Category: Од нашиов крај

431828_582991271732057_921291254_n

ВЗ-Подгорци- Објавен оглас за вододелител за оваа сезона.

Во пресрет на овогодинешнава сезона за наводнување на земјоделско обработливите...

3m

За нашите полуматуранти..

Еве, дојде денот кога и нашите осмооделенци-односно, сега веќе за неколку месеци ќе станат...

975128_170142233161729_1281092741_n

За модерната (Бандера) технологија на ЕВН.

Замислете, се возете по прекрасен пат, а околу вас дрвја, сонце, сенка и тн, прекрасно зарем...

431828_582991271732057_921291254_n

Започна овогодинешното – прашење на пченките-

Според информациите на одговорните лица Водната Заедница – Подгорци, од пред една недела...

podgorci

На 8-ми јуни по 42-ри пат ќе се одржи манифестацијата „Гоцеви денови“

И покрај најавите дека е доведено во прашање опстојувањето на манифестацијата „Гоцеви...

pat

За "Себап-от" на Македонија Пат, и понатаму..??

Замислете, пред некој ден пред оној наш фамозен мост кај Враништа, каде што секој ден...

PATOKAZ1

Зошто? ветрот секогаш ни го краде нашиот патоказ кон Подгорци…??

Многу работи во текот на животот кои не опкружуваат, а со  кои сме опкружени  секојдневно со...

podgorci

Реакција по повод непочитување на етничките заедници во Струга..

По повод изјавата за тоа зошто рамковниот договор во Струга важи за Македонците а не за...

IMG_7933

За Вевчанското виртуелно сожителство.

Еве, веќе изминаа неколку дена од така нареченото свечено отварање на портата Вевчани. Се...

2

Започна овогодинешната сеидба во Подгорци.

Како и секоја година, така и оваа, во нашата населба се интезивираа активностите околу...

labunista

За сожителството кај нас…

Еве, веќе изминаа и овие фамозни избори, кој победи кој, не… и тн., Ама се поставува...

Иншала, да биде вака….

Еве, дојде и вториот изборен круг за гласање односно избор за градоначалник на Општина...

vevcani

За мистеријата на Вевчанската Порта….???

Еве веќе градбата на мистериозната порта на општина Вевчани секојдневно се гради, и си...

podgorci-2

Од гласањето во нашите населби.

              Во прилог на овој пост ви ги прикажуваме изборните резултати од...

labunistauciliste

Новиот градоначалник да им ја врати Струга на стружани

Иако досега многумина се обиделе да го урнат меѓуетничкиот соживот, за среќа, тоа на никој не...

862157_140400506135902_1677377765_n (Copy)

Коалиција ПЕИ-ДУИ во Подгорци.

Синоќа во просториите на Основното училиште Гоце Делчев од Подгорци, се оддржа собир на...

804394_138962366279716_1256743609_n (Copy)

За Вевчанските намери.. и потоа??!!

Еве, веке неколку денови, на регионалниот пат кој ја поврзува општина Струга со...

1

Д-р Владо Кочоски во посета на Подгорци.

Од изборниот штаб на д-р Владимир Кочоски за нашата редакција ни изјавија дека агендата на...

P3080075_2013-03-11

Свеченост по повод 8-ми Март.

По повод празникот 8-ми Март денот на жената, во основното училиште Гоце Делчев – Подгорци,...

IMAG0724

Одбележан 7-ми март, дена на албанскиот наставник

Денес со свечен марш од делот на населба Подгорци, познат како ориште започна...

gajtani.jpg10

За меракот, на Џева..??

За меракот на џева!!?? А, бе бате оваа вашава Џева, навистина била многу мераклија, де со едни,...

– Дали ДУИ и ДПА ќе кандидираат Македонец (торбеш) за градоначалник на Струга?

Накратко како што одат работите во оваа наша валкана игра, според листата на советници, а на...

17-ти Зимски Игри – Подгорци 2013

И, оваа година во организација на еколошкото друштво Тишкинец од Подгорци и здружението за...

За љубовта, која не препознава граници..??.

Еве веќе дојде и тој момент кога се обелодени дека двете партии (ПЕИ-ДУИ)кои го поделија...

Недим Рамизи, наместо на поранешниот пратеник Арбен Labënishti

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања потврди денес заменик мандат за поранешниот...

Фијат Цаноски „тежи“ неверојатни 533 милиони евра!

Околу 540 милиони евра тежи личното богатство на македонските пратеници од коалициите на...

%d bloggers like this: