8 C
Struga
четврток, ноември 15, 2018

Саудиска Арабија: Побарана смртна казна за 5 лица за убиството на Кашоги

Главното јавно обвинителство на Саудиска Арабија соопшти дека побарало смртна казна за 5 лица во случајот за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, јавува...

ШОК ЗА НЕТАНЈАХУ: Уште еден министер ја напушти неговата влада

Откако денес израелската влада на чело со Бенјамин Нетанјху ја напушти досегашниот министер за одбрана Авигдор Лиеберман, пред малку време истото го направи и...

„Универзитетот ИБУ претставува бренд во Македонија”

Ректорот на Интернационалниот балкански универзитет (ИБУ), проф. д-р Мехмет Дурсун Ердем, изјави дека Универзитетот ИБУ претставува бренд во Македонија. Кон крајот на минатиот месец, проф....

Во Анкара виден редок примерок на „албино“ врапче

Во „Алтинпарк“ во Анкара е забележан редок примерок на врапче, кое поради фактот што поголемиот дел од неговото тело, очите и крилјата не му...

Турција: Во налет на торнадо во Анталија повредено едно лице

Во налет на торнадо во подрачјето на Газипаша во Анталија повредено е едно лице, јавува Anadolu Agency (AA). Новинарот на АА дознава дека над морето,...

РАКОТВОРБИ / Чибучарот Халилович од Годуша со децении изработува ракотворби од дрво

Височки крај на Годуша, меѓу другото, познат е и по долгогодишната традиција во производството на разни ракотворби од дрво и изработка на чешли од...

Австриски полковник шпионирал за Русија, Курц бара одговори, Кнајсл ја откажа посетата на Москва

Се верува дека висок австриски воен офицер со децении шпионирал за Москва, објави денес официјална Виена, продолжувајќи ја неодамнешната листа на случаи на руско...

Во Истанбул отворен Парк на лавови, трет од овој тип во светот

Во Истанбул неодамна е отворен Парк на лавови (Aslan Park), трета зоолошка градина од овој вид во светот, јавува Anadolu Agency (AA). Во паркот се...

Турција нема да спроведува Американски санкции против Иран

Турскиот претседател Ердоган ги критикуваше САД заради повторното воведување на санкции против Иран и изјави дека Анкара нема да ги почитува рестриктивните мерки против...

Турската амбасадорка Еркал Кара: Претприемничката и хуманитарна политика на Турција и рефлектирањата на Македонија

Амбасадорката на Република Турција во Република Македонија, Тулин Еркал Кара, во свое излагање истакна дека Турција ќе продолжи да ја дава поддршката на пријателска...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!