-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

Турската амбасадорка во Македонија ги предупреди семејствата во врска со ФЕТО

Амбасадорката на Република Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара, истакна дека ја продолжуваат нивната активна борба против терористичката организација ФЕТО во Македонија, и упати...

ЧЕЧЕНИЈА: Започна ли Рамзан Кадиров нова чистка на ЛГБТ лицата во Чеченија..?

ЛГБТ активистите тврдат дека во тек е нова чистка на ЛГБТ лицата во Чеченија, што резултираше со смрт на најмалку уште две лица од...

Мигранти спасени во Турскиот град Кушадаси: Грчките војници нè оставија да умреме

Нерегистрираните мигранти кои во вторникот во дистриктот Кушадаси, во турски Ајдин ги спасија тимовите на крајбрежната стража тврдат дека грчките војници ги довлекле до...

Министерот Хасан, во посета на с.Долно Количани

Елвин Хасан, министер задолжен за странски инвестиции и потпретседател на Партијата за движење Турците го посети с.Долно Количани, каде што имаше продуктивна средба со...

Судан: Откриени нови големи резерви на злато

Во африканската земја Судан се откриени нови големи резерви на злато, јавува Anadolu Agency (AA). Министерот за нафта и рудници, Азхар Абдулкадир, се сретна со...

Киличдароглу: „Никој не може да ѝ се заканува на Турција со речник на уличен...

Лидерот на турската опозициска Републиканска народна партија (ЏХП), Кемал Киличдароглу, денес ги критикуваше неодамнешните објави на Твитер на американскиот претседател Доналд Трамп со кои ѝ...

Двајца пратеници го напуштија Каменос и најавија поддршка за Владата на Ципрас

По изјавата на министерката за туризам на Грција, Елена Кундура дека ја поддржува грчката Влада, Панос Каменос, преку неговиот официјален Твитер профил ја отстрани...

Снежното невреме и лавините во Европа однесоа 15 жртви, критично во Австрија

Најмалку 15 лица загинаа во невремето во Европа во изминатите седум дена. https://twitter.com/bbcweather/status/1083103959416520704?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1083103959416520704&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.cdm.me%2Fsvijet%2Fevropa%2Fsnijezne-mecave-i-lavine-u-evropi-odnijele-15-zivota-kriticno-u-austriji%2F Повеќе од 40 места во провинцијата Салзбург, Тирол, Долна Австрија и Штаерска се...

Грците и Македонците им ги поскапеа старите автомобили на Бугарите

Поради големиот интерес на Грците и Македонците за поеколошки користени автомобили, на автоплацевите во бугарскиот град Дупница, тие стануваат сè поскапи и понедостапни за...

Берлускони се враќа во политиката: Европа треба да се промени

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, чија кариера беше обележана со правни проблеми, скандали, проблеми со срцето и политички порази, се кандидира за Европскиот парламент. Берлускони,...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!