Category: Од нашиов крај

1

МС-ПОДГОРЦИ: Обид за оштетување и спречување на проток на вода на системот за водоснабдување на населба Подгорци

Загрижувки се фотографиите кои ни беа доставени до редакцијата на Дубаи Портал. Имено...

19959280_1583384565026051_3669002682266167973_n

(Фото) Алармантна состојбата со водостојот на Подгоречко Езеро

Почитувани, Ве известуваме дека имајќи ја во предвид моменталната состојба на водостојот на...

19748836_1574248032606371_2337871572553115478_n

(Фото/Видео) ПОДГОРЦИ: Од годинешниов традиционален излет 4-јули

Подгорчани, покрај голем број на други работи, познати се и по одржување и негување на...

19657373_1571692096195298_8403353808548775174_n

(Фото) Санирана депонијата на населба Подгорци

После завчерашниот пожар кој избувна на депонијата за одлагање на отпаден материјал на...

IMG_8661

(Видео+ Мега Галерија) ДУБАИ ТВ меѓу Подгоречките волонтери и проектот “Водата значи живот“

Веќе неколку денови наназад група на ентузијасти-волонтери започнаа со реализација на...

Untitled

(Видео) Гори и депонијата на населба Подгорци

Нешто во вечерните часови забележано е горење на депонијата на анселба Подгорци....

19511604_1568274543203720_4533544067309286286_n

Исламоски за Дубаи ТВ: Успехот на учениците и соработката со родителите секогаш во прв план на нашето менаџирање

По повод  завршувањето на учебна 2016/17 год, накратко поразговаравме со директорот на...

IMG_8585

(Фото) Нека ни е честит, и за многу години Рамазан Бајрам

Еве, како што вели нашиот народ шуќур му на Возвишениот Аллах џ.ш , го дочекавме и и овој...

IMG_8571

(Фото) СТРУГА: Турската фондација “Илксаф“ приреди ифтар

По повод месец рамазан- месец на милост, опрост и спас,  денес по втор пат во организација на...

Untitled

ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО : Џемајлоски уште пред четири години укажа на проблемот со Струшката депонија.

Имајќи го во предвид настанот кој во изминативе неколку денови беше поврзан околу...

image-0-02-05-27b4c8e0b1d549a7b15997ac8206e722f572e5571e256aee7a36e4c3fb53ce25-V

(Фото) ПОДГОРЦИ: Започна реализација на проектот “Водата значи Живот“

Денес и официјално со добавувањето (обезбедувањето) на првиот дел од предвидениот број на...

IMG_8390 (Copy)

(Видео/Фото) Подгорци: Со Хатма на младите талебиња, одбележан денот на Бедр.

По повод еден од најзначајните датуми во исламската историја, денот на Бедр (Битката на...

18920564_1544975878866920_4625134744655128921_n

Известување на Автопревозникот БК Транс – Подгорци

Почитувани, Ве известуваме дека од утре: 10.06.2017 (сабота) , како и секоја година започнуваме со...

mapa

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Граѓанска иницијатива на Подгорчани- ПРОЕКТ – ВОДАТА ЗНАЧИ ЖИВОТ

Почитувани, ве информираме дека група на наши ентузијасти во соработка со советот на...

IMG_8119 (Copy)

(Фото/Видео) Подгорци: Рамазанско предавање на проф.Сабахудин еф. Мамути

На покана на џамискиот одбор на населба подгорци, а во координација со ЗОК Амбиција –...

IMG_7982 (Copy)

(Фото) Со фотографија до спомените за нашиот Подгорчанец Адем Муслиоски

Денешната изложба на фотографи која се оддржа во домот на културата во Струга, насловена...

IMG_7947

(Фото) Со првата теравија намаз Подгорчани го најавија почетокот на мубарек месец Рамазан

Вечерва, со кланањето на првата Теравија намаз, Подгорчани и официјално како и останатите...

18698035_1529827337048441_6934346627133402312_n

Добре ни дојде мубарек месец Рамазан

Со проучувањето на езан за акшам намаз, и тропотот на тапанот на Сефо, Подгорчани  му посакаа...

18670783_1526856714012170_7112916532638189314_n

(Фото) И подгоречките полуматуранти на одбележување на полуматурска вечер

Вака денес изгледаше делот на населба Подгорци, познат како ’автобуска’ од каде секоја...

18033302_1502919953072513_5188532763828635629_n

(Видео) Уште еден пожар во Подгоречка планина

Денес во попладневните часови регистриран е уште ден пожар во Подгоречка планина, односно...

IMG_7088

(Видео) Подгорци: Одбележување на ноќта на Мираџ

Синоќа, во просториите на џамијата на населба Подгорци, по повод 27-та вечер од месец Реџеп,...

17884251_1485617504802758_6891517079650212479_n

(Видео/Фото) Подгорци: Сериозен пожар зафати борова шума на Подгоречка планина

Сериозен пожар зафати поголема површина од боровата шума на Подгоречката шума, познат во...

17759665_1471543076210201_1820172458462490737_n

Локализиран (изгаснат) пожар во близина на населба Подгорци

Пожар кој вчера избувна во Подгорци непосредна близина на населбата позната како Шумадија,...

17457298_1459721750725667_5779382488534282588_n

(Видео/Фото) “Стариот дом“ : Спомен, негрижа и потенцијална опасност

Повеќето жители на населба Подгорци, сигурно се сеќаваат на важноста и улогата на овој...

17362874_1456403584390817_9117615615636878444_n

(Фото) ООУ “Гоце Делчев“- Подгорци: Одбележан 21-ви март “Денот на Пролетта“

По повод 21-ви март “Денот на Еколошката акција на младите во Македонија и доаѓањето на...

IMG_6723 (Copy)

И најмладите ученици со честитки по повод 8-ми март.

Честит 8-ми март, мајко ! Вака денес најмладите ученици од одделенската настава на Основното...

%d bloggers like this: