7 C
Struga
Thursday, November 14, 2019

Емиратите го прославуваат националниот ден на знамето

ДУБАИ, 3 ноември 2019 година (ВАМ) - Потпретседател и премиер на Обединетите Арапски Емирати и Владетел на Дубаи Неговото Височество Шеикот Мохамед бин Рашид...

Брод на ОАЕ со 7.200 тони дизел пристигна во пристаништето во Мукала,Јемен

МУКАЛА, 18 октомври 2019 година (ВАМ) - Третиот товарен брод од ОАЕ со 7.200 тони дизел пристигна во јеменското пристаниште Мукала во гувернерот Хадрамут....

ОАЕ му дава ново значење на зборот „добредојде“: руските медиуми реагираат на убавиот прием...

Руските медиуми го истакнаа прекрасниот прием што му беше доделен на рускиот претседател Владимир Путин во Обединетите Арапски Емирати, пофалувајќи го топлото гостопримство што...

Обединетите Арапски Емирати, и Русија ги здружуваат силите за борба против тероризмот, стабилизирање на...

АБУ HАБИ, 14 октомври 2019 година (ВАМ) - ХХ Шеик Абдула бин Зајед Ал Нахјан, министер за надворешни работи и меѓународна соработка, и Денис...

(Видео/Фото) Астронаутите на Обединетите Арапски Емирати се вратија дома, добија херојски пречек од Мохамед...

АБУ ДАБИ, 12 октомври 2019 година (ВАМ) - Неговото Височество шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, крунскиот принц на Абу Даби и заменик врховен...

Конзорциумот предводен од Масард го инаугурира најголемиот проект на ветерници на Западен Балкан во...

ВОЈВОДИНА, Србија, 11 октомври 2019 година (ВАМ) - Конзорциум предводен од Масард, подружница на инвестициска компанија Мубадала и една од водечките светски компании за...

Обединетите Арапски Емирати, и Саудиска Арабија потврдуваат испорака на 540.000 тони пченица на Судан

АБУ HАБИ, 10 октомври 2019 година (ВАМ) - Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија денес потврдија дека четвртата пратка што содржи 200.000 тони пченица...

Рускиот претседател Владимир Путин во посета на Емиратите

АБУ ДАБИ, 10 октомври 2019 година (ВАМ) - Рускиот претседател Претседателот Владимир Путин ќе ја започне својата официјална посета на Обединетите Арапски Емирати во...

(Видео) ОАЕ дистрибуираше помош од 80 тони храна за Мукала, Јемен

МУКАЛА, Јемен, 9 октомври 2019 година (ВАМ) - Над 80 тони помош за храна беше дистрибуирана од Црвената полумесечина „Емирати“, РКЕ, во гувернерот Хадрамаут...

Емирати:СЗО му оддава почит на улогата на ОАЕ за искоренување на полио во Пакистан

АБУ ДАБИ, 1 октомври 2019 година (ВАМ) - Светската здравствена организација, СЗО, изрази благодарност до ОАЕ за засилување во борбата за ставање крај на...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!