-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

ЕРЦ обезбеди хуманитарна помош од 1.000 пакети со храна за пет илјади Јеменци.

ХАДРАМАУТ, 6 јануари, 2019 година (ВАМ) - Црвената полумесечина од Емирати, ЕРЦ, обезбеди итна помош во храна за луѓето од Рама, Тамуд, Ќоф Ал...

Фондацијата Ал Мактоум отвори две училишта во Адис Абаба, Етиопија

АДИС АБАБА, Етиопија, 7 јануари, 2019 година (ВАМ) - Фондацијата Ал Мактум официјално отвори две училишта во Адис Абеба, која ќе им понуди на...

Обединетите Арапски Емирати испорачаа 371 милион вакцини против детска парализа за пакистанските деца

Обединетите Арапски Емирати обезбедија над 371,1 милион единици вакцини против детска парализа на повеќе од 57 милиони пакистански деца во периодот од 2014 до...

Црвената полумесечина на Емиратите достави хуманитарна помош во храна во Хадрамаут – Јемен

ХаДРАМАУТ, 2 јануари, 2019 (WAM) - Хуманитарниот конвој натоварен со различни прехранбени продукти беше распореден од страна на Емирати Црвената полумесечина, во провинцијата Хадрамаут...

Емирати: Изградена и комплетирана болницата Шеик Зајед во Кенија

ДУБАИ, 2 јануари, 2019 (ВАМ) - Здружението и организација Дар ал Бер ја заврши болницата Шеик Зајед во Кенија, по цена од AED3,598,521, која...

Дваесет и пет села во Јемен добија 100 тони храна од ЕРЦ на Емиратите

Црвено Море, Јемен, 30 декември, 2018 година (WAM) - Луѓето од 25 села што се наоѓаат на брегот на Црвеното Море во Јемен, добија...

Спектакл во Дубаи : По повод новата 2019-та следете го огнометот кај Бурж Калифа...

Компанијата Емаар, и оваа година ќе приреди незаборавен новогодишен спектакл кои ги поврзуваат неверојатните ЛЕД емисии, ласерско шоу и огномет пред Бурџ Калифа. Новогодишната ноќ...

Претседателот, Мохамед бин Зајед, испрати новогодишнa честиткa до светските лидери и нивните народи

Абу Даби, 30 декември, 2018 (WAM) - Претседател Неговото Височество Шеик Калифа бин Зајед Ал Нахјан испрати честитки до своите пријатели, претседатели, кралеви и...

ОФИЦИЈАЛНО: Абу Даби најбезбеден град на светот, Дубаи на 11-та позиција

Втора година по ред, главниот град на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) е прогласен за најбезбеден град во светот. Во анкетата спроведена од редакцијата на...

Дубаи, Босна за промовирање на халал индустриите во Европа

ДУБАИ, 29 декември, 2018 (ВАМ) - Центарот за развој на исламската економија во Дубаи, ДИЕДЦ и Босна банка Интернешнл, ББИ, се согласија да ја...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!