Category: Од нашиов крај

ucenici

Одбележано 141 година од раѓањето на Гоце Делчев.

Во чест од 141 -та година од роденденот на Македонскиот револуционер Гоце Делчев , основното...

Мендух Тачи и Зијадин Села во посета на Лабуништа!

Лидерот на ДПА Мендух Тачи беше во посета на Лабуништа каде со кандидат за градоначалник на...

Labunista 15

Избори во Струга,сите очи се вперени кон Лабуништа!

Локалните избори во Струга се на прагот.Албанските партии ги претставија своите адути за...

zok

2-год од постоење на ЗОК Амбиција.

По повод 2 годишното постоење на ЗОК Амбиција Подгорци, на 20.о1.2013г. (недела) се оддржа мини...

podgorci

Кога заминуваат и доаѓаат печалбарите..

Еве, дојде и 2013 годи на, некои печалбари ни дојдоа на време, некои пак со закаснување, а  некои...

podgorci1

Вандали ги демолирале вратите во ОУ „Гоце Делчев“ во Подгорци

Во основното училиште „Гоце Делчев“ во струшкото село Подгорци синоќа биле искршени врати...

За несериозноста на ЕВН????

Жителите на струшките села Лабуништа, Боровец, Подгорци, Октиси, и неколку други села каде...

podgorci proslava

Прослава на Албанското знаме во Подгорци..

По повод 28.ноември денот на албанското знаме, во Подгорци беше одржана мини прослава во чест...

podgorci

Родители и ученици од Подгорци на протест пред зградата на Општина Струга

Група од 30-тина родители и нивните малолетни деца од струшкото село Подгорци денеска...

За Подгоречкото училиште и потоа…

Веќе неколку недели (денови) училиштето во Подгорци, не наликува на училиште. Законот за...

Што правиме со нашиве празници.

Шуќур му на Аллах го дочекавме и овој наш празник Курбан Бајрам. Се прашуваме Да?? ама како..??...

Ни пристигна уште еден Курбан Бајрам.

  По повод предстојниот исламски празник Курбан Бајрам, ДУБАИ ПОРТАЛ заедно со своите...

Е, сега дојде време за АЈВАР !!

Еве, дојде и почетокот на месец Октомври, а знаете по што е најинтересен, токму заради...

podgorci

Отстранета биста на Гоце Делчев во Подгорци..???

Отстранета бистата на Гоце Делчев од манифестацијата „Гоцеви денови” во село Подгорци,...

За нашите во Месна Самоуправа…

Еве малку простор и за нашите вработени во Месна Самоуправа Подгорци, или во делот на...

Време е за грав.

Еве веќе неколку дена се започна со бреба на овогодинешниов грав низ нашето поле. Некои по...

sl1

Подгорчани ??? во протести…..

“Г-Не Ахмети, ни ветивте, одржете го зборот; Министре, во Подогорци има гнездо од орли 30.000...

IMG_7129 (Copy)

И, нашите орешки ќе изгореа..

Еве веќе неколку недели наназад низ нашава си држава постојано демнеат голем број на пожари,...

IMG_6631 (Copy)

Ни замина уште еден Рамазан.. Добре дојде Рамазан Бајрам.

Еве ни замина уште еден Рамазан, преубав месец за сите муслимани. Нека Аллах им ги укабули...

Каде го заборавивме ( Изгубивме) Шериф-а (курела)

Еве оваа година после многу време се организира меморијален турнир во мал фудбал посветен...

Почеток на овогодинешниов Меморијален Турнир.

Во чест на нашите сега рахметли браќа, другаи и пријатели : НЕДИМ и НЕШАТ и да не заборавиме...

Меморијален Турнир во мал фудбал НЕДИМ и НЕШАТ

Од 5-ти август во организација на група на спортски ентузијасти започнува меморијалниот...

Воведени рестрикции во водоснабдување.

Сметајќи на преголемата и неконтролирана потрошувачка на вода, како и нејзиното се по...

Време на Свадби..

Еве веќе неколку дена наназад започна овогодинешниов период на оддржување на свадби. Ние...

%d bloggers like this: