат како еден од најзначајните симболи на месецот на постот...

thumbs_b_c_f96d21baa40f8c21ffbcb7ac7cbaec1f

Порака на поглаварот на ИВЗ по повод почетокот на месецот Рамазан

Поглаварот на Исламската верска заедница (ИВЗ), Реис ул улема Сулејман еф. Реџепи, упати...

20170525_2_23875790_22496098_Web (Copy)

(Фото/Видео) Сиромашниот кварт Мафалала е своевиден историски музеј на Мозамбик и на цела Африка

Мафалала е сиромашен кварт во Мапуто, главниот град на Мозамбик, и е единствен симбол на...

thumbs_b_c_4a82d53e06c083b3d929e0d0b764d4ae

Турските хуманитарни агенции тргнаа со “Рамазанската помош“ за над милион луѓе низ светот

Турските хуманитарни агенции планираат со помош во храна за време на исламскиот празник...

59235691-f66c-4d3c-882a-4a890a0a0a80-melanija-trump-700x402

(Видео) Меланија Трамп во Израел го одтурна на Доналд

На социјалните мрежи се појави уште една видеоснимка  која докажува дека во бракот на...

20170522_2_23819908_22394820_Web (Copy)

Истанбул: Урнат ноќниот клуб „Реина“, кој во новогодишната ноќ беше цел на терористички напад

Локалните власти во Истанбул денес ја урнаа зградата во која беше сместен ноќниот клуб...

11068959

(Фото) Турчин има 97 години, а изгледа како момче !

Казим Гурбуз роден е во 1920 година  во  турскиот град Адана. Неговите фотографии на...

%d bloggers like this: