0.8 C
Struga
Monday, March 25, 2019

Аферим. Мустафа Алајмовиќ и неговата ханума(сопруга) поделуваа домашен сок и слатко на сите учесници...

Кога човекот сака да прави добро дело, ако треба и ќе измисли начин да тоа го направи. Мустафа ЧОВЕК со големо срце повторно ни покажа...

Турција:Избирачко место затворено после 32 минути: Гласале сите

По само 32 минути во населбата Бозкој, во турската провинција Маниса, завршено е изјаснувањето на граѓани на денешните претседателски и парламентарни избори. Во населбата која...

Русија/Москва се подготвува за Курбан Бајрам: Уште три простори за кланање бајрам-намаз

Московските власти обезбедија уште три дополнителни простори соби за утринската молитва на муслиманските верници за Курбан Бајрам на 21-ви август. Покрај четирите големи градски џамии,...

Скопјанец 60 години произведува сладолед во Турција

ЌУТАХЈА (АА) - МУХАРЕМ ЏИН - Седумдесет и едногодишниот Илјас Јенидоган кој во детска возраст мигрирал од Македонија во турскиот град Ќутахја, веќе 60...

(Фото) Златна статуа на претседателот Ердоган, предизвика негодување кај жителите на Германскиот град Визбаден

Златен кип на турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, висок четири метра им засметал на жителите на Западно Германскиот град Визбаден (Wiesbaden). Статуата на Ердоган, уметничка...

Роналдо доби две години затвор и казнет e со 18,8 милиони евра

Шпанија изрече двегодишна условна затворска казна за Кристијано Роналдо, а ѕвездата на мадридски Реал ќе треба да плати и казна од 18,8 милиони евра...

Сцена од Абу Даби, покажува што беше некогаш во светот Југославија

Секој, барем еднаш некаде, на некој објект или производ, го видел пред неколку децении натписот "Made in Yugoslavia". https://twitter.com/todDM53izjASpRe/status/1013411726275088385?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1013411726275088385&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.cdm.me%2Fsvijet%2Fplaneta%2Fprizor-iz-abu-dabija-pokazuje-sta-je-jugoslavija-bila-u-svijetu%2F Иако овој натпис сè уште може да...

Ердоган победи во Македонија, БиХ и Германија, додека Инче во САД

Според прелиминарните резултати од гласањето на турската дијаспора во Босна и Херцеговина и Германија, убедливо победи актуелниот претседател Реџеп Тајип Ердоган, додека неговиот противкандидат...

Возило на иднината или утопија: Мото дом, прво светско кампер возило на две тркала

Сè уште е прототип, ама делото на Џереми Карман е подготвено за сериско производство и влез во историјата. Бидејќи, 26-годишниот Американец го направи првиот кампре на две...

Ви препорачуваме

Во сеќавање на “ИМАРЕТ“

Во рамките на циклусот информативни емисии на Дубаи Портал , насловен како Рефлексија, овој пат Ви ја прикажувама кратката репортажа реализирана на локацијата “Имарет“...
error: Alert: Content is protected !!