-13.8 C
Struga
петок, јануари 18, 2019

(Видео порака ) Со поздрав од Улкер Арената – (Турција) до Дубаи Портал

Дека сепак Dubai Portal, ја има подршката и од нашинците во Турција како и нашите од Македонија, зборува и оваа порака ( поздрав)  која...

Кадиров воодушевен од победата:Верувавме во нашите момчиња напред ,Русија !

Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров воодушевен е од победата на рускиот национален тим над Шпанија во осмиот финален натпревар на Светското првенство. Преку неговиот профил на...

„САД ја прекинаа помошта за UNRWA, Турција и другите земји се обидуваат да помогнат”

Турскиот шеф на дипломатијата Мевлут Чавушоглу на новинарите во Њујорк им рече дека договорот за Идлиб, кој во Сочи неодамна го постигнаа претседателот на...

Турската Црвена полумесечина подели курбан во Источна Македонија

ВАСИЛЕВО (АА) - Турската Црвена полумесечина во соработка со Црвениот крст на Република Македонија, Здружението на Турците од Источна Македонија, и Здружението „Мерхамет“, по...

Американскиот носач на авиони Хари Труман вплови во Медитеранот

Американскиот носач на авиони Хари Труман влегол во Медитеранот откако го преминал Гибралтарскиот теснец,пренесува Navy.mil. Командантот на носачот, капетанотот Николас Диена, изјавил дека е горд на професионалната вештина...

Турција: Децата на родители кои ќе престанат да пушат за подарок добиваат велосипеди

Во градот Килис, децата на родителите кои престанале да пушат за подарок добија велосипеди, објави Агенцијата Анадолу (АА). ФОТО: АА Во проектот под наслов "Стоп за пушење,...

Сцена од Абу Даби, покажува што беше некогаш во светот Југославија

Секој, барем еднаш некаде, на некој објект или производ, го видел пред неколку децении натписот "Made in Yugoslavia". https://twitter.com/todDM53izjASpRe/status/1013411726275088385?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1013411726275088385&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.cdm.me%2Fsvijet%2Fplaneta%2Fprizor-iz-abu-dabija-pokazuje-sta-je-jugoslavija-bila-u-svijetu%2F Иако овој натпис сè уште може да...

Во Истанбул започна Саемот за одбрана

ИСТАНБУЛ (АА) - Денес во Истанбул започна Саемот за одбрана кој собра учесници од сите делови на Турција, јавува Anadolu Agency (AA). Саемот SAHA EXPO...

Шест лица повредени во овогодинешната најбрза трка со бикови

Шпанските здравствени власти соопштија дека шест лица се повредени во последното и воедно најбрзата трка со бикови во Сан Фермин во Памплона. Томас Белзунеги, портпаролка...

ЕУ: Анкара направи чекори наназад

Според извештајот на Европската комисија за напредокот на земјите кандидати за членство во ЕУ, Турција е во многу лоша позиција во своите напори за...

Ви препорачуваме

Од вредните раце на семејството Јашари за Културниот Центар “Реџеп Тајип...

Имајќи го во предвид почетокот на реализацијата на проектот изградба на Културниот Центар “Реџеп Тајип Ердоган“ во град Кичево, проект во реализација на Хуманитарното...
error: Alert: Content is protected !!