-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Берлускони се враќа во политиката: Европа треба да се промени

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, чија кариера беше обележана со правни проблеми, скандали, проблеми со срцето и политички порази, се кандидира за Европскиот парламент. Берлускони,...

Министерот Хасан, во посета на с.Долно Количани

Елвин Хасан, министер задолжен за странски инвестиции и потпретседател на Партијата за движење Турците го посети с.Долно Количани, каде што имаше продуктивна средба со...

ЧЕЧЕНИЈА: Започна ли Рамзан Кадиров нова чистка на ЛГБТ лицата во Чеченија..?

ЛГБТ активистите тврдат дека во тек е нова чистка на ЛГБТ лицата во Чеченија, што резултираше со смрт на најмалку уште две лица од...

Мигранти спасени во Турскиот град Кушадаси: Грчките војници нè оставија да умреме

Нерегистрираните мигранти кои во вторникот во дистриктот Кушадаси, во турски Ајдин ги спасија тимовите на крајбрежната стража тврдат дека грчките војници ги довлекле до...

Киличдароглу: „Никој не може да ѝ се заканува на Турција со речник на уличен...

Лидерот на турската опозициска Републиканска народна партија (ЏХП), Кемал Киличдароглу, денес ги критикуваше неодамнешните објави на Твитер на американскиот претседател Доналд Трамп со кои ѝ...

Нема кој да крои капи за АРМ – никој не се пријавил на огласот

Ниту една фирма не се пријавила на огласот на Министерството за одбрана за конфекционирање на капи и ветровки за маскирни теренски униформи за АРМ,...

Судан: Откриени нови големи резерви на злато

Во африканската земја Судан се откриени нови големи резерви на злато, јавува Anadolu Agency (AA). Министерот за нафта и рудници, Азхар Абдулкадир, се сретна со...

Двајца пратеници го напуштија Каменос и најавија поддршка за Владата на Ципрас

По изјавата на министерката за туризам на Грција, Елена Кундура дека ја поддржува грчката Влада, Панос Каменос, преку неговиот официјален Твитер профил ја отстрани...

Во БиХ одбележана 11. годишнина од страдањето на македонските војници

Вработените во ЕУФОР денес се собраа во базата Бутмир кај Сараево, за да одбележат 11 години од смртта на 11 војници од Македонија, кои...

Чекор напред во приближување на Северна Македонија кон ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц минатата ноќ ја поздрави одлуката на македонскиот парламент за прифаќање на договор за спогодба со Грција за името на државата. Курц,...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!